Podlaskie

piątek, 14 październik 2016 13:19

Muzeum Wojska w Białymstoku

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Muzeum Wojska Muzeum Wojska
Muzeum Wojska Polskiego to jedno z najciekawszych muzeów w województwie podlaskim. Świetne miejsce na uzupełnienie lekcji historii.

Muzeum Wojska w Białymstoku powstało 1 października 1968 r. najpierw w ramach struktur organizacyjnych Muzeum Okręgowego w Białymstoku. Siedzibą nowopowstałego muzeum był Pałacyk Gościnny. Pierwsze wystawy powstały w oparciu o eksponaty znajdujące się w zbiorach Muzeum Okręgowego i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Decyzją władz wojewódzkich w 1974 r. nastąpiło przeniesienie Muzeum do kamienicy przy ul. J. Kilińskiego 7, którą zajmował Zespół Szkół Muzycznych. Wraz z przeniesieniem nastąpiło wydzielenie ze struktur Muzeum Okręgowego i utworzenie samodzielnej jednostki pod nazwą Muzeum Wojska w Białymstoku. 

W okresie 2010-1012 przebudowano wszystkie ekspozycje stałe na pierwszym piętrze, rozbudowano ofertę programową, wprowadzono nowe działania kulturalne i edukacyjne.

Ważnym wydarzeniem w dziejach muzeum było powołanie w styczniu 1980 r. Ośrodka Badań Historii Wojskowej. Jego zadaniem jest prowadzenie badań naukowych, konferencji i sesji naukowych, a także działalność edytorska. OBHW wydaje książki historyczne i periodyki: „Zeszyty Naukowe Muzeum Wojska w Białymstoku”, „Studia i Materiały do Historii Wojskowości” oraz od roku 2012 – „Studia z Dziejów Wojskowości”.

Ekspozycje stałe pokazują pełen przekrój historii Polski północno-wschodniej w XX w., eksponując wątki wojskowe na tle wydarzeń społecznych, kulturalnych i obyczajowych tego okresu. Muzeum jest placówką nowoczesną, zapewniającą zwiedzającym zarówno narrację w tradycyjnym stylu, jak też przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych, stacji odsłuchowych, materiałów wideo systemu zdjęć 3D czy audioprzewodników.

Atrakcją są dioramy (zainscenizowane fragmenty ekspozycji), które umożliwiają obejrzenie mundurów, uzbrojenia, wyposażenia w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Istnieje również możliwość bezpośredniego zapoznania się z wybranymi eksponatami. W tym celu udostępniono dla zwiedzających kilka rodzajów broni strzeleckiej. Większość informacji i opisów na ekspozycjach dostępna jest w języku angielskim i rosyjskim.

Wystawa „Białystok między dwiema wojnami” opowiada o ważnych wydarzeniach w Białymstoku i regionie podczas I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej oraz okresie II Rzeczypospolitej. Ta szczególna wystawa prezentuje nie tylko sylwetki żołnierzy Wojska Polskiego i innych armii, ale też zagadnienia militarne dotyczące regionu.

„Przeciw dwóm wrogom” to największa ekspozycja w muzeum, prezentująca militarne dzieje Podlasia i jego mieszkańców w latach II wojny światowej i dekadzie po jej oficjalnym zakończeniu (1939-1956). Znajdziemy na niej m.in. znak tożsamości (nieśmiertelnik) ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Zaprezentowane są tu sylwetki żołnierzy walczących na różnych frontach II wojny światowej (np. Nowogród 1939 r., Monte Cassino 1944 r., Łużyce 1945 r.).

Wystawa „Wojsko Polskie 1956-2010” ukazuje umundurowanie i wyposażenie Wojska Polskiego w II poł. XX w. i na przełomie XXI w. Prezentowana jest broń automatyczna (legendarny AK-47), wyposażenie żołnierzy na misjach ONZ, czy bojowych NATO.

Malownicza Sala Rycerska prezentuje broń i wyposażenie wojskowe od wieku X do czasów nowożytnych. Można tu zobaczyć broń białą, elementy pancerzy i obrazy przedstawiające chwałę polskiego rycerstwa. Zobaczymy tu najstarszy eksponat naszej placówki – tzw. miecz supraski, datowany na IX-X w. W Sali Rycerskiej organizowane są spotkania, prelekcje, warsztaty, zajęcia edukacyjne dostępne w naszej ofercie oraz podsumowania konkursów.

Na parterze prezentowane są wystawy czasowe, zmieniane zazwyczaj co 3-4 miesiące. W lutym 2015 r. otwarto wystawę o 400. latach kontaktów polsko-syberyjskich. Następnie zapraszamy na wystawę o broni neuro i barobatalistycznej – ciężkich machinach oblężniczych epoki starożytnej oraz średniowiecza. Ekspozycje czasowe przyciągają widzów nie tylko ciekawymi formami prezentacji. Wystawom każdorazowo towarzyszą spotkania, specjalne autorskie oprowadzania, warsztaty dla szkół oraz rodzin.

Ekspozycja „Na okrutnej ziemi” jest początkiem nowego projektu Muzeum Wojska – budowy Muzeum Pamięci Sybiru, które powstanie w Białymstoku przy ul. Węglowej. Pierwszą zapowiedzią tego ogromnego przedsięwzięcia jest wagon M1892 (tzw. tiepłuszka), który stoi przy Muzeum i jest dostępny dla wszystkich zwiedzających.

Muzeum jest instytucją otwartą na wszystkich zwiedzających, a w szczególny nacisk położono na umożliwienie zwiedzania wystaw osobom z różnym rodzajem niepełnosprawności.

Muzeum proponuje bogatą i zróżnicowaną ofertę edukacyjną, adresowaną do różnych grup wiekowych: od przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, do słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Podczas wakacji zapraszamy na warsztaty i zajęcia tematyczne, zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Wszystkie informacje o nadchodzących wydarzeniach, a także o wydawnictwach dostępne są na stronie internetowej: www.mwb.com.pl oraz na profilu Muzeum na FB: www.facebook.com/muzeumwojska.

Frekwencja za 2014 r. wyniosła 26554 zwiedzających.

 

Galeria:

Fotografie: Przesłane przez Muzeum Wojska.

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Wojska w Białymstoku
Ul. J. Kilińskiego 7, 15-089 Białystok

Telefon kontaktowy: 85 74 16 449
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www:

www.mwb.com.pl 

Parking dla autobusów:

Plac Jana Pawła II

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Bilet grupowy (4-9 osób) – 3,5 zł
Bilet grupowy (powyżej 10 osób) – 3 zł

Cennik przewodników:

25 zł – j. polski
35 zł – j. obcy

Minimalny czas zwiedzania:

45 min.

Maksymalny czas zwiedzania:

brak informacji

Godziny i dni otwarcia:

9.30 – 17.00
Wtorek – niedziela
Sobota dzień bezpłatny

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Sobota dzień bezpłatny

Stałe ekspozycje:

„Między dwiema wojnami 1914-1939”, „Przeciw dwóm wrogom”, „Na okrutnej ziemi”, „Wojsko polskie 1956-2010”

 Planowane wydarzenia:

1. Wystawy czasowe: 
- „400 lat kontaktów polsko-syberyjskich” 10 lutego – 30 kwietnia 2015 r.
- „Machiny neuro i barobatalistyczne” – 22 maja – 30 września 2915 r.
- „Miecze Europy” – 15 października 2015 r. – 15 lutego 2016 r.
Wystawy plenerowe:
- „Słowo historii. Fotoeseje”
- „Obrona Twierdzy Osowiec w latach 1914-1915”
- „Policja wczoraj i dziś”

2. ŚCIEŻKI 3DOSTĘPU 
Zagrać w teatrzyku cieni, zrobić własny film animowany, zobaczyć kopie eksponatów wykonane na drukarce 3D i przenieść się wirtualnie do Białegostoku z lat 30. XX wieku – to wszystko oferujemy w ramach trzech nowych ścieżek edukacyjnych! Wszystkie zajęcia są bezpłatne, ale liczba miejsc ograniczona. Szczegóły programu można znaleźć na stronie mwb.com.pl/s3d a następnie należy umówić się telefonicznie na termin zajęć. Program realizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury.

3. Muzeum Dostępne 
Muzeum Wojska zwiększa dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. 
Osoby niewidzące i niedowidzące mogą korzystać z audiodeskrypcji wystaw 
(przewodnik oraz audio-przewodnik), opisów w alfabecie Braille’a, ścieżek dotykowych, nagrań audio do wystaw. Osoby z niepełnosprawnością słuchu – z kiosków multimedialnych i specjalnych opisów. Dla wszystkich oferujemy zajęcia w ramach programu 
„Ścieżki 3Dostępu”.

4. Część EDUKACJA
a) Pierwsze kroki w muzeum
Zapraszamy na zajęcia, dzięki którym najmłodsi odkryją muzealne tajemnice. Już teraz przedszkolaki i uczniowie klas I-III mogą przeżyć wspaniałe przygody i uczyć się poprzez zabawę. Na warsztatach dzieci zamienią własne paluszki w średniowiecznych rycerzy lub staną oko w oko z żołnierzami, a gdy zgasną muzealne światła, przekonają się, że w teatrzyku cieni zamieszkał pewien sympatyczny miś Wojtek! Zajęcia dostępne są też w języku rosyjskim. Szczegóły oferty na stronie mwb.com.pl. 
b) Na tropie historii
Cykl warsztatów przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VI. Podczas zajęć dzieci zachęcane są do samodzielnego odkrywania historii i otaczającego je świata. Przez dobrą zabawę i kreatywne ćwiczenia uczestnicy zajęć poznają przygody niedźwiedzia Wojtka, wyprawią się do odległej krainy i awansują na kaprala. Dzięki połączeniu podstawy programowej z edukacją kulturalną dzieci zdobędą wiedzę dostosowaną do ich wieku oraz miło spędzą czas na muzealnych ekspozycjach. Zajęcia dostępne są też w języku rosyjskim.
c) Historia bliska
Zajęcia powstały z myślą o starszych uczniach, którzy są ciekawi świata i historii. Warsztaty umożliwiają młodemu człowiekowi zadawanie trudnych, ale ważnych pytań dotyczących przeszłości i konsekwencji jakie miały dawne zdarzenia na nasze codzienne życie. Wykorzystywane w zajęciach metody i pomoce, ułatwiają uczniom przyswojenie materiału ujętego w programie nauczanie i refleksyjnego podejścia do historii. Szczegóły oferty na stronie mwb.com.pl.

5. Rodzinne weekendy
Sobota i niedziela to idealny moment na spędzenie wolnego czasu w Muzeum Wojska. W weekendy proponujemy dwa cykle zajęć - ,,Muzealny Plac Zabaw’’ oraz ,,Rodzinna Niedziela”. Warsztaty odbywać się pod okiem doświadczonych edukatorów, w oparciu o aktualne wystawy czasowe. Od lutego do maja na ekspozycji ,,Syberia carów. 400 lat kontaktów polsko-syberyjskich”, a w okresie od maja do września na wystawie ,,Machiny oblężnicze”. Szczegóły oferty można znaleźć na stronie mwb.com.pl.

6. Tydzień Wiosny:
Wiosna jest niepowtarzalną okazją do tego by wyjść poza mury szkolne i wziąć udział w kreatywnych zajęciach edukacyjnych w Muzeum. Tegoroczny Tydzień Wiosny (24.03 – 27.03.2015) odbędzie się pod hasłem animacji poklatkowej! Należy wybrać jeden z tematów zajęć „Wiosna na Syberii” lub „Wiosenny kamuflaż”, zapisać się i przyjść do muzeum. Razem stworzymy filmy pokazujące budzącą się do życia przyrodę Syberii lub barwne pomysły na kamuflaż. Szczegóły oferty można znaleźć na stronie mwb.com.pl.

7. Wystawy do wypożyczenia 
Muzeum Wojska umożliwia bezpłatne wypożyczenie tematycznych wystaw 
planszowych. Prezentują one w atrakcyjnej formie najróżniejsze zagadnienia historyczne, związane z regionem i historią powszechną. Szczególnie polecamy wystawę„Generał Władysław Sikorski” oraz „Monte Cassino”
Lista wystaw dostępna jest na stronie internetowej mwb.com.pl, 
w zakładce Wystawy planszowe. Rezerwacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

8. Prosimy o wcześniejszą rezerwację: 
tel.: 85 741 64 49, 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Muzeum oferuje oprowadzanie w języku polskim, angielskim i rosyjskim oraz 
z audiodeskrypcją. Obowiązuje tu zarówno ogólnopolska Karta Dużej Rodziny oraz Białostocka Karta Dużej Rodziny. 
Cennik dostępny na stronie mwb.com.pl.

 

Sprawdź kalendarium wydarzeń:

KALENDARIUM WYDARZEŃ

 

Ostatnio zmieniany piątek, 14 październik 2016 13:25

Artykuły powiązane

  • Kopalnia Soli Bochnia Kopalnia Soli Bochnia
    Odwiedzając Małopolskę, nie sposób nie zawitać do Kopalni Soli Bochnia, najstarszej kopalni soli kamiennej w Polsce a zarazem najstarszego w Europie zakładu przemysłowego działającego nieprzerwanie od 1248r. 
  • Muzeum Okręgowe w Koninie Muzeum Okręgowe w Koninie
    Muzeum Okręgowe w Koninie to zarówno fascynujące zbiory składające się na ciekawe wystawy jak i obiekty architektoniczne, stanowiące o zróżnicowanym kształcie tej instytucji.
Więcej w tej kategorii: Muzeum Podlaskie Ratusz »

7 Jana Kilińskiego
Białystok, podlaskie.
Polska ,
+48 85 741 54 48
poniedziałek: Zamknięte,wtorek: 09:00–17:00,środa: 09:00–17:00,czwartek: 09:00–17:00,piątek: 09:00–17:00,sobota: 09:00–17:00,niedziela: 09:00–17:00

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Serce na sznurku - recenz...

on 04 styczeń 2019
Serce na sznurku - recenzja

Książka "Serce na sznurku" Małgorzaty Domagalik, to historia dwójki bohaterów, niedźwiedzia polarnego Ksawerego oraz małej...

Summoner: Bitwa - Recenzj...

on 30 sierpień 2018
Summoner: Bitwa - Recenzja

Dzisiaj mamy prawie wszystko: smartfony, tablety, komputery, telewizję, X-boxy itd. Niestety nie mamy najważniejszego: magii...

Buntowniczka z pustyni. R...

on 24 luty 2018
Buntowniczka z pustyni. Recenzja

Amani, sierota mieszkająca z wujem, ciotką, kuzynami i kuzynkami od lat chce uciec z zabitej...

Cała prawda, Dan GEMEINHA...

on 14 czerwiec 2018
Cała prawda, Dan GEMEINHART - recenzja

Mark, trzynastoletni chłopiec, jest śmiertelnie chory – ma raka. Od lat marzył, by wspiąć się...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation