poniedziałek, 05 czerwiec 2017 08:08

Festiwal Literatury dla Dzieci 2017

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Festiwal Literatury dla Dzieci 2017 Festiwal Literatury dla Dzieci 2017
Największy w Europie Festiwal Literatury dla Dzieci w tym odbędzie się już po raz czwarty. Festiwal rozpoczął się 16 maja w Warszawie, pod koniec maja zawitał w Gdańsku, a już w najbliższych dniach pojawi się Krakowie. Następnie Festiwal będzie gościć w Poznaniu i Katowicach. "I to nie jest nasze ostatnie słowo" - jak piszą organizatorzy...

Program Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017 będzie miał kilka wątków przewodnich:

Od kołyski

Miłością do książek zarażać. To pasmo programowe kierujemy do najmłodszych spośród najmłodszych, czyli dzieci w wieku do lat trzech. Pora posypać sobie głowę popiołem i przyznać, że dotychczas w programie niewiele mogliśmy zaproponować maluchom. Dotychczas to tu słowo-klucz. W tym roku rzecz zmieni się diametralnie, a czarnym koniem programu mogą okazać się warsztaty wokół klasycznych polskich wyliczanek. Choć te bynajmniej nie wyczerpią tematu.

Polska klasyka poetycka

Poezja już gościła w programie Festiwalu Literatury dla Dzieci, ale w tym roku postanowiliśmy wziąć się z tematem za bary. Przekonamy was, że dwudziestowieczna klasyka poezji dziecięcej nie tylko Brzechwą i Tuwimem stoi. Nie wierzycie? To się zdziwicie!

Oko na etno

Folk inspiruje nas nie od dziś. Ale dopiero w czasie tegorocznej odsłony Festiwalu Literatury dla Dzieci będzie mógł wybrzmieć w pełnej krasie. Nie tylko w literackim kontekście.

Historie i historyjki

Zapomnijcie o nudzie na lekcjach historii, o datach, bitwach i rewolucjach. Przeszłość opowiedziana z literacką swadą przez wspaniałych pisarzy, oczaruje was, wciągnie po uszy, czasem trochę zafrasuje, częściej szczerze rozbawi.

Nauka po godzinach

Cel: skonfrontować naukę z literaturą. Brzmi poważnie, ale nie o powagę tu chodzić będzie, a o świetną zabawę. Udowodnimy, że wiedza jest cool, a najlepszym jej źródłem są książki. Nie tylko naukowe.

Rzecz jasna nie zabraknie i spotkań z wspaniałymi autorami literatury dziecięcej. Swój udział w Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017 już potwierdziła szwedzka pisarka Åsa Lind, a także Grażyna Bąkiewicz, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Grzegorz Kasdepke, Andrzej Maleszka, Marcin Szczygielski, Adam Wajrak i Wojciech Widłak. Warsztaty plastyczne poprowadzą m.in. Ola Cieślak, Monika Hanulak i Tomasz Minkiewicz. Do tego wystawy, gry miejskie, spektakle. A to dopiero początek.

W czasie Festiwalu Literatury dla Dzieci przyznana będzie również nagroda dla Najlepszej Polskiej Książki roku 2016. W roku ubiegłym było to „Sto nóg stonogi Fruzi” Agnieszki Horubały z ilustracjami Zosi Dzierżawskiej (Wydawnictwo Dwie Siostry). Jaka książka zwycięży w tym roku dowiemy się w czerwcu w Krakowie. Natomiast już teraz pragniemy ogłosić, że od tej edycji festiwalu nagroda będzie fundowana przez Kraków Miasto Literatury UNESCO. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wys. 10 000 zł oraz statuetkę Ferdynanda Wspaniałego.

Więcej informacji na stronie Festiwalu: http://fldd.pl/2017/ 

 

Reklama

{source}
<div id="abed3554-007d-40d5-a13a-647422589b31"></div> <script type="text/javascript"> var widgetParams = "{ 'Id':'abed3554-007d-40d5-a13a-647422589b31','AffId':'11809'}"; var params=encodeURIComponent(JSON.stringify(widgetParams)); var link = 'https://weben1.com/ElasticWidget2/Generate?query='+params; var iframe = document.createElement('iframe'); iframe.frameBorder=0; iframe.width = "100%"; iframe.height="205px"; iframe.id="webe"; iframe.setAttribute("src", link); document.getElementById("abed3554-007d-40d5-a13a-647422589b31").appendChild(iframe); </script>
{/source}

Ostatnio zmieniany środa, 23 styczeń 2019 11:38

Artykuły powiązane

  • Odrobina czarów. Recenzja Odrobina czarów. Recenzja
    Gdy siostry Wspaczne uporały się po wielu trudach z przygodami z pierwszej książki pt. Szczypta Magii, nadszedł czas, który miał przynieść zmiany i uspokojenie, a życie miało się toczyć wyłącznie szczęśliwie. Jednak w przypadku Charlie, Betty i Fliss nie będzie tak kolorowo, albo w zasadzie będzie, ale nie koniecznie w takich kolorach, jakby sobie tego trzy siostry życzyły...
  • Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich. Recenzja Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich. Recenzja
    Odkrycia archeologiczne kojarzą się od dzieciństwa przede wszystkim z poszukiwaniem skarbów, szczególnie tych, które skryte są w egipskich piramidach. Dla tych, którzy mają lat więcej niż 40, naczelnym archeologiem był w dzieciństwie Indiana Jones, a później i inne postaci ze świata gier i filmów, które pojawiały się tu i ówdzie w kulturze masowej. Dosyć często też słyszymy o odkryciach w naszym kraju, które pojawiają się dosyć często zwłaszcza podczas licznych prac inwestycyjnych. Nie robią one jednak takiego wrażenia na jakie rzeczywiście zasługują, ponieważ to one właśnie świadczą naszej historii, historii naszych przodków, mieszkańców ziem polskich. Pokazują, że nasza historia nie zaczyna się dopiero w czasach Piastów, ale sięga daleko głębiej, dalej niż można sobie wyobrazić. Jak daleka i jak bogata jest to historia, pokazuje Agnieszka Krzemińska, autorka książki Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich.