Lubuskie

poniedziałek, 03 luty 2020 14:47

Muzeum Miejskie w Nowej Soli

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Muzeum Miejskie w Nowej Soli Muzeum Miejskie w Nowej Soli
Muzeum Miejskie w Nowej Soli położone jest u zbiegu ulicy Muzealnej i Gimnazjalnej. Muzeum obejmuje trzy budynki, ustawione w podkowę w stosunku do wewnętrznego dziedzińca. Gmach główny został stworzony przez Aleksandra Gruschwitza (właściciela nowosolskiej fabryki nici). Budynek ten był prezentem dla jego syna Alfreda. Powstanie tego gmachu szacuje się na rok 1883, a już w rok później powstały dodatkowe budynki. Pierwsze muzeum powstało w 1916 roku. Urządzone zostało w budynku znajdującym się przy ulicy Witosa. W 1947 roku otwarto dzisiejsze muzeum, a trzy lata później przeniesiono wszystkie pozostałe eksponaty do obecnej siedziby. Liczba tych eksponatów była już pomniejszona, większość została zniszczona podczas wojny. Dawniej muzeum zajmowało się wystawiennictwem typowo regionalnym i nie posiadało sprecyzowanych zbiorów rekwizytów. Obecnie placówka ta stała się ośrodkiem wielodziałowym.

Dział historyczny zajmuje się historią dawną i współczesną, numizmatyką i militariami. Zbiory historii dawnej to głównie przedmioty, dokumenty oraz ikonografia Nowej Soli i regionu, kartografia Śląska, a także księgozbiór regionalny. Obejmują one blisko 300 pozycji inwentarzowych i ponad 600 kart pocztowych i fotografii Nowej Soli i okolic. Dział historyczny na bieżąco dokumentuje zmiany zachodzące w architekturze miasta, gromadząc materiały fotograficzne. Zabytki nowosolskie prezentowane są na stałej wystawie "Nowa Sól - powstanie miasta".
Aktualnie w zbiorach działu artystycznego znajduje się ok. 1500 zabytków z zakresu malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby i rzemiosła artystycznego (szkło, ceramika, tkanina, meble, dawne przedmioty codziennego użytku), gromadzonych pod kątem kultury mieszczańskiej XIX i XX w. Duża część kolekcji dostępna jest zwiedzającym na wystawie "Wnętrza mieszczańskie", która ma charakter wystawy stałej.
Zaczątkiem kolekcji w dziale przyrodniczym były eksponaty zachowane z przedwojennego Heimatmuseum, które miały charakter osobliwości przyrodniczych. Z okresu tego pochodzą m.in. poroża egzotycznych zwierząt, kolekcja egzotycznych motyli, krąg wieloryba, strusie jaja i inne ciekawostki. W latach 70. XX w. rozpoczęto systematyzowanie kolekcji pod kątem przyrody Polski, ze szczególnym uwzględnieniem fauny i flory nadodrzańskiej.

Galeria zdjęć:

Autor: Muzeum Miejskie w Nowej Soli

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Miejskie w Nowej Soli
ul. Muzealna 20, 67-100 Nowa Sól

Telefon kontaktowy: 683873640
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: http://www.muzeum-nowasol.pl/ 
Parking dla autobusów: Nie

 

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Ceny biletów na ekspozycje stałe: • 6 zł - normalny • 4 zł - ulgowy (dzieci powyżej 6 lat i młodzież szkolna, studenci, emeryci i renciści) • 1 zł - ulgowy (dzieci do lat 6) • 4 zł od osoby - grupowy (10 osób i powyżej) • 15 zł - rodzinny (2 dorosłych + dzieci do lat 18, maksymalnie 5 osób). Wstęp bezpłatny do Muzeum przysługuje dzieciom do lat 3. W niedziele na ekspozycje stałe wstęp bezpłatny. Ceny biletów na ekspozycje czasowe są zależne od rodzaju wystawy czasowej. Warunki bezpłatnego i ulgowego wstępu do Muzeum określa „Regulamin zwiedzania Muzeum Miejskiego w Nowej Soli".

 

Cennik przewodników:

oprowadzanie z przewodnikiem po mieście (grupy zorganizowane od 10 do 30 osób) - 50 zł*. *Opłaty dla grup zorganizowanych powyżej 30 osób będą indywidualnie uzgadniane z Dyrektorem Muzeum Miejskiego w Nowej Soli.

Minimalny czas zwiedzania: 60 minut
Maksymalny czas zwiedzania:

90 minut

Godziny i dni otwarcia:

Od wtorku do soboty w godzinach 9.00 – 16.00 W niedzielę w godzinach 11.00 – 15.00 Ostatni zwiedzający są wpuszczani na ekspozycje na 30 minut przed zamknięciem Muzeum. W poniedziałki Muzeum Miejskie dla zwiedzających jest nieczynne.

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

• lekcja muzealna lub warsztaty w salach wystawowych - 40 zł
• lekcja muzealna lub warsztaty w salach wystawowych ze zwiedzaniem - 40 zł + bilet ulgowy za 1 zł od osoby
• lekcja muzealna w terenie - 40 zł 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Brak
Stałe ekspozycje:

Przyroda nadodrzańska, Wnętrza mieszczańskie, Militaria, Historia Nowej Soli

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 03 luty 2020 15:01

Artykuły powiązane

  • Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli
    Muzeum Etnograficzne w Ochli to miejsce szczególne – położone na skraju lasu, przy leśnym źródlisku tworzy niesamowite teatrum dawnej wsi. Zebrano tu wiele niezwykle cennych zabytków kultury ludowej z regionu. Zobaczymy tu największy w kraju zbiór drewnianych chałup z Dolnych Łużyc. Unikatowa jest również XVIII wieczna wieża winiarska z Budachowa z ziemną piwniczką i dwoma winnicami. Odmiennym typem architektonicznym są zabudowania wielkopolskie.
  • Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej
    Pierwsze międzyrzeckie muzeum (wówczas wchodzącym w skład Niemiec) powstało w okresie międzywojennym. Idea utworzenia w mieście placówki muzealnej pojawiła się w 1922 roku. Początkowo wystawa ograniczona była do sali obrad rady miejskiej w ratuszu. Do 1935 roku w mieście mimo prób powołania stałego muzeum powiatowego (Kreismuseum) nie udało się utworzyć takiej placówki. Gromadzono natomiast zbiory, odbywały się także czasowe wystawy krajoznawcze. Obiekty zabytkowe, którymi opiekował się najpierw nauczyciel miejscowej szkoły średniej Oschinski, a później Paul Krüger były przechowywane od 1934 roku w domu Fundacji Knispel i dawnej siedziby Rosyjskiej Kampanii Sukienniczej. Dopiero w 1935 roku utworzono stałą placówkę muzealną (Meseritzer Heimatmuseum).

20 Muzealna
Nowa Sól, lubuskie.
Polska ,67-100

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Strzeżcie się, potwory!-...

on 02 luty 2020
Strzeżcie się, potwory!- recenzja

Olbrzymy i smoki już padły. Teraz ciemny strach powinien paść na potwory, gdyż znalazły się...

Ella i jej sekret - recen...

on 05 styczeń 2020
Ella i jej sekret - recenzja

Ella MacKay jest nowa. W nowej szkole, w nowym domu, w nowej miejscowości. Wyprowadziła się...

Jak uratować czarownicę w...

on 11 listopad 2019
Jak uratować czarownicę w tydzień? - recenzja

Eliza Kiszonka powraca. A w zasadzie czarownica Magenta powraca. Marudna, egoistyczna i traktująca innych z...

Zula i jednoskrzydły smok...

on 11 listopad 2019
Zula i jednoskrzydły smok - recenzja

Zula jest dziewięcioletnią rezolutną i bardzo inteligentną dziewczynką, która od jakiegoś czasu mieszka w Poziomkowie,...

« »
© 2020 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.