Zmień swoje ustawienia cookies
sobota, 18 luty 2017 22:18

Muzeum Regionalne w Pińczowie

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Muzeum w Pińczowie Muzeum w Pińczowie
Muzeum Regionalne w Pińczowie powstało w 1963 r. Początkowo otrzymało jedno pomieszczenie w popaulińskim, barokowym klasztorze.

Początki wznoszenia obiektu sięgają lat 1431-1449, a zachowaną do chwili obecnej formę jednolitej czterobocznej bryły z wirydarzem po środku, otrzymał zapewne podczas przebudowy w latach 1630-1642. Po uzyskaniu kolejnych pomieszczeń, od 1970 r. rozpoczęto działalność wystawienniczą. Obecnie muzeum zajmuje część zachodniego, północnego oraz wschodnie skrzydła parteru.
Synagoga Stara z przełomu XVI i XVII w., renesansowa, niegdyś centrum religijne żydowskiego miasta. Bardzo cenna ze względu na piękną polichromię przedsionka, malowidła sali męskiej (przypuszczalnie najstarsze w bożnicach polskich) i zasługującą na uwagę kamieniarkę: portale drzwiowe, skarbona babińca i ołtarz w sali męskiej.

Galeria:

Fotografie: Muzeum w Pińczowie

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Regionalne w Pińczowie

28-400 Pińczów ul. Piłsudskiego 2a

Telefon kontaktowy:

413572472

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.muzeumpinczow.pl 

Parking dla autobusów:

parking przy ulicy Republiki Pińczowskiej

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Muzeum -grupy zorganizowane( wycieczki szkolne) po 2zł powyżej 25 osób.Do 25 osób po 4zł.
Synagoga-po 4zł niezależnie od ilości zwiedzających.

Cennik przewodników: Przewodnik po obiektach w cenie biletu.
Minimalny czas zwiedzania: Muzeum 30 minut.
Synagoga 30minut.
Maksymalny czas zwiedzania:

Muzeum zwiedzanie,prezentacje historyczne,legendy,warsztaty,film o Pińczowie i regionie 1,5 godz plus dopłata 4zł do biletu.

Godziny i dni otwarcia:

GODZINY OTWARCIA:
CZYNNE:
Sezon letni 2.05-30.09
wtorek,środa : – od 9.00 do 17.00
czwartek, piątek:- od 9.00 do 16.00
sobota, niedziela: – od 10.00 do 17.00

Sezon zimowy 01 .10 – 30. 04
wtorek,środa : – od 9.00 do 16.00
czwartek, piątek:- od 9.00 do 15.00
sobota, niedziela: – od 10.00 do 16.00

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Możliwość zorganizowania warsztatów plastycznych, ceramicznych, pisania po hebrajsku.Możliwość zakupienia niedrogich pamiątek i wydawnictw o regionie.Możliwość skorzystania z sali do zjedzenia posiłku.Niektóre zabytki w naszym muzeum można dotykać.

Stałe ekspozycje:

Pradzieje Ponidzia
Wystawa obejmuje okres od epoki paleolitu do wczesnego średniowiecza. Przedstawia zasadnicze dziedziny działalności ludzkiej: produkcję narzędzi, budowanie obiektów mieszkalnych i twórczość artystyczną. Wśród najstarszych eksponatów znajdują się drapacze, rylce, ostrza liściowate, kości mamuta oraz zestaw siekierek krzemiennych. Można także zobaczyć wyroby z brązu: siekierki, naramienniki oraz zabytki charakterystyczne dla wczesnej epoki żelaza: klosze, ozdoby, broń. Na uwagę zasługuje także grób szkieletowy z wczesnego średniowiecza z bogatym wyposażeniem i archeologiczna mapa regionu.

Pińczów – historia miasta
Wystawa dokumentuje okres istnienia Pińczowa od XV w. po II Republikę Pińczowską. Na uwagę zasługuje makieta, nie istniejącego już Zamku Pińczowskiego oraz detale architektoniczne z niego pochodzące.

Adolf Dygasiński – życie i twórczość
nspiracją do wystawy był silny związek Adolfa Dygasińskiego (1839-1902) z Pińczowem i Ponidziem. Jej tematem są nie tylko problemy społeczne, lecz również przyroda. Pisarz przedstawiał w swoich utworach piękny krajobraz nadnidziański, a swoich bohaterów często przenosił na Ponidzie. Wystawa ukazuje wiele pamiątek związanych z życiem i twórczością pisarza (rękopisy, listy, fotografie). Zobaczyć tu także można kopie 3 obrazów Jacka Malczewskiego przedstawiające Dygasińskiego.

Wystawę dopełniają meble z epoki i eksponaty etnograficzne.
I i II Wojna Światowa ,wystawa judaików, wystawa numizmatyczna.

 Planowane wydarzenia:

Brak informacji

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 06 luty 2020 12:14
REKLAMA