Experymentarium

Centrum Nauki „Experymentarium” to ośrodek typu discovery center mieszczący się od 2006 roku w Manufakturze- największej atrakcji Łodzi.

Nauka nie ma tu tajemnic. Nauka jest zabawą! Każdy może samodzielnie poznać i zrozumieć nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia. Tu nigdy nie jest nudno! Tu każdy może zmierzyć się z Einsteinem, sprawdzić możliwości swojego intelektu, przetestować poczucie humoru. Bo w Experymentarium Einstein się śmieje!

Czym się zajmujemy?

Tworzymy oraz prezentujemy wystawy, umożliwiające samodzielne poznawanie zagadnień z wielu dziedzin nauki, techniki oraz kultury. Tylko w Experymentarium można zobaczyć najnowsze projekty interaktywne, w tym także najnowocześniejsze i najsłynniejsze wystawy z całego świata. Posługując się atrakcyjną metodą edukacji przez zabawę, w czytelny i prosty dla wszystkich sposób, objaśniamy świat i sprawiamy, że staje się weselszy! Organizujemy warsztaty i wykłady, prowadzimy Akademię Interaktywną pod patronatem merytorycznym Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego. Przygotowujemy niestandardowe, tematyczne i interaktywne przyjęcia urodzinowe, imprezy okolicznościowe i integracyjne, bo wierzymy w moc niebanalnej rozrywki!

Jak bawią się i uczą nasi goście?

Uczestnicy naszych projektów korzystają z interaktywnych stanowisk i eksponatów, przeprowadzają doświadczenia, prowadzą obserwacje, zgłębiają tajniki świata. Uczestniczą też w organizowanych przez nas konkursach oraz warsztatach. Goście „Experymentarium”, bawiąc się, zdobywają wiedzę o nawet najtrudniejszych zjawiskach i procesach. Nawet najnudniejsze teorie stają się zrozumiałe i interesujące!

Nasze atrakcje

Experymentarium

Wystawa Experymentarium to interaktywne przedsięwzięcie, które w pasjonujący i zabawny sposób objaśnia często skomplikowane zagadnienia z różnych dziedzin nauki (magnetyzmu, elektryczności, dynamiki, optyki, mechaniki, akustyki i dźwięku, logiki, biologii czy chemii), które stają się proste i czytelne dla każdego, dzięki możliwości wypróbowania ich działania na specjalnych przyrządach oraz stanowiskach interaktywnych ( m.in. Nurek Kartezjusza, Młynek Crooksa, Człowiek bateria, Słup zagrożenia, Lewitująca piłka czy Głowa na tacy). Nasza wystawa łączy naukę z zabawą dzięki czemu nawet najnudniejsze zjawiska, procesy i teorie usłyszane na lekcjach okazują się mieć niejednokrotnie zaskakujące zastosowanie w codziennym życiu stając się dla eksperymentującego " młodego naukowca" zrozumiałe i interesujące. Jeszcze nigdy nauka nie była taka łatwa!

Dla najmłodszych zwiedzenie interaktywnej wystawy jest idealną lekcją pobudzającą kreatywność i ciekawość, zachęcającą do zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi. To zabawa i rozrywka edukacyjna, dzięki której mogą postawić pierwsze kroki w świecie nauki!

Kosmiczny tunel

Niesamowita atrakcja, która wystawi Wasze zmysły na próbę! Vortex Tunel jest urządzeniem o wyjątkowym charakterze. To aż 6 metrów długości i 3 m szerokości niezapomnianych emocji!

Ta magiczny atrakcja zapewnia niezapomniane przeżycie percepcyjne. Wchodząc do tunelu mamy wrażenie obcowania z fantazyjną przestrzenią kosmiczną, tracimy grunt pod nogami, widzimy wirujący miraż kolorów i świateł. Tunel sprawia, że na kilkanaście sekund doświadczamy uniesienia nad ziemią, tracimy punkt odniesienia i dajemy ponieść się iluzorycznej grze świateł, barw i dźwięków.

Wewnątrz tunelu znajdują się fluorescencyjne wzory graficzne. Tunel obraca się, a uczestnicy wchodzą do środka i stają na mostku. Mostek pozostaje nieruchomy, ale tunel wokół nas wciąż się kręci sprawiając, że doświadczamy bliżej nieokreślonego i trudnego do zdefiniowania wrażenia zapaści, wizyjnego kołowrotka, zachwiania równowagi.

Gra tematyczna "Odkryj tajemnice Einsteina"

Zabawa będąca dodatkową atrakcją podczas zwiedzania interaktywnej wystawy. Gra łączy zabawę z elementami rywalizacji. Każda z grup 3-5 osobowych otrzymuje zestaw zadań i czas na ich wykonanie. Zadania bazują na informacjach przekazywanych zwiedzającym przez animatora i opisy na eksperymentach. Dzięki grze tematycznej dzieci i młodzież utrwalają swoją wiedzę, aktywniej spędzają czas na wystawie, uczą się współpracy w grupie.

Warsztaty z Profesorem Einsteinem- NOWOŚĆ!

Trzy niezwykłe lekcje tematyczne (do wyboru), które przez 45 min. wprowadzą wszystkich w niezwykły świat fizyki i chemii, w którym wielu z uczniów Profesora pozostaje. Zajęcia prowadzone są w grupach od 12 do 20 osób.

-FIZYKA I CHEMIA OD KUCHNI. Eksperymenty wykonywane przy użyciu rzeczy, które na co dzień możemy

spotkać w kuchni (m.in. jajka, makaron, ryż, mąka, sól, pieprz, woda, płyn do mycia naczyń czy sztućce oraz wiele innych). Lekcja idealna dla najmłodszych (7-10 lat), którzy stawiają pierwsze kroki w świecie nauki. Zajęcia w ciekawy sposób pokazują z jakimi zaskakującymi zastosowaniami fizyki i chemii spotykamy się w codziennym życiu.

-CZTERY ŻYWIOŁY. Eksperymenty fizyczne i chemiczne związane z żywiołami: ogniem, wodą, powietrzem i ziemią. Zajęcia składają się z części pokazowej oraz warsztatowej. Uczestnicy podzieleni są na mniejsze grupy 3-4 os., w których współpracują aby poznać wszystkie tajemnice fizyki oraz chemii.

-FIZYKA I CHEMIA-NAUKI MAGICZNE. Eksperymenty, w których zachodzi szybka i niespodziewana reakcja. Fizyka i

chemia to nauki, które często wykorzystywane są podczas sztuczek magicznych. Ze względów bezpieczeństwa zajęcia mają charakter pokazowy. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci powyżej 10 roku życia.

Pokazy Profesora Einsteina

Podczas 25 minutowego pokazu Profesor wprowadzi wszystkich w świat nauki. Uczestnicy obserwują doświadczenia fizyczne i chemiczne w grupie do 40 osób. Przygotowane doświadczenia dostosowane są do wieku uczestników - od prostych zjawisk i reakcji, które można wykonać w domu po często skomplikowane - przy użyciu odczynników chemicznych.

Galeria:

Zdjęcia przekazane przez Experymentarium.

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Centrum Nauki Experymentarium
Manufaktura, Rynek I piętro
ul.Drewnowska 58
91-002 Łódź

Telefon kontaktowy: 42 633 52 62
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  
Adres www:

www.experymentarium.pl 

Parking dla autobusów:

Od ul.Karskiego 5. Parking naprzeciw marketu Leroy Merlin

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych: Experymentarium 13 zł/os.
Experymentarium + zagadki Einsteina 18 zł/os.
Warsztaty dla przedszkolaków (45min) 17 zł/os.
Warsztaty naukowe – ŚWIAT WOKÓŁ NAS (45min) 17 zł/os.
Zajęcia edukacyjne (45min)17 zł/os.
Spotkania z Einsteinem (pokaz) (20min) 13 zł/os.
Naukowy MISZ-MASZ (40min) 17 zł/os.
Cennik przewodników:

Dla grup zorganizowanych (od 12 osób) przewodnik BEZPŁATNIE. 
Przewodnik dla klientów indywidualnych 30 zł/godzina.

Minimalny czas zwiedzania:

45min

Maksymalny czas zwiedzania:

1,5 godziny

Godziny i dni otwarcia:

pn-pt 10:00-22:00
sb 9:00-22:30
nd 10:00-21:00

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Grupa zorganizowana liczona jest od 12 osób.
Opiekun gratis na każde 10 osób.
Warsztaty dla grup od 12 do 20 osób
Pokazy dla grup od 12 do 40 osób.
Wymagana wcześniejsza rezerwacja ( 10 dni przed planowanym przyjazdem) 
Rezerwacje :
42 633 52 62
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Na terenie :
- Discovery Shop- sklep z pamiątkami, grami planszowymi, łamigłówkami, zestawami interaktywnymi
- Laser Bar- napoje zimne i ciepłe, drobne przekąski

Stałe ekspozycje:

- Wystawa Experymentarium
- Kosmiczny tunel

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA