Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik – jedyne w swoim rodzaju centrum nauki, którego celem jest promowanie i popularyzacja komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. 

Wystawa stała, która znajduje się w Centrum Nauki Kopernik, składa się z kilkuset interaktywnych stanowisk umieszczonych w sześciu galeriach stałych:

Świat w ruchu
Galeria pokazuje zagadnienia związane z ruchem w pojęciu fizycznym. Można tu wypróbować symulator trzęsienia ziemi (symulowane trzęsienie ziemi ma siłę porównywalną z trzęsieniami jakie wystąpiły w Polsce) albo zobaczyć instalację ukazującą portrety znanych osób zrobione z poruszających się pęcherzyków powietrza, np.: Elvis Presley czy Marilyn Monroe. Również można tu spróbować stworzyć krótki film animowany i zobaczyć model ludzkiego szkieletu kostnego na rowerze.

Człowiek i środowisko
Galeria skupia się na człowieku oraz wszystkim, co go otacza i wokół niego funkcjonuje. Można tu na wielkim zdjęciu satelitarnym Warszawy zobaczyć informacje o ekosystemach miejskich i posłuchać nagrań z wybranych części miasta. Na powierzchni tego zdjęcia znajduje się model mostu wantowego, który można porównać z widocznym zza okna Mostem Świętokrzyskim, oraz ekrany transmitujące na żywo obraz z kamer internetowych umieszczonych w gnieździe sokołów w Pałacu Kultury i Nauki oraz z wybiegu goryli z Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Ponadto na terenie galerii znajduje się symulator jazdy po alkoholu oraz modele pajęczyn utkanych przez pająki pod wpływem różnych narkotyków. Swoistym symbolem galerii jest rzeźba ze sklejki wzorowana na Myślicielu Auguste’a Rodina.

Korzenie cywilizacji
Galeria pokazuje historię cywilizacji ludzkiej i jej najważniejsze wynalazki np.: radio, internet czy film. Można tu posłuchać archiwalnych nagrań Polskiego Radia, zlokalizować na specjalnym komputerze serwer wybranej strony internetowej oraz poznać wiele faktów z historii malarstwa i architektury. Można również zobaczyć wielką instalację ukazującą historię koła od kół kamiennych i drewnianych poprzez koła samochodowe i rowerowe do płyt winylowych i kompaktowych, posłuchać modlitw, śpiewów i utworów muzycznych największych religii, m.in.: chrześcijaństwa, judaizmu czy islamu, obejrzeć trójwymiarowy model Kamienia z Rosetty, posłuchać tzw. odgłosów cywilizacji np.: paryskiego metra, rynku w Kalkucie czy kas w supermarkecie. Na terenie galerii można też zobaczyć robota wzorowanego na postaci Elektrybałta wymyślonej przez Stanisława Lema. Elektrybałt może na podstawie podanych przez zwiedzającego trzech słów ułożyć m.in. limeryk, epitafium czy sonet.

Bzzz!
Galeria jest przeznaczona dla dzieci do 6. roku życia i w przystępny dla nich sposób porusza zagadnienia związane z przyrodą.

Strefa światła
Galeria, poprzez kryminalną historię w stylu noir pokazuje zagadnienia związane ze światłem w pojęciu fizycznym. Można tu skorzystać z lustra weneckiego i pokoju Amesa, a także tworzyć barwy poprzez użycie trzech kolorów podstawowych.

RE: generacja
Galeria przeznaczona jest dla tzw. młodych dorosłych. Wiele eksponatów odwołuje się do zjawisk psychologicznych i socjologicznych. Można tu skorzystać ze studia wyposażonego w technologię blue box, sprawdzić się jako mówca w parlamencie albo wysłać swój komunikat na pokład sondy Pioneer 10. Jest tu również dostępny zdobywający coraz większą popularność reactable, oraz dyskoteka generująca energię elektryczną z ruchu korzystających z niej.

Teatr Robotyczny
Przy galerii Korzenie Cywilizacji znajduje się Teatr Robotyczny. Grają w nim trzy RoboTheSpiany, na razie tylko dwie sztuki: O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali na podstawie Bajek robotów Stanisława Lema oraz Tajemnica Pustej Szafy, czyli Duchy z czwartego wymiaru na podstawie powieści "Flatland: A Romance of Many Dimensions" Edwina Abotta. Robotom głosów użyczyli wybitni polscy aktorzy, m.in. Wiktor Zborowski, Marian Opania czy Piotr Fronczewski.

Centrum Nauki Kopernik jest jednym ze sztandarowych celów wycieczek szkolnych do Warszawy. Warto uwzględnić to miejsce planując wycieczkę dla dzieci w różnym wieku.

 Galeria zdjęć:

Fotografie: mat. prasowe. Centrum Nauki Kopernik

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Centrum Nauki Kopernik

ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Warszawa

Telefon kontaktowy: tel. 22 596 4 100
Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

http://www.kopernik.org.pl 

Parking dla autobusów:

Jest

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

W cenie biletu do CNK można obejrzeć pokazy naukowe i w Teatrze Wysokich Napięć oraz aktualną wystawę czasową. Dzieci do 5 lat mają wstęp na wystawę Bzzz! (wraz z opiekunem).

CENTRUM NAUKI KOPERNIK – WYSTAWY

Bilet dla grup zorganizowanych – 15 zł/os.

CENTRUM NAUKI KOPERNIK – LABORATORIA

Laboratorium biologiczne – 190 zł / grupa + cena biletu do CNK dla każdej osoby
Laboratorium chemiczne– 190 zł / grupa + cena biletu do CNK dla każdej osoby
Laboratorium fizyczne– 190 zł / grupa + cena biletu do CNK dla każdej osoby
Laboratorium robotyczne 140 zł / grupa + cena biletu do CNK dla każdej osoby
Laboratorium robotyczne 190 zł / grupa + cena biletu do CNK dla każdej osoby


PLANETARIUM NIEBO KOPERNIKA

Bilet dla grup zorganizowanych seans 2D – 14 zł/os.
Prosto z nieba, bilet dla grup zorganizowanych – 14 zł/os.
Bilet dla grup zorganizowanych seans 3D – 19 zł/os.

Cennik przewodników:

 

Brak informacji
Minimalny czas zwiedzania: 1 h
Maksymalny czas zwiedzania:

4 h

Godziny i dni otwarcia:

Od stycznia 2019 roku Kopernik i planetarium są czynne także w poniedziałki, poza poniedziałkami technicznymi »

styczeń – marzec
poniedziałek – piątek 9.00–18.00 (wstęp do budynku od 8.45)
sobota – niedziela 10.00–19.00
(zamknięte, poniedziałek techniczny: 7 stycznia, 4 lutego, 4 marca)
kwiecień – czerwiec
poniedziałek – piątek 8.00–18.00 (wstęp do budynku od 7.45)
sobota – niedziela 10.00–19.00
(zamknięte, poniedziałek techniczny: 1 kwietnia, 6 maja, 3 czerwca)
wakacje: od 20 czerwca do 1 września
poniedziałek – niedziela 9.00–19.00
(zamknięte, poniedziałek techniczny: 1 lipca, 5 sierpnia)
wrzesień – grudzień
poniedziałek – piątek 9.00–18.00 (wstęp do budynku od 8.45)
sobota – niedziela 10.00–19.00
(zamknięte, poniedziałek techniczny: 2 września, 7 października, 4 listopada, 2 grudnia)

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

http://www.kopernik.org.pl/dla-nauczycieli/ 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Brak informacji
Stałe ekspozycje:

informacja w opisie

Planowane wydarzenia:

Brak informacji

 

 

Przeczytaj również

Książki dla uczniów na nagrody 2024 - TOP 8 pomysłów dla każdej klasy

Nagrody książkowe dla uczniów na zakończenie roku - pomysły

 Już niedługo koniec roku szkolnego 2023/2024! Ostatnie poprawki, zaliczenia, klasówki, propozycje ocen, a także przygotowanie ocen, występów, apelu, ale także nagród i prezentów dla zdolnych i wzorowych uczniów.

To niemal oczywiste, że najlepszą nagrodą za wyniki czy prezentem jest książka, dlatego przygotowaliśmy dla Was pomocne zestawienie top 8 wyjątkowych tytułów dla uczniów z każdej klasy szkoły podstawowej.

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA