iv najbardziej interesujacy obiekt historyczny

 • Muzeum Archeologiczne w Biskupinie Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

  W 1933 r. wiejski nauczyciel z Biskupina Walenty Szwajcer zauważył na półwyspie Jeziora Biskupińskiego wystające ponad powierzchnię gruntu drewniane pale. Zainteresował swoim odkryciem prof. Józefa Kostrzewskiego, uważanego za ojca polskiej archeologii. Już w następnym roku rozpoczęto prace wykopaliskowe, a odkrycie osady w Biskupinie okrzyknięto w prasie polskimi Pompejami.

 • Muzeum Zamkowe w Malborku Muzeum Zamkowe w Malborku

  W Malborku nad Nogatem wznosi się wspaniały Zamek Krzyżacki, który od 700 lat robi to samo głębokie wrażenie potęgi i siły. 

 • Najstarsza twierdza bastionowa w Polsce - Twierdza Kostrzyn

  "Kostrzyńskie Pompeje", Stare Miasto, Brama Berlińska i wreszcie Bastion Filip. Kostrzyn to niezwykłe miejsce z niezwykła historią. Doskonały cel dla szkolnych wycieczek. 

 • Najstarsza twierdza bastionowa w Polsce - Twierdza Kostrzyn

  "Kostrzyńskie Pompeje", Stare Miasto, Brama Berlińska i wreszcie Bastion Filip. Kostrzyn to niezwykłe miejsce z niezwykła historią. Doskonały cel dla szkolnych wycieczek. 

 • Ruiny Zamku Ogrodzieniec Ruiny Zamku Ogrodzieniec

  Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej (515,5m n.p.m.) to największy i najbardziej znany obiekt zamkowy w Śląskiem, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków Orlich Gniazd.

 • Rynek Podziemny w Krakowie

  Spacerując między Sukiennicami a kościołem Mariackim, można nie zdawać sobie sprawy, że pod ziemią, na głębokości kilku metrów, kryje się prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Aby go odkryć, wystarczy zejść do Rynku Podziemnego.

 • Twierdza Srebrna Góra

  Twierdza Srebrna Góra uznawana jest za największą, nigdy nie zdobytą twierdzą w Europie.

 • Wilczy Szaniec Wilczy Szaniec

  W pobliżu Kętrzyna położona jest niewielka miejscowość Gierłoż. Adolf Hitler wybudował tam swoją główną kwaterę wojenną „Wilczy Szaniec”-„Wolfschanze”. To z tego miejsca wydawano najistotniejsze decyzje dotyczące wszystkich obszarów życia i losów podbitych narodów.

 • Zabytkowa Kopalnia Srebra Zabytkowa Kopalnia Srebra

  Jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych. 

 • Zamek Grodno

   

  Jedną z osobliwości Dolnego Śląska jest Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim w Gminie Walim - perełka wśród średniowiecznych warowni. 

 • Zamek Królewski na Wawelu Zamek Królewski na Wawelu

   

  Wzgórze wawelskie jest dla Krakowa tym, czym Akropol dla starożytnych Aten lub Wzgórze Kapitolińskie dla Rzymu.

 • Zamek Królewski w Warszawie

   Zamek Królewski w Warszawie to jeden z najważniejszych budynków w naszym kraju. Wzniesiony przez książąt mazowieckich, stał się siedzibą polskich królów i miejscem obrad sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 

 • Zamek Książ Zamek Książ

   

  Książ, konglomerat wielu stylów architektonicznych jest trzecim zamkiem w Polsce pod względem wielkości. Uznawany za prawdziwą rzadkość w Europie ze względu na
  usytuowanie połączone z tak dużymi rozmiarami obiektu, dumnie wznosi się na cyplu skalnym na wysokości 395 m n.p.m.