CEPR w Szymbarku

Zapraszamy do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Jest to wyjątkowe miejsce, które zapewni najmłodszym i rodzicom mnóstwo atrakcji i będzie dodatkową lekcją historii dla wszystkich.

Właśnie tutaj, w otoczeniu pięknej i bajkowej scenerii, każde dziecko bez względu na wiek, znajdzie dla siebie coś ciekawego. Zachęcamy do zwiedzania Centrum Edukacji z przewodnikiem, który z zaangażowaniem poprowadzi każdą wycieczkę, udzieli wszystkich informacji i zaśpiewa Kaszubskie Nuty. Dla naszych milusińskich przygotowaliśmy kilka ścieżek przedmiotowych:

Wycieczka "Historia Polski Wyryta w Drewnie" to oferta skierowana przede wszystkim dla grup zorganizowanych. Wszystkie nasze obiekty zbudowane są z drewna, zgodnie ze staropolską tradycją. Są także ściśle związane z historią, przedstawiają tragiczny los naszych rodaków na obczyźnie i w kraju. Dzieci i młodzież chętnie odwiedzają nasze Centrum. Wiemy o tym choćby dlatego, że kończąc zwiedzanie podsumowują to słowami : „tu wszystko jest najlepsze, największe i najpiękniejsze”. Tylko u nas można zobaczyć:

Statuę "Świętowida Kaszuba" symbolizującą religijność, pracowitość, upór i patriotyzm Kaszubów.

Dom Harcerza - Jeden z pierwszych obiektów, które nasi goście mogą zobaczyć podczas zwiedzania Centrum Edukacji w Szymbarku. Istnieje tutaj również możliwość zakupu charakterystycznych dla naszego regionu wyrobów, pamiątek związanych z kulturą Kaszubów.

Najdłuższą Deskę Świata - Żyjemy w świecie, w którym pomysłowość jest warunkiem sukcesu. Kierując się tą zasadą, postanowiliśmy uczynić Centrum Edukacji i Promocji Regionu miejscem powszechnie znanym, pełnym ciekawych koncepcji i pomysłów. W tym miejscu śpiewamy Kaszubskie Nuty, poznajemy historię haftu kaszubskiego. Nasza Deska mierzy aż 46,53m i została wpisana również do Księgi Rekordów Guinnessa! Przez wielu żartobliwie uznawana jest za dziewiąty skarb Kaszub.

Stół Noblisty – na pamiątkę Pokojowej Nagrody Nobla dla Lecha Wałęsy. Ta nagroda przyznana w czasie, gdy komunizm w Europie jeszcze mocno się trzymał, dała wszystkim Polakom nadzieję na zasadnicze zmiany.

Muzeum Gospodarstwa Domowego - wystawione są tu różnego rodzaju narzędzia ciesielskie, kołodziejskie, rolnicze, furmańskie, medyczne i gospodarstwa domowego z okresu od XVIII w. do wybuchu II wojny światowej, którymi posługiwali się Kaszubi.

Dom Sybiraka, rekonstrukcję łagru, lokomotywę z wagonami- Dom Sybiraka, czyli drewniany dom przywieziony spod Irkucka, liczący ponad 240 lat i na nowo złożony w Szymbarku. Właśnie tutaj zapoznamy się z tragicznym losem Polaków wywiezionych „pociągiem donikąd” na Syberię.

Dwór Salino - typowy dwór, który przypomina zwiedzającym o ich znaczeniu dla wolności i niepodległości naszej ojczyzny. Takie budowle były powszechnie spotykane w dawnej Polsce, gdzie stan szlachecki stanowił znaczny procent społeczeństwa i nawet uboższa szlachta stawiała dworki, które symbolizowały ciągłość tradycji i kultury.

Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady - pomysł przetransportowania chaty Kaszubów do Szymbarka zrodził się podczas wizyty w Kanadzie, przy okazji uroczystych obchodów 150-lecia osadnictwa naszych rodaków w tym kraju. Podczas zwiedzania tego zabytkowego Domu poznamy historię Kaszubów, którzy wyemigrowali do Kanady „za chlebem”. Zwiedzimy też zagrodę pierwszych kaszubskich osadników z 1858 roku.

Dom Powstańca Polskiego - Przywieziony z Adampola w Turcji. Jest to doskonałe miejsce, gdzie przypominamy o tragicznym losie Polaków, którzy opuścili ziemię ojczystą, walcząc o jej niepodległość. Jest to dar od Polaków – potomków polskich osadników wojskowych, uczestników Powstania Listopadowego, Wojny Krymskiej oraz Powstania Styczniowego.

Rekonstrukcję bunkra z okresu II Wojny Światowej - Tutaj poznamy historię Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”, obejrzymy rekonstrukcję prawdziwego bunkra partyzanckiego, posłuchamy symulacji nalotów z efektami świetlno- akustycznymi, a nawet wspólnie zaśpiewamy partyzanckie piosenki.

Kaszubi chcąc upamiętnić bohaterów Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski postawili im Pomnik Gryfa Pomorskiego - wielki głaz w kształcie serca. Nie bez przyczyny na materiał pomnika wybrano właśnie głaz. jest on naturalnym bogactwem Kaszub i występuje w wielu lokalnych legendach.

Kaplica Jedności Narodowej - jest wyjątkowym miejscem, stanowi on materialny wyraz ducha Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. To drewniany kościółek, gdzie zgromadzono niezwykłe eksponaty ściśle związane z historią Polski oraz Kaszub, m.in. 150-letnie ławki z Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub z Sianowa, belkę z Kołymy z ogrodzenia sowieckiego łagru, elementy więźby dachowej z Sanktuarium na Jasnej Górze i wiele, wiele innych pamiątek.

Dom do Góry Nogami - zwiedzanie domu to świetna zabawa, pełna niespodzianek. Dom jest symbolem odwróconego przez człowieka świata. N parterze znajduje się wystawa obrazów pod tytułem „Zagrożenia tego Świata”. Ma ona za zadanie uzmysłowić odbiorcy, że Stwórca powoduje tsunami, trzęsienia ziemi, lawiny i powodzie, a z kolei człowiek jest twórcą znacznie gorszych katastrof, takich jak : komunizm, faszyzm, wojny i zagłady ekologiczne.

Największy Koncertujący Fortepian Świata - Rekord Guinnessa- dł. 6m, szer. 2,5m, wys. 2m, waga ok. 2 ton. Na tym fortepianie grało już wielu znanych w Polsce i na świecie pianistów, m.in. Leszek Możdżer, Adam Makowicz, Waldemar Malicki.

Chatę Kaszubską przenieśliśmy z Wilanowa, znajdującego się w gminie Przodkowo w powiecie kartuskim, do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Ma ona ok. 250 lat i symbolizuje materialny pomnik trudu naszych rodaków.

Kaszubski Świat Bajek to jedna z wielu atrakcji, znajdujących się w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Wielkie otwarcie Kaszubskiego Świata Bajek nastąpiło 20 lipca 2013 roku. To miejsce to swoisty ukłon dla najmłodszych oraz część akcji społecznej, której celem jest nauka historii poprzez zabawę oraz walka przeciwko wtórnemu analfabetyzmowi- zjawisku, które możemy coraz częściej zaobserwować wśród dzieci i młodzieży. W naszym świecie bajek, najmłodsi będą mogli posłuchać tradycyjnych, znanych nam wszystkim bajek, między innymi: Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek, Kot w butach, Pinokio, Królewna Śnieżka, Kopciuszek, Śpiąca Królewna, Stoliczku nakryj się, Żabi Król. Wszystkie bajki czytane są przez znanych polskich aktorów i posiadają wspaniałą, multimedialną oprawę, która pobudza wszystkie zmysły i pozwala przenieść się na parę chwil do krainy wyobraźni.

Proponujemy Państwu wycieczkę edukacyjną "Poznajemy Kaszuby". W jej trakcie zwiedzający mają okazję m.in. wziąć udział w tradycyjnym wypieku chleba, udać się na wycieczkę wozem drabiniastym oraz zobaczyć atrakcje dostępne na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Do skorzystania z naszej oferty szczególnie zachęcamy szkoły i centra edukacyjne, które w ten sposób mogą urozmaicić tradycyjną formę zajęć szkolnych.

Oferta dla przedszkoli i szkół podstawowych - Z myślą o najmłodszych przygotowaliśmy pakiety edukacyjno-rekreacyjne, które skierowane są do przedszkoli oraz do szkół podstawowych.

 

PROPONUJEMY PAŃSTWU RÓWNIEŻ DODATKOWE ATRAKCJE I MOŻLIWOŚCI SPĘDZENIA CZASU:

 • Wypiek chleba- własnoręcznie można uformować i wypiec bochenek kaszubskiego chleba,
 • Przejażdżka wozem drabiniastym na Wieżycę- najwyższy szczyt Niżu Środkowoeuropejskiego. W czasie takiej wycieczki poznajemy wartości związane z bogactwem lasu i ekologią,
 • Park Linowy- dla amatorów mocnych wrażeń i aktywnego wypoczynku,
 • Posiłki ( obiad w granicach 12-18 zł, pieczenie kiełbasek 7zł i wiele innych),
 • Nocleg w Hotelu Szymbark, który znajduje się na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Nasza lokalizacja ( ok. 38 km od Gdańska) sprawia, że mogą Państwo zwiedzać również inne atrakcje Pomorza, podczas pobytu w hotelu,
 • Kino XD- Gwarantuje niepowtarzalne emocje. Półokrągły ekran i obraz 3D pozwala przenieść się do krainy czarów a nawet na statek kosmiczny. W czasie seansu towarzyszy nam wiatr we włosach, śnieg, deszcz i specyficzny zapach,
 • Łowisko ryb- Amatorzy wędkowania mają tu możliwość samodzielnego złowienia wyśmienitego pstrąga, który po odpowiednim doprawieniu zostanie upieczony na grillu. Specyficzny klimat łowiska zapewnia niepowtarzalne walory smakowe,
 • Mini Zoo- miejsce, które pozwoli nam z bliska obserwować bogactwo przyrody i naturalne środowisko żyjących tam zwierząt.
 • Wybijanie monet- każdy może własnoręcznie wybić złotą monetę ze wzorem atrakcji na awersie.

 

 

Galeria:

Fotografie: Przesłane przez CEPR.

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Centrum Edukacji i Promocji Regionu
Ul. Szymbarskich Zakładników 12
83-315 Szymbark

Telefon kontaktowy: +48 (58) 684 69 33
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  
Adres www:

www.cepr.pl 

Parking dla autobusów:

Na terenie obiektu znajduje się płatny parking dla autobusów (opłata za autobus wynosi 25zł, bez limitu czasowego)

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

 

-12zł/ osoba- zwiedzanie Centrum Edukacji i Promocji Regionu, dotyczy grupy zorganizowanej powyżej 25 osób,
-bezpłatnie- przewodnik w języku polskim dla grupy zorganizowanej powyżej 25 osób,
-100zł/ grupa- przewodnik w języku angielskim, niemieckim lub rosyjskim- jest dodatkowo płatny i wymaga wcześniejszej rezerwacji, 
-8zł/ osoba- wstęp do Kaszubskiego Świata Bajek ( dziecko),

PAKIETY SPECJALNE DLA PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

(cena promocyjna pakietów ważna od 1 lipca do 30 kwietnia, cena dotyczy grup liczących min. 20 osób, do każdego pakietu książeczka z bajkami w prezencie)

PAKIET 10 ZŁ/ 1 OSOBA:

 • Zwiedzanie Kaszubskiego Świata Bajek, wysłuchanie kaszubskich legend, które opowiada gadające drzewo o imieniu Mestwin,
 • Wejście do „Domu do góry nogami”.

PAKIET 13 ZŁ/ 1 OSOBA:

 • Zwiedzanie z przewodnikiem obiektów znajdujących się na terenie CEPR: Najdłuższa Deska Świata, lokomotywa i wagony, Dom do Góry Nogami, Największy Koncertujący Fortepian Świata,
 • Zwiedzanie Kaszubskiego Świata Bajek, wysłuchanie kaszubskich legend, które opowiada gadające drzewo o imieniu Mestwin.

PAKIET 18 ZŁ/ 1 OSOBA:

 • Zwiedzanie z przewodnikiem obiektów znajdujących się na terenie CEPR: Najdłuższa Deska Świata, lokomotywa i wagony, Dom do Góry Nogami, Największy Koncertujący Fortepian Świata,
 • Zwiedzanie Kaszubskiego Świata Bajek, wysłuchanie kaszubskich legend, które opowiada gadające drzewo o imieniu Mestwin,
 • Poczęstunek przy ognisku: kiełbaska pieczona nad ogniskiem i herbata.

PAKIET 25 ZŁ/ 1 OSOBA:

 • Zwiedzanie z przewodnikiem obiektów znajdujących się na terenie CEPR: Najdłuższa Deska Świata, lokomotywa i wagony, Dom do Góry Nogami, Największy Koncertujący Fortepian Świata,
 • Zwiedzanie Kaszubskiego Świata Bajek, wysłuchanie kaszubskich legend, które opowiada gadające drzewo o imieniu Mestwin,
 • Smaczny poczęstunek do wyboru: 
 • Naleśniki z serem, bitą śmietaną i żurawiną, lub
 • Spaghetti z sosem pomidorowym oraz soczek w kartoniku.

PAKIET 27 ZŁ/ 1 OSOBA:

 • Zwiedzanie z przewodnikiem obiektów znajdujących się na terenie CEPR: Najdłuższa Deska Świata, lokomotywa i wagony, Dom do Góry Nogami, Największy Koncertujący Fortepian Świata,
 • Zwiedzanie Kaszubskiego Świata Bajek, wysłuchanie kaszubskich legend, które opowiada gadające drzewo o imieniu Mestwin,
 • Wypiek chleba- podczas którego, każdy uczestnik własnoręcznie wygniata przygotowane przez piekarza ciasto chlebowe, wkłada je do foremki oraz oznacza inicjałami, a po upieczeniu, zabiera chlebek ze sobą jako miły prezent dla bliskich.

PAKIET 35 ZŁ/ 1 OSOBA:

 • Zwiedzanie z przewodnikiem obiektów znajdujących się na terenie CEPR: Najdłuższa Deska Świata, lokomotywa i wagony, Dom do Góry Nogami, Największy Koncertujący Fortepian Świata,
 • Zwiedzanie Kaszubskiego Świata Bajek, wysłuchanie kaszubskich legend, które opowiada gadające drzewo o imieniu Mestwin,
 • Przejażdżka wozem drabiniastym po wzgórzach szymbarskich, wejście na „ Wieżycę”.
Cennik przewodników:

- Przewodnik w języku polskim w cenie biletu, dotyczy grupy zorganizowanej powyżej 25 osób,
- Przewodnik w języku angielskim, niemieckim lub rosyjskim płatny dodatkowo- cena 100zł / grupa i wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Minimalny czas zwiedzania:

ok. 1 h

Maksymalny czas zwiedzania:

ok. 2 h

Godziny i dni otwarcia:

26 kwietnia do 30 września:
codziennie w godz. 9:00 - 19:00
niedziele i święta 10:00 - 19:00

1 października do 25 kwietnia:
codziennie w godz. 9:00 - 17:00
niedziele i święta 10:00 - 17:00

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Zachęcamy do zwiedzania Centrum Edukacji i Promocji Regionu z przewodnikiem. Grupy mogą rezerwować termin zwiedzania mailowo lub telefonicznie. Więcej szczegółów na temat wycieczek szkolnych :http://cepr.pl/index.php/pl/zwiedzanie/oferta-dla-szkol

Stałe ekspozycje:

Statua Świętowida Kaszubskiego, Dom Harcerza, Najdłuższa Deska Świata, Stół Noblisty, Muzeum Gospodarstwa Domowego, Dom Sybiraka z łagrem, Lokomotywa i wagony, Dwór Salino, Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady, Dom powstańca polskiego z Adampola, Bunkier Gryfa Pomorskiego, Pomnik Gryfa Pomorskiego, Kościółek św. Rafała, Dom do góry nogami, Największy fortepian świata, Chata Kaszubska, Browar Kaszubska Korona, Kaszubski Świat Bajek, Mini Zoo.

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA