Pomorskie

czwartek, 07 maj 2020 18:44

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku mieści się w kompleksie budynków znajdujących się w centrum miasta. Zajmuje malowniczo położone obiekty na obu brzegach Słupi, po lewej stronie rzeki stoją: Zamek Książąt Pomorskich z XVI wieku (czynny od 1965 r.), Młyn Zamkowy z XIV wieku (czynny od 1968 r.), tzw. Dworek z lat 70. XX wieku (czynny od 1979 r.), Brama Młyńska z XIV wieku (czynna od 1982 r.), Spichlerz Richtera z 1780 roku (czynny od 1998 r.), po prawej zaś Biały Spichlerz z 1814 roku (czynny od 2019 r.) i Czerwony Spichlerz z początku XX wieku (nieczynny, przed rewitalizacją).

Pierwsze muzeum w Słupsku rozpoczęło działalność w 1924 roku. Spuściznę po niemieckich muzealnikach przejęli polscy i także w Nowej Bramie, w 1948 r. otworzyli muzeum przejmując po przedwojennym Heimatmuseum ponad 600 obiektów. Dzisiaj zbiory liczą ponad 30 000 muzealiów, a księgozbiór ponad 22 000 woluminów. Muzeum posiada bogate i różnorodne zbiory: obiekty związane z historią Pomorza, sztukę dawną i współczesną, rzemiosło historyczne, pamiątki po ostatnich mieszkańcach zamku, numizmaty oraz obiekty etnograficzne. Ponadto obejmuje zbiory specjalne: starodruki, kartografię i archiwalia. Naszą dumą jest największa na świecie kolekcja związana ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem – Witkacym.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku - spis budynków i wystaw:

 

Zamek Książąt Pomorskich
W zamku znajdują się cztery wystawy stałe. Zwiedzać można wystawę „Skarby książąt pomorskich”, czyli pamiątki po ostatnich Gryfitach. Na ekspozycji „Z przeszłości Słupska” prezentowane są obiekty związane z historią miasta i jego mieszkańcami. Wystawa „Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII wieku” prezentuje rzeźbę gotycką, gobeliny z okresu renesansu, elementy uzbrojenia i meble z dawnych dworów pomorskich. Tutaj znajdują się także obiekty z kościołów regionu oraz numizmaty. W sezonie letnim przy sprzyjającej pogodzie, ze specjalnym biletem, na wieży zamkowej zobaczyć można wystawę „Panoramy i widoki dawnego Słupska. Kopie pocztówek i grafik ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku“ oraz, ze szczytu wieży, współczesny miejski krajobraz. W maju 2020 roku otwarta zostanie piąta wystawa stała, na której zaprezentowane zostaną sztućce i akcesoria gastronomiczne. W podziemiach odwiedzić można restaurację. Przed zamkiem stoi pomnik Bogusława X z 2010 roku, zaś w ogrodach zamkowych rzeźba „Pędzące odyńce (Dziki)” z 1965 roku. W zamku znajdują się także sale wystaw czasowych.

Młyn Zamkowy
W młynie znajdują się dwie wystawy stałe pod wspólnym tytułem „Rzeczywistość kulturowa Pomorza dawniej i dziś”, na których prezentowana jest kultura materialna dawnej ludności autochtonicznej, m.in. Kaszubów, Słowińców, Krajniaków Złotowskich, mieszkańców Jamna i Łabusza, jak również pamiątki po osadnikach przybyłych na Pomorze po 1945 roku. Na najwyższej kondygnacji młyna znajduje się sala wystaw czasowych. Z młynem sąsiaduje przybudówka, w której znajduje się mała elektrownia wodna.
tzw. Dworek
Najmłodszy i niezabytkowy budynek kompleksu, stylizowany na budowlę szachulcową. Znajdują się w nim muzealna biblioteka oraz biura, w tym sekretariat oraz gabinet Dyrektora.

Brama Młyńska
W bramie znajdują się pracownie konserwatorskie, które nie są udostępnione do zwiedzania. Jako ciekawostkę dodać należy, że najstarszą częścią muzealnego kompleksu jest niewielki łącznik między Bramą Młyńską a Dworkiem, będący jednocześnie najwyższym fragmentem miejskich murów.
Spichlerz Richtera
W spichlerzu znajdują się muzealne biura, warsztat i magazyny. W budynku mieści się herbaciarnia, gdzie można oglądać liczne wystawy czasowe przygotowywane przez muzeum. W sezonie letnim, w każdą niedzielę lipca i sierpnia, na Rynku Rybackim przed spichlerzem organizowana jest kulturalno-historyczna impreza plenerowa Jarmark Gryfitów. Jarmarki to nie tylko stragany z rękodziełem, starociami czy książkami, ale też spotkania z kulturą, historią i sztuką Pomorza. Każdej niedzieli inna słupska instytucja lub stowarzyszenie przygotowuje dla słupszczan i turystów odwiedzających nasze miasto wiele atrakcji. Obiecujemy udaną zabawę!

Biały Spichlerz
W spichlerzu znajdują się wystawy stałe prezentujące największą na świecie kolekcję prac Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz zbiory sztuki współczesnej, będące w posiadaniu muzeum: „Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia” oraz „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI wieku”. Ponadto w spichlerzu zobaczyć można wystawę stałą „Słupsk – miasto i ludzie”, prezentującą pamiątki po osadnikach przybyłych do miasta po 1945 roku. Dostępna jest też sala wystaw czasowych, w której obecnie prezentowana jest wystawa „Witkacy inaczej...”. Przed spichlerzem stoi nowo wybudowany tzw. Budynek wagi, w którym znajduje się portiernia i garaż.

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Dominikańska 5-9, Słupsk

Telefon kontaktowy:

059 728 55 20 lub 059 842 40 81

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: www.muzeum.slupsk.pl 
Parking dla autobusów:

Tak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Zamek Książąt Pomorskich i Młyn Zamkowy:

bilet normalny - 16,00 zł

bilet ulgowy - 10,00 zł

 

lekcja muzealna - za grupę do 30 osób - 80,00 zł

warsztaty muzealne - za osobę - 12,00 zł

wielkoformatowe gry edukacyjne - za osobę - 11,00 zł

 

Biały Spichlerz:

bilet normalny - 22,00 zł

bilet ulgowy - 16,00 zł

 

lekcja muzealna - za grupę do 30 osób - 100,00 zł

warsztaty muzealne - za osobę - 12,00 zł

wielkoformatowe gry edukacyjne - za osobę - 11,00 zł

Cennik przewodników:

Zamek Książąt Pomorskich i Młyn Zamkowy:

oprowadzanie w języku polskim - 80,00 zł

(po uprzednim zgłoszeniu w Dziale Edukacji i Promocji)

 

Biały Spichlerz:

oprowadzanie w języku polskim - 120,00 zł

(po uprzednim zgłoszeniu w Dziale Edukacji i Promocji)

 

Minimalny czas zwiedzania:

1,5 godz.

Maksymalny czas zwiedzania:

4 godz.

Godziny i dni otwarcia:

 

http://www.muzeum.slupsk.pl/index.php/zwiedzanie/godziny-otwarcia-mainmenu-42 
Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

http://www.muzeum.slupsk.pl/index.php/oferta-edukacyjna 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Grupy liczące powyżej 40 osób należy podzielić na mniejsze. Zajęcia oraz oprowadzanie prowadzone są po uprzednim zgłoszeniu oraz ustaleniu terminu w Dziale Edukacji i Promocji.

Stałe ekspozycje:

Zamek Książąt Pomorskich:

    Skarby książąt pomorskich (parter)

    Z przeszłości Słupska (parter)

    Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII wieku (I piętro)

    wystawa, na której zaprezentowane zostaną sztućce i akcesoria gastronomiczne z kolekcji MPŚ - planowane otwarcie w maju 2020 roku (II piętro)

    Panoramy i widoki dawnego Słupska. Kopie pocztówek i grafik ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (wieża zamkowa)

 

Młyn Zamkowy:

    Rzeczywistość kulturowa Pomorza dawniej i dziś (parter i I piętro)

 

Biały Spichlerz:

    Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia (II piętro)

    W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI wieku (III, IV, V piętro)

    Słupsk – miasto i ludzie (V piętro)

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 30 lipiec 2020 15:48

Artykuły powiązane

  • Zagroda Jamneńska Zagroda Jamneńska
    Pomysł na Zagrodę Jamneńską wziął się z marzeń o skansenie, w którym można by ukazać wyjątkowość oraz bogactwo kultury rozwijającej się niegdyś w Jamnie. W Zagrodzie Jamneńskiej znajduje się wystawa, która opowiada o tym jak wyglądało życie w dawnym Jamnie. Składa się ona z dwóch części – interaktywnej, gdzie można między innymi obejrzeć makietę dawnego Jamna lub przebrać się w kopię stroju jamneńskiego.
  • Muzeum w Koszalinie Muzeum w Koszalinie
      Muzeum w Koszalinie, ze swoją stuletnią historią i różnorodnością oraz bogactwem zbiorów z zakresu sztuki, archeologii, etnografii i historii jest kuszącą alternatywą dla turystów spędzających czas na pięknym Pomorzu Środkowym. Przyciąga również mieszkańców miasta imprezami cyklicznymi jak Noc Muzeów, programami edukacyjnymi oraz wystawami czasowymi.  

5 Dominkańska
Słupsk, pomorskie.
Polska ,76-200

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Dziewczynka z Atramentu i...

Dziewczynka z Atramentu i Gwiazd. Recenzja

Trzynastoletnia Isabella, córka kartografa Ta, mieszka na Wyspie Moya. Uwielbia słuchać opowieści Ta o dalekich...

Szczypta Magii. Recenzja

on 10 lipiec 2020
Szczypta Magii. Recenzja

Wyspa Wronoskał to mało przyjazne i atrakcyjne do życia miejsce. Sama nazwa jest już przytłaczająca....

Wojownicy i Czarodzieje....

Wojownicy i Czarodzieje. Jak upolować wiedźmę

Dawno temu na Wyspach Brytyjskich żyły dwa plemiona, które darzyły się głęboko pielęgnowaną pogardą i...

Złodziejaszki. Recenzja

on 10 czerwiec 2020
Złodziejaszki. Recenzja

Porwanie młodych czytelników do Nowego Jorku lat dwudziestych XX wieku, czasu prohibicji, gangsterów i przedmurza...

« »
© 2021 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.