Kraków

czwartek, 16 listopad 2017 12:19

Zamek Królewski na Wawelu

Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Zamek Królewski na Wawelu  zaprasza wycieczki szkolne Zamek Królewski na Wawelu zaprasza wycieczki szkolne
  Wzgórze wawelskie jest dla Krakowa tym, czym Akropol dla starożytnych Aten lub Wzgórze Kapitolińskie dla Rzymu.

Górujące nad zakolem Wisły skaliste wzniesienie od wczesnego średniowiecza było siedzibą świeckiej i duchownej władzy. Istnieją jednak ślady wskazujące na obecność tam człowie­ka od okresu paleolitu. Mieszko I (p. 960-992), pierwszy historyczny władca i twórca polskiej państwowości obrał Wawel na jed­ną ze swych siedzib. Przyjęcie przez niego chrześcijaństwa wprowadziło Polskę w krąg kultury zachodniej. W r. 1000 ustanowiono w Krakowie biskupstwo i zbudowano pierwszą katedrę na Wawelu. 
Szczególny rozkwit przeżywał Wawel w wiekach XIV-XIV, za panowania ostatnich Piastów i Jagiellonów. Za panowania królów: Aleksandra (p. 1501-1506), Zygmunta I (1506-1548) i Zygmunta Augusta (p. 1548-1572) przekształcono zbyt ciasny już gotycki za­mek, w renesansową siedzibę należącą do najwspanialszych w środkowej Europie. Był to czas niezwykłego rozwoju sztuki i nauk humanistycznych. 

Po przeniesieniu się króla Zygmunta III Wazy (p. 1587-1632) wraz z dworem do War-sza­wy w latach 1609-1611, Wawel stracił na swym dotychczasowym znaczeniu. Pozostał jednak jedną z królewskich rezydencji, a w katedrze nadal odbywały się koronacje i pogrzeby polskich królów. Zamek był wielokrotnie niszczony i grabiony w czasie działań wojen­nych, m.in. podczas potopu szwedzkiego. W r. 1796 przejęty przez Austriaków po ostatnim zaborze, zamek został zamieniony w koszary armii austriackiej. 

Z początkiem XX wieku podjęto monumen­talny program odnowy Wawelu, zmierzający do przywrócenia mu dawnej świetności, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przekształcono go w muzeum. Zbiory Zamku Królewskiego na Wawelu są prezentowane na kilku stałych ekspozycjach, przybliżających wygląd królewskiej rezydencji w wiekach XVI i XVII. Wystawy zwiedza się odrębnie.

Od wiosny do wczesnej jesieni odwiedzający mogą także zejść do Smoczej Jamy, wspiąć się na najwyższe poziomy baszty Sandomierskiej lub wybrać się z przewodnikiem na trasę plenerową i poznać dzieje zabudowy i fortyfikacji wzgórza wawelskiego. Muzeum organizuje także wystawy czasowe i pokazy dzieł sztuki.

 

Wystawy stałe

Reprezentacyjne Komnaty Królewskie - Nawiązują do wyglądu wnętrz rezydencji królewskiej z w. XVI i początku XVII; obejmują wielkie sale – Poselską (z rzeźbionymi głowami w stropie) i Senatorską. Można tu zobaczyć słynną kolek­cję arrasów króla Zygmunta Augusta, portrety królów, obrazy mistrzów włoskich i holenderskich od w. XV do XVII oraz renesansowe meble włoskie.

Prywatne Apartamenty Królewskie - Sale służyły niegdyś monarchom, dworowi oraz gościom podejmowanym przez króla. Wyposa­żenie z epoki renesansu, na uwagę zasługują obrazy włoskie z kolekcji Lankorońskich, w trzech salach zachowane są stropy modrzewiowe, w dwóch barwne fryzy ścienne. W północnym skrzydle zamku znajdują się dwie sale z eksponatami z czasów saskiej dynastii Wettinów, m.in. zbiór porcelany miśnień­skiej oraz sreber stołowych; dwie sale urządzone w stylu klasycystycznym.

Skarbiec Koronny i Zbrojownia - Wystawa zajmuje gotyckie i renesansowe pomieszczenia północno-wschodniego narożnika zam­ku, gdzie od w. XIV przechowywano polskie insygnia koronacyjne i klejnoty Rzeczypospolitej. Tu wyeksponowano przedmioty ocalone z pierwotnego skarbca, w tym miecz koronacyjny – Szczer­biec, pamiątki po polskich monarchach, dzieła złotnictwa polskiego, zachodnioeuropejskiego oraz różne rodzaje broni i uzbrojenia od średniowiecza po w. XVIII (m. in. paradne rzędy końskie).

Sztuka Wschodu - W sześciu salach są prezentowane: kobierce, chorągwie i makaty oraz uzbrojenie tureckie, perskie, a także ceramika japońska i chińska. Najcenniejszą część stanowią trofea i pamiątki związane z Janem III Sobieskim i odsieczą wiedeńską (1683).

Wawel Zaginiony - Rezerwat archeologiczno-architektoniczny obejmuje: rotundę ŚŚ. Feliksa i Adaukta (NPMarii) z wieków X/XI, pozostałości stajni i wozowni z wieków XVI/XVII, relikty renesansowych kuchni królewskich oraz przedmioty znalezione na wzgórzu podczas prac wykopaliskowych. Dzieje zabudowy ilustrują plansze, a także model ukazujący układ przestrzenny wzgórza w w. XVIII. Można też obejrzeć wirtual­ną rekonstrukcję budowli z okresu wczesnoromańskiego i romańskiego. Bogaty zbiór renesansowych detali architektonicznych jest eksponowany w Lapidarium.

Smocza Jama  - osobliwość wawelskiego wzgórza to jaskinia w jego zachodnim zboczu (sprzed 12 mln lat), związana z legendą o smoku i założycielu Krakowa, księciu Kraku. Zwiedzanie Smoczej Jamy rozpoczyna się z terenu wzgórza opodal baszty Złodziejskiej. Długość pieczary wynosi 270 m, a dostępna trasa do zwiedzania 81 m. Wychodząc, na wiślanym bulwarze stajemy przed rzeźbą Smok Wawelski, dłuta Bronisława Chromego z r. 1972.

 

Galeria zdjęć

 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Zamek Królewski na Wawelu

31-001 Kraków, Wawel 5

Telefon kontaktowy: tel. 12 422 51 55
Adres e-mail:

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www:

http://wawel.krakow.pl 

Parking dla autobusów:

Brak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

 

http://wawel.krakow.pl/pl/op/96/EKSPOZYCJE-STALE-godziny--ceny 
 
 
Cennik przewodników:
j. polski j. obcy
jedna wystawa 75 zł 90 zł
dwie wystawy 115 zł 140 zł
trzy wystawy  155 zł  190 zł
cztery wystawy  195 zł  240 zł
pięć wystaw  235 zł  290 zł
sześć wystaw  275 zł  340 zł
siedem wystaw  315 zł  390 zł
Minimalny czas zwiedzania: 3,5 h, 
Maksymalny czas zwiedzania:

4 h, 

Godziny i dni otwarcia: poniedziałek: 10:00–16:00,wtorek: 10:00–16:00,środa: 10:00–16:00,czwartek: 10:00–16:00,piątek: 10:00–16:00,sobota: 10:00–16:00,niedziela: 10:00–16:00
Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Muzealne zajęcia edukacyjne są prowadzone w czasie roku szkolnego przez pracowników Działu Oświatowego Zamku Królewskiego na Wawelu, od wtorku do piątku: 9.30-13.00. Grupy nie mogą liczyć więcej niż 30 osób (wraz z opiekunami).

Rezerwacja w Dziale Oświatowym: 
poniedziałek–piątek godz. 9.00-12.00; 14.00-15.00
tel.: 12 422-51-55 wew. 290
zgłoszenia będą przyjmowane:

na I semestr od 5 września 2017
na II semestr od 2 stycznia 2018

Programy lekcji muzealnych dostępne są na stronie: http://wawel.krakow.pl/pl/op/179/Lekcje-muzealne 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Brak informacji
Stałe ekspozycje:

w opisie

Planowane wydarzenia:

Brak informacji

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 styczeń 2020 11:44

Artykuły powiązane

  • Zagroda Jamneńska Zagroda Jamneńska
    Pomysł na Zagrodę Jamneńską wziął się z marzeń o skansenie, w którym można by ukazać wyjątkowość oraz bogactwo kultury rozwijającej się niegdyś w Jamnie. W Zagrodzie Jamneńskiej znajduje się wystawa, która opowiada o tym jak wyglądało życie w dawnym Jamnie. Składa się ona z dwóch części – interaktywnej, gdzie można między innymi obejrzeć makietę dawnego Jamna lub przebrać się w kopię stroju jamneńskiego.
  • Muzeum w Koszalinie Muzeum w Koszalinie
      Muzeum w Koszalinie, ze swoją stuletnią historią i różnorodnością oraz bogactwem zbiorów z zakresu sztuki, archeologii, etnografii i historii jest kuszącą alternatywą dla turystów spędzających czas na pięknym Pomorzu Środkowym. Przyciąga również mieszkańców miasta imprezami cyklicznymi jak Noc Muzeów, programami edukacyjnymi oraz wystawami czasowymi.  
Więcej w tej kategorii: « Apteka pod Orłem Barbakan »

3 Zamek Wawel
Kraków, małopolskie.
Polska ,33-332
+48 12 422 51 55
poniedziałek: Zamknięte,wtorek: 09:30–17:00,środa: 09:30–17:00,czwartek: 09:30–17:00,piątek: 09:30–17:00,sobota: 10:00–17:00,niedziela: 10:00–17:00

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Wojownicy i Czarodzieje....

Wojownicy i Czarodzieje. Jak upolować wiedźmę

Dawno temu na Wyspach Brytyjskich żyły dwa plemiona, które darzyły się głęboko pielęgnowaną pogardą i...

Złodziejaszki. Recenzja

on 10 czerwiec 2020
Złodziejaszki. Recenzja

Porwanie młodych czytelników do Nowego Jorku lat dwudziestych XX wieku, czasu prohibicji, gangsterów i przedmurza...

Syn Wiedźmy - recenzja

on 25 kwiecień 2020
Syn Wiedźmy - recenzja

Ned jest milczącym chłopcem, odrzuconym przez mieszkańców wioski, w której mieszka wraz ze swoim ojcem...

Eri czarodziejka - recenz...

on 16 styczeń 2020
Eri czarodziejka - recenzja

Eri jest młodą uczennicą szeptuchy Maruszy, która kształci dziewczynkę na czarodziejkę i znachorkę, która będzie...

« »
© 2020 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.