Podkarpackie

piątek, 08 październik 2021 09:32

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami
Centrum Dziedzictwa Szkła to nowoczesne, interaktywne miejsce w Krośnie, w którym zwiedzający mogą wziąć udział w fascynującej opowieści o historii szklanej wytwórczości, a także na poznanie pięknych szklanych obiektów – szkła użytkowego i artystycznego. Pokazy formowania szkła, jego zdobienia, warsztaty dla turystów, wreszcie wystawy stałe i czasowe składają się na bogatą ofertę, z której warto skorzystać.

Do głównych atrakcji placówki należą efektowne, odbywające się na oczach publiczności pokazy produkcji i zdobienia szkła. Zespół hutników pracuje przy piecu wybierając porcje gorącego szkła i formując ręcznie, przy pomocy prostych narzędzi, przedmioty – figurki, kwiaty, wazony, patery, itp. Rozżarzona masa szklana o temperaturze 1100-1200 stopni, precyzyjne ruchy hutników, wreszcie obserwacja powstawania szklanych obiektów to widowisko przykuwające uwagę i budzące silne emocje.

Na kolejnym poziomie zwiedzający obserwują prace dekoratorów czyli zdobników szkła, pracujących różnymi metodami i technikami. Grawer i kulger rzeźbią szklaną powierzchnie przedmiotów tworząc dekoracje i płaskorzeźby.
Obok swoje stanowisko mają malarki, dalej piec fusingowy spiekający w jedną całość przygotowane przez artystkę szklane kompozycje. Przy warsztacie witrażowym można poznać stare i nowe techniki tworzenia przeszkleń.
Wyjątkowe zainteresowanie budzi obserwacja ręcznego formowania na palniku. W ten sposób, na oczach widzów powstają szklane miniatury.

Zwiedzający mogą czynne angażować się w zwiedzanie – zadawać pytania, oglądać szczegóły, wreszcie spróbować swoich sił w szklarskim rzemiośle: wydmuchać szklaną bańkę, wybić medal, czy uczestnicząc w warsztatach zdobienia szkła.

 

 

W piwnicach przedprożnych znajduje się ekspozycja najcenniejszych dzieł szklanej sztuki, wykonanych przez artystów związanych z Krosnem lub pochodzących z niego. W tej części znajduje się również sala „Szkło w fizyce”, w której eksponowane są szklane rekwizyty, np. soczewki, kalejdoskop, światłowody. Za ich pomocą można poznać fizyczne właściwości szkła. W piwnicach prezentujemy również przykłady szkła wyprodukowanego dla światowych marek, takich jak weneckie Murano, w którym początki przemysłu szklarskiego datuje się nawet na koniec XIII wieku.

Podczas wszystkich etapów zwiedzania towarzyszą nam ekspozycje szklanych wyrobów. To dzieła historyczne i współczesne. Szkła użytkowe, dekoracyjno-użytkowe i unikaty – czyli jednostkowe, artystyczne artefakty.
Kolejną atrakcją są, organizowane kilka razy w roku, wystawy czasowe. Prezentujemy na nich to, co w temacie szkła najpiękniejsze, najciekawsze. Zobaczyć można więc szkła polskich i światowych wytwórni oraz warsztatów, dzieła międzynarodowej sławy twórców, obiekty historyczne czy unikatowe kolekcje. To także okazja poznania niebywałych możliwości, jakie daje ta trudna, wymagająca i krucha materia.

Na turystów czeka też sklep firmowy, a w nim bogactwo szklanych pamiątek, biżuterii, szkieł dekoracyjnych i użytkowych. Wreszcie można potraktować to miejsce jak wygodną, podręczną galerię szklanej sztuki. Każdy w naszym salonie firmowym znajdzie coś dla siebie.

Centrum Dziedzictwa Szkła jest szczególną atrakcją dla dzieci i młodzieży. Przygotowywane dla nich szklane warsztaty silnie angażują uczestników, a wyjątkowy klimat miejsca (warsztaty odbywają się w pomieszczeniu, gdzie przy piecu hutniczym na bieżąco powstają szklane przedmioty) dodatkowo podnosi atrakcyjność wydarzenia. Dzieci wybijają w gorącej masie szklanej również szklane medale i zabierają takie medale (jak również zrobione przez siebie w ramach warsztatów, przedmioty) do domu.

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
38-400 Krosno, ul. Blich2

Telefon kontaktowy:

13 444 00 31

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: https://miastoszkla.pl/ 
Parking dla autobusów: Ul. Legionów, naprzeciwko dolnego wejścia do CDS (wydzielony parking dla autokarów wzdłuż ulicy
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Zwiedzanie: bilet dla grup szkolnych - 18 PLN od osoby
Zwiedzanie: bilet dla grup przedszkolnych - 12 PLN od osoby
Pakiet (warsztaty + zwiedzanie) dla grupy zorganizowanej w wieku przedszkolnym – 32 PLN/osoba
Pakiet (warsztaty + zwiedzanie) dla grupy zorganizowanej w wieku szkolnym – 37 PLN/osoba
Warsztaty malowania na szkle – 24 PLN/osoba
Warsztaty inne (piaskowanie, grawerowanie) oraz warsztaty w okresie ferii i wakacji – 27 PLN/osoba
Warsztaty dla grup zorganizowanych (szkolnych i przedszkolnych) w miejscu wskazanym przez klienta – 30 PLN/osoba (minimum 10 osób)

 

Goście indywidualni:

CDS i Piwnice Przedprożne - 35 PLN
CDS - 28 PLN
Piwnice Przedprożne - 10 PLN

Cennik przewodników:

W cenie biletu. Zwiedzanie zawsze z przewodnikiem.

Minimalny czas zwiedzania:

Zwiedzanie ok. 60 min. Warsztaty ok. 45 min

Maksymalny czas zwiedzania:

Zwiedzanie 105 min. Warsztaty 105 min.

Godziny i dni otwarcia:

Pon. – sob. 9:00 – 17:00
Niedziela 11:00 – 17:00
ostatnie wejście na zwiedzanie całości obiektu o 15:00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

W CDS nie ma lekcji muzealnych, są bardzo interesujące warsztaty. Powstałe w ich trakcie szklane przedmioty uczestnicy zabierają do domu. Więcej: https://miastoszkla.pl/dla-szkol/ 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Rezerwacja i szczegółowa informacja pod nr tel. 134440031 w godzinach pracy placówki. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie prosimy o możliwie najszybszy kontakt celem rezerwacji terminu.
Zarówno zwiedzanie, jak i warsztaty dostosowujemy do wieku i potrzeb uczestników.
Stałe ekspozycje:

Wystawy szkła historycznego i współczesnego. Największa atrakcją są pokazy ręcznego formowania i dekorowania szkła.

 

Ostatnio zmieniany piątek, 08 październik 2021 09:55

Artykuły powiązane

  • Muzeum Emigracji w Gdyni Muzeum Emigracji w Gdyni
        Muzeum Emigracji w Gdyni znajduje się w samym sercu gdyńskiego portu. To właśnie tutaj znajdował się niegdyś Dworzec Morski. Wybudowany w dwudziestoleciu międzywojennym budynek, to nie tylko wspaniały przykład architektury modernistycznej, ale i unikatowe miejsce na mapie Polski – miejsce, w którym zaczynała się podróż.
  • Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej
    Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej to nowoczesna placówka, która łączy w sobie charakter muzeum i domu kultury, choć wychodzi poza typową działalność obu wymienionych instytucji.

1 Blich
Krosno, Podkarpackie.
Polska ,38-400

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Lalani z dalekich mórz. R...

on 29 wrzesień 2021
Lalani z dalekich mórz. Recenzja

Lalani to niepozorna dwunastolatka mieszkająca na wyspie okrążonej niezmierzonymi wodami. Głównym punktem tej wyspy jest...

Kuba na tropie czyli wszy...

Kuba na tropie czyli wszystko to, czego nie powiedzą wam w szkole. Recenzja

Często trudno jest "zarazić" (to mało popularne dziś słowo) dzieci i młodzież zainteresowaniem do historii...

Jak założyć magiczny skle...

on 27 kwiecień 2021
Jak założyć magiczny sklepik w tydzień. Recenzja

Magenta Nagła powraca! I to z przytupem. W dodatku nie zważając na nic robi magiczne...

Tatry. Przewodnik dla duż...

on 22 kwiecień 2021
Tatry. Przewodnik dla dużych i małych. Recenzja

O ile przewodniki z reguły kojarzą się z niewielkimi gabarytowo publikacjami, które łatwo zmieszczą się...

« »
© 2021 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.