Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach jest największą tego typu placówką w Polsce i jedną z największych w Europie. W 1992 roku włączona została w struktury Państwowej Straży Pożarnej.

Zbiory muzealne liczą ponad 4 tysiące eksponatów dokumentujących rozwój techniki pożarniczej do czasów współczesnych. Najciekawsze z nich wyeksponowane zostały w pięciu obszernych halach.

Od 2016 roku prowadzona jest działalność edukacyjna dla dzieci i młodzieży z zakresu prewencji. 

Od 2006 roku muzeum znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego oraz bierze udział od 2008 w cyklicznej imprezie – Industrada. Również od 2012 roku muzeum angażuje się w Noc Muzeów, kiedy placówki muzealne można zwiedzać po zmroku.

Muzeum ma doskonałą lokalizację. Jest położone w bliskiej odległości od skrzyżowania dróg – autostrady A4 i drogi krajowej S1.

 

Ekspozycja stała Muzeum:

SZTANDARY
Muzealna ekspozycja przedstawia wartościowy pod względem artystycznym i historycznym zbiór sztandarów z terenu całego kraju. Do najciekawszych należą pochodzący z 1929 roku sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Katowicach-Ligocie nadany z okazji jubileuszu 25-lecia jednostki.

MUNDURY
Muzealne zbiory obejmują kolekcję mundurów galowych oraz bojowych, zarówno polskich jaki zagranicznych. Do grupy najciekawszych zaliczyć można ubranie bojowe wykorzystywane przez Ochotniczą Straż Pożarną z Niepokalanowa, na które składa się czarny habit, bawełniany fartuch wiązany z tyłu oraz pas bojowy z toporkiem.

HEŁMY
To unikatowa kolekcja, na której zgromadzono eksponaty pochodzące z XIX i XX w. Do najcenniejszych należą hełmy skórzane oficerskie i mosiężne, wśród których najstarszy wyprodukowany dla Fabryki Cukrów w Młynowie  pochodzi z 1860 roku.

MOTOPOMPY
Ekspozycja prezentuje bogatą kolekcję motopomp od okresu międzywojennego do lat 80. XX w., wśród których znajdują się zarówno motopompy polskie jak i zagraniczne. Do najciekawszych okazów należy motopompa Leopolia firmy Unia Strażacka  z 1933 roku czy motopompa firmy Scammell z 1936 roku.

SAMOCHODY POŻARNICZE
Ekspozycja obejmuje samochody pożarnicze prezentujące przekrój techniki pożarniczej począwszy od początku  XX w. po współczesność. Najstarszy eksponowany samochód wyprodukowany został przez firmę Benz-Gaggenau w 1913 roku. Czasy PRL-u reprezentowane są m.in. przez pojazdy  marki Star, w tym przez prototyp samochodu Star P 25 z 1957 roku czy Star 20 z 1953 roku. Bogata jest także kolekcja specjalistycznych samochodów pożarniczych, wśród których najstarszym eksponatem jest autodrabina Magirus z 1927 roku.

SIKAWKI RĘCZNE I POWOZOWE
Sikawki ręczne i powozowe stanowią najbogatszy zbiór eksponatów prezentowanych w Centralnym Muzeum Pożarnictwa. Najstarszy zabytek z tej grupy to pochodząca z 1717 roku sikawka konna wykonana w opactwie Cystersów w Henrykowie na Dolnym Śląsku. Na szczególną uwagę zasługuje także sikawka konna z 1844 roku ufundowana dla gminy Neudorf czy sikawki konne firmy Knaust.

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

41-400 Mysłowice
ul. Stadionowa 7a

Telefon kontaktowy:

+48 32 222 37 33

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: http://cmp-muzeum.pl/ 
Parking dla autobusów: Parking znajduje się naprzeciw muzeum.
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Dla zwiedzających indywidualnie:

10 zł: dorośli.

5 zł: dzieci powyżej 7 roku życia, młodzież szkolna, studenci, emeryci, renciści, strażacy, nauczyciele, wychowawcy placówek opiekuńczo-wychowawczych, kombatanci.

3 zł bilet specjalny dla osób biorący udział w akcjach promocyjnych.

W niedzielę wstęp wolny dla wszystkich zwiedzających indywidualnie.

Dla zwiedzających grupowo:

5 zł od każdej osoby (grupa powinna liczyć od 10 do 25 osób).

Dla grup zorganizowanych w niedzielę obowiązuje bilet grupowy w cenie 5 zł od osoby (przewodnik w cenie biletu).

Bilet przewodnicki: 20 zł stanowi opłatę za usługę przewodnicką na życzenie dla osób indywidualnych, dla grup zwolnionych z opłaty za wstęp odrębnymi przepisami (np. grupy przedszkole).

Cennik przewodników:

20 zł usługa przewodnicka dla grup przedszkolnych oraz osób indywidualnych, po wcześniejszym zamówieniu.

Minimalny czas zwiedzania: 60 min
Maksymalny czas zwiedzania:

120 min.

Godziny i dni otwarcia:

Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – 10:00-16:00
Środa – 10:00-16:00
Czwartek – 10:00-16:00
Piątek – 10:00-16:00
Sobota – 10:00-16:00
Niedziela – 10:00-16:00

W okresie od 1 maja do 30 września muzeum czynne w weekendy w godzinach:
Sobota – 10:00-18:00
Niedziela – 10:00-18:00

W niedzielę wstęp wolny dla wszystkich zwiedzających indywidualnie.

Kasa biletowa jest czynna w godzinach od 10.00 do 15.00, a w weekendy w okresie od 1 maja do 30 września od 10.00 do 17.00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość odbycia lekcji muzealnej. Lekcja jest przeprowadzona po wcześniejszym zgłoszeniu. Więcej na temat lekcji muzealnych w CMP w zakładce edukacja.

Koszt jednej lekcji to 15 zł, dla grupy od 10 do 25 osób.

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie grup zwiedzających zbiorowo (grupa powinna liczyć od 10 do 25 osób) oraz osoby indywidualne chcące skorzystać z usługi przewodnickiej, a także o punktualne przybycie do muzeum w wyznaczonym dniu. Przybycie bez zapowiedzi, bądź nieterminowe, może się wiązać z koniecznością oczekiwania na przewodnika, lub nawet odmową usługi przewodnickiej.

Płatność gotówką lub przelewem.

Stałe ekspozycje:
  • SZTANDARY
  • MUNDURY
  • HEŁMY
  • MOTOPOMPY
  • SAMOCHODY POŻARNICZE
  • SIKAWKI RĘCZNE I POWOZOWE

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA