środa, 20 marzec 2019 12:17

Magurski Park Narodowy Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(10 głosów)
Magurski Park Narodowy, fot. Andrzej Czaderna Magurski Park Narodowy, fot. Andrzej Czaderna
Magurski Park Narodowy znajduje się na granicy województw małopolskiego i podkarpackiego w samym sercu Beskidu Niskiego. Swoim zasięgiem obejmuje górne dorzecze Wisłoki oraz pasmo Magury Wątkowskiej.  To ponad 19 tysięcy hektarów wspaniałego górskiego krajobrazu, w 90% pokrytego gęstym lasem, który zamieszkują m. in. niedźwiedzie, wilki, rysie, łosie i orły. 

Magurski Park Narodowy powstał w 1995 roku. Jego celem jest przede wszystkim ochrona unikatowego w skali Karpat obszaru przejściowego między Karpatami Zachodnimi i Karpatami Wschodnimi. Na jego terenie wyróżnić można dwa piętra roślinne: pogórza i regla dolnego. Piętro pogórza, zajmujące około 43% powierzchni parku i sięgające 530 m n.p.m., to głównie drzewostany sztuczne z przewagą sosny. Piętro regla dolnego, sięgające od 530 m n.p.m. wzwyż, to głównie naturalne lasy bukowe  z domieszką jedlin i rzadko występujących w Karpatach jaworzyn. Istnieją tu trzy obszary ochrony ścisłej: Magura Wątkowska, Kamień i Zimna Woda. Na szczególną uwagę zasługuje rezerwat skalny Kornuty oraz pomnik przyrody Diabli Kamień. Najwyższy szczyt w parku to Wątkowa 846 m n.p.m. 

Przyroda

W parku występuje prawie 800 gatunków roślin i prawie 200 gatunków zwierząt, w tym 55 gatunków ssaków. Szczególną opieką w Parku otoczone są rysie i żbiki. Ten ostatni należy w kraju do zwierząt ginących, jego jedyne znane stanowiska położone są w Karpatach. Można też spotkać tutaj niedźwiedzie, wilki, borsuki, łosie i inne gatunki, niegdyś powszechnie spotykane w Polsce. Interesującą atrakcją Parku i jego bezpośredniej okolicy są liczne cerkwie prawosławne, a także kapliczki, kamienne krzyże i figury przydrożne. 

Szlaki turystyczne

Dla turystów preferujących piesze podróże przygotowanych zostało 10 szlaków pieszych, w większości żółtych, łatwych do pokonania nawet dla niewprawnych wędrowników. Dostępne są również szlaki rowerowe i konne. Przez teren Magurskiego Parku Narodowego przebiega również fragment Szlaku Architektury Drewnianej. Trasa o długości 113 km prowadzi z Sanoka na południe do Rzepedzi i Komańczy, a następnie na zachód w kierunku Jaślisk, Dukli do Krempnej i dalej na zachód przez Nowy Żmigród do Pielgrzymki.

Chętni mogą wybrać się do pięciu wyznaczonych ścieżek przyrodniczych:

 1. Ścieżka przyrodnicza Kiczera im prof. Jana Rafińskiego, o długości 5 km jest interdyscyplinarna, a w trakcie jej przejścia poruszane są zagadnienia ogólnoprzyrodnicze oraz dotyczące funkcjonowania Parku.
 2. Ścieżka przyrodnicza Hałbów - Kamień. Ścieżka zaczyna się przy Ośrodku Edukacyjnym wraz z Muzeum MPN w Krempnej i prowadzi przez Przełęcz Hałbowską, południowe stoki góry Kamień aż do cerkwi greckokatolickiej w Krempnej. Długość jej wynosi 10,4 km i w większości prowadzi przez tereny leśne. Na trasie ścieżki wyznaczono 18 przystanków, na których można się zapoznać z przyrodą Parku oraz niektórymi działaniami ochroniarskimi. Czas przejścia wynosi od 3 do 4 godzin.
 3. Ścieżka przyrodnicza Folusz - Rozpoczyna ona swój bieg w Foluszu przy wejściu zielonego szlaku na teren Magurskiego PN w okolicy wodospadu Magurskiego, a kończy na miejscu dziennego wypoczynku przy zejściu żółtego szlaku z Kornutów w okolicy wychodni skalnej „Diabli Kamień”. Tę niezwykle malowniczą trasę można przejść w obu kierunkach w około 2 godziny.
 4. Ścieżka przyrodniczo – kulturowa Świerzowa Ruska.  4 - kilometrowa trasa ma łagodny przebieg i można ją przebyć w 2 godziny. Na jej trasie można poznać historię nieistniejącej już wsi łemkowskiej Świerzowa Ruska, kulturę jej mieszkańców oraz przyrodę i procesy, które cały czas zachodzą w tej dolinie.
 5. Ścieżka przyrodniczo - historyczna Olchowiec. Najdłuższa z wszystkich ścieżek na terenie Parku liczy 11,5 km. Czas jej przejścia to około 5 godzin. Podczas tej trasy poznamy nie tylko walory przyrodnicze Parku, ale także dziedzictwo kulturowe i historyczne terenu.

 

Zdjęcia źródło: Magurski Park Narodowy,
Autorzy zdjęć: Piotr Regula, Andrzej Czaderna, Ewa Braun, Sławomir Basista, Agnieszka Nowak, Stefan Michalik, Mateusz Myszkowski, Renata i Marek Kosińscy, Agnieszka i Damian Nowak, Maciej Gadek, Piotr Osyczka.

 

Oferta edukacyjna

Magurski Park Narodowy jest wspaniale przygotowany do przekazywania wiedzy na temat przyrody, historii i swoich funkcji zarówno dzieciom jak i dorosłym. Na cele edukacyjne został stworzony Ośrodek Edukacyjny wraz z Muzeum im. Jana Szafrańskiego w Krempnej. W Ośrodku można znaleźć salę ekspozycyjną z trzydziestominutowym spektaklem przyrodniczym obrazującym historię kształtowania się obecnego stanu przyrody na terenie Parku, salę przyrodniczą przystosowaną do prowadzenia warsztatów oraz wystawy czasowe i stałe oraz czytelnię. 

Dla szkół i przedszkoli organizowane są warsztaty dostosowane do wieku uczestników, gry terenowe, prelekcje oraz wycieczki z przewodnikiem po opisanych wyżej ścieżkach edukacyjnych. 

Bieżąca oferta dla wycieczek szkolnych dostępna jest na stronie internetowej: http://magurskipn.pl/index.php?d=artykul&kat=165&art=1010 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek z dziećmi:

Adres:

Magurski Park Narodowy
Krempna 59
38 – 232 Krempna

Telefon kontaktowy: (+48) 134414099, (+48) 134414440
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: https://www.teatrstary.eu 
Parking dla autobusów:

Dostępny

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Szczegółowy i na bieżąco aktualizowany cennik wstępu na teren Parku oraz usług edukacyjnych i innych dostępny jest na stronie: http://magurskipn.pl/index.php?d=artykul&kat=66&art=734 

Cennik przewodników: wg cennika z linku powyżej
Minimalny czas zwiedzania: W zależności od wybranej opcji
Maksymalny czas zwiedzania:

W zależności od wybranej opcji

Godziny i dni otwarcia:

Ośrodek Edukacyjny: 

od 1 listopada do 30 kwietnia
poniedziałek: nieczynne
wtorek – piątek: od 7.00 do 15.00
soboty, niedziele i święta: nieczynne
od 1 maja do 31 października
poniedziałek: nieczynne
wtorek – piątek: od 7.00 do 17.00
soboty, niedziele i święta: od 9.00 do 17.00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół: Bieżąca oferta dla wycieczek szkolnych dostępna jest na stronie internetowej: http://magurskipn.pl/index.php?d=artykul&kat=165&art=1010 
Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Osobę odpowiedzialną za grupę (przewodnika, nauczyciela, organizatora) prosimy o wcześniejszy kontakt w celu rezerwacji terminu i ustalenia szczegółów.

Stałe ekspozycje:

 Nie dotyczy

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 styczeń 2020 10:39

Artykuły powiązane

 • Centrum Edukacji Ekologicznej w Skoczowie Centrum Edukacji Ekologicznej w Skoczowie
  Główny cel naszej działalności to edukacja ekologiczna społeczności lokalnej, w szczególności dzieci i młodzieży. Jednak część naszych działań jest również przeznaczona dla całych rodzin oraz dla osób dorosłych. Integralną częścią Centrum Edukacji Ekologicznej jest też Park na Górnym Borze wraz ze znajdującą się tam ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą.
 • Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
    Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych Poznaniaków, przestrzenią spotkań kulturalnych oraz miejską ostoją różnorodności biologicznej. Otwarty w 1925 roku obiekt początkowo liczył jedynie 2,5 ha powierzchni. Aktualnie na terenie blisko 22 ha prezentowanych jest kilka tysięcy gatunków roślin, pochodzących niemal ze wszystkich kontynentów.

38-232 Grab, Polska