Pomysł na wycieczkę z dziećmi | wycieczkę szkolną

Góry i morski mikroklimat pod ziemią? To najstarsza kopalnia soli kamiennej w Polsce - Kopalnia Soli Bochnia!

Góry i morski mikroklimat pod ziemią? To najstarsza kopalnia soli kamiennej w Polsce - Kopalnia Soli Bochnia!

Najlepszy punkt wycieczek na mapie Małopolski.

Odwiedzając Małopolskę warto spędzić kilka godzin w najstarszej kopalni soli kamiennej w Polsce, Kopalni Soli Bochnia. 40 km na wschód od Krakowa, w najstarszym mieście Małopolski  - Bochni, znajdziecie prawdziwy skarb ukryty 250 m pod ziemią, Kopalnię Soli Bochnia.

Ten niezwykły, zabytkowy obiekt w 2013 roku dołączył do Listy Światowego dziedzictwa UNESCO.
Od 2000 r. jest Pomnikiem Historii.

Góry pod ziemią? Już wyjaśniamy! W dawnych czasach górami określano złoża soli. W bocheńskiej kopalni mówimy o Starych Górach i Nowych Górach. Stare Góry to najstarsze wyrobiska po eksploatacji soli, których wiek datujemy na II połowę XIII wieku. Nowe góry, to obszary eksploatowane, w późniejszych czasach, do lat 90 XX w., kiedy to zaprzestano wydobycia soli. Wędrówka solnymi korytarzami i komorami przypomina wycieczkę po górskim szlaku. Tutaj mamy jednak gwarancję dobrej, niezmiennej pogody, a temperatura pod ziemią to ok. 16 st C przez cały rok.
W najstarszej kopalni soli kamiennej przede wszystkim mamy niepowtarzalną okazję poznać historię rozwoju górnictwa solnego, to miejsce jest prawdziwym świadkiem historii Polski od blisko 800 lat.

 

Dawne dzieje opowiedziane przez hologramy i multimedialne projekcje.

Wycieczka po zabytkowych podziemiach prezentowana jest w sposób wykorzystujący nowoczesne technologie przekazywania obrazu i dźwięku. Zwiedzanie kopalni, to nic innego jak podróż w czasie wzbogacona dodatkowymi atrakcjami takimi jak przejazd kolejką górniczą, lub podziemna przeprawa łodzią.
Zwiedzanie zaczynamy od zjazdu, jak prawdziwi górnicy, windą górniczą do podziemi kopalni na poziom I August. Przenosimy się do miejsca w którym czujemy się tak jakby zatrzymał się czas, ponad 200 m pod ziemią. To niezwykłe przeżycie nie tylko dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci.
Podróż w czasie dopiero się zaczyna.

 

Podróż prawdziwą kolejką górniczą!

Pod czujnym okiem przewodnika wsiadamy do kolejki górniczej. Jedziemy do miejsca gdzie rozpoczniemy zwiedzanie. Podróż nie trwa długo, zaledwie ułamek całego czasu spędzonego pod ziemią, ale i tak pozostanie jednym z najlepszych wspomnień z pobytu.

 

Powrót do przeszłości.

Zwiedzanie trasy turystycznej rozpoczyna się od tajemniczego przejścia przez multimedialny tunel czasu. Po jego przekroczeniu nic już nie będzie takie samo. Kopalnia pokazuje nam swoje oblicze z przed 8 wieków, widzimy trud górniczej pracy średniowiecznych gwarków, spotykamy dawnych kupców, rozmawiamy z koronowanymi głowami. Książę Bolesław Wstydliwy, Król Kazimierz Wielki, August II Mocny, opowiadają o swoim panowaniu. Czujemy się trochę jak na spotkaniu z dawnymi celebrytami ;). Kopalnia stopniowo odkrywa przed nami swoje walory przyrodnicze. Oglądając kolejne ekspozycje multimedialne poznajemy trud górniczej pracy, pracujących górników. Podróż po samej trasie turystycznej trwa ok. 2 h . Na  odpoczynek po zwiedzaniu możemy liczyć 250 m pod ziemią w  komorze Ważyn. To największa komora bocheńskiej kopalni. Tutaj przez ok. 30 min mamy okazję odpocząć, napić się kawy  lub skorzystać z oferty gastronomicznej. W zależności od wybranego wariantu zwiedzania udajemy się z przewodnikiem w dalszą drogę na podziemną przeprawę łodzią lub udajemy się do wyjazdu z kopalni. Jeżeli wybraliśmy wariant zwiedzania z przejściem Końską Drogą, po odpoczynku w komorze udajemy się w dalszą część wyprawy. Czeka nas jeszcze przeprawa łodzią i przejście chodnikami, które w przeszłości były drogami komunikacyjnymi dla koni pracujących w kopalni.  Zobaczymy tam również unikalne tufity czyli pył wulkaniczny, którego wiek datujemy na ponad 13 mln lat, tak jak wiek bocheńskiego złoża soli.

 

 „Jak statki na niebie” …  podziemna przeprawa łodzią .

To jedna z największych atrakcji bocheńskiej kopalni. Jedyna na skalę światową przeprawa łodzią przez zalaną solanką komorę. W towarzystwie dwóch flisaków, barwnie opowiadających o tajemniczych zakamarkach bocheńskiej kopalni, turyści pokonują odległość 120 m płynąc 12 osobową łodzią. Podczas rejsu turyści podziwiają piękno i surowość solnej komory.
Tajemniczość miejsca, nastrojowe światło i dźwięk uderzających w taflę wody wioseł, powodują niezapomniane wrażenia i pozwalają przeżyć niezwykłą przygodę!
Przeprawa dostępna jest jako wariant dodatkowy (od 3 roku życia) do zwiedzania trasy turystycznej z ekspozycją multimedialną.

 

 

 

Najlepsza wycieczka szkolna do najstarszej kopalni soli kamiennej w Polsce – zwiedzaj, baw się i zdobywaj wiedzę!

Wiemy jak ważne są wycieczki szkolne w procesie dydaktycznym. Ten element procesu kształcenia grupowego pozwala opiekunom zaobserwować i poznać swoich podopiecznych w sytuacjach pozaszkolnych.

Pamiętajmy o tym, że wycieczki uczą i budują więzi w grupie. Dzieci potrzebują integracji nie tylko z rówieśnikami ale również z otaczającym je światem i przyrodą.

Najstarsza kopalnia soli kamiennej w Polsce jest skarbnicą wiedzy o historii i przyrodzie. Kopalnia Soli Bochnia znajduje się na liście punktów rekomendowanych w programie Ministerstwa Edukacji i Nauki „POZNAJ POLSKĘ”, w kategoriach: największe osiągnięcia polskiej nauki, oraz kultura i dziedzictwo narodowe. Pod powierzchnią ziemi kryje się wiele tajemnic i skarbów, które od zawsze rozbudzały wyobraźnię i inspirowały do odkrywania nieznanego.

 

Pobyt w podziemiach najstarszej kopalni soli kamiennej w Polsce to połączenie zabawy i  nauki. Podczas wycieczki szkolnej poznajemy zjawiska przyrodnicze, historię, rzemiosło górnicze, dowiadujemy się, jak rozwijał się  przemysł i sama kopalnia. Prezentacje multimedialne, w zintegrowany z otoczeniem sposób pojawiają się podczas zwiedzania kopalni. Budują nastrój, przenoszą nas do dawnej kopalni. Dzięki temu otrzymujemy ogromną dawkę wiedzy, podanej często z odrobiną humoru. Dzieci i młodzież z chęcią angażują się w interakcję z postaciami historycznymi, które pojawiają się podczas zwiedzania trasy turystycznej.
Planując wycieczkę, możecie dostosować ją do potrzeb waszej grupy.

 

 

Kopalnia oferuje zarówno standardowe zwiedzanie trasy turystycznej  jak i pobyt edukacyjny lub integracyjny, dostosowany do wieku uczestników wycieczki.

Wszystkie programy pobytów w kopalni dostosowane są do wieku uczestników i podstawy programowej. Niosą ze sobą wiele wartości poznawczych, kulturowych i patriotycznych. Zwiedzanie kopalni pozostawia bezcenne wspomnienia, które będą inspirować dzieci przez kolejne miesiące, a może i lata.

 

Kopalnia Soli Bochnia to miejsce, które uczy podstaw samodzielności, rozbudza ciekawość i wyobraźnię dzieci.

Wycieczka edukacyjna do bocheńskiej kopalni daje możliwość  odwiedzenia  ciekawego i  bezpiecznego miejsca, w którym dzieci i młodzież nie tylko będą świetnie się bawić i uczyć, ale również powrócą do domu z nowymi umiejętnościami.

 

Kopalnia to najlepsza atrakcja dla rodzin z dziećmi.

Pobyt w kopalni, mimo zamknięcia się w podziemiach jej wyrobisk, pozwala szeroko otworzyć się na otaczający nas świat. Szczególnie w przypadku dzieci, których umysły otwierają się na niezwykłość przyrody, uwrażliwiają na otaczający świat, pomagają zrozumieć przeszłość i docenić teraźniejszość. 

Pobyt w najstarszej kopalni soli kamiennej daje niepowtarzalną okazję zaszczepienia i budowania tożsamości i przynależności społecznej i narodowej. Dzieci z zaciekawieniem słuchają opowieści przewodnika, wzbogacają swoje słownictwo o nowe zupełnie czasem nieznane pojęcia i wyrazy. Bezpośredniego kontaktu z takim świadkiem przeszłości jakim jest Kopalnia Soli Bochnia, nie zastąpią żadne, nawet najlepiej zachowane stare fotografie, a żaden spacer wirtualny nie wywoła w uczestnikach wycieczki takich emocji, jak obecność w niezwykłych solnych podziemiach kopalni.

 

Rodzinne zwiedzanie Królestwa Skarbnika.

Dla rodzin z dziećmi kopalnia przygotowała wariant trasy turystycznej podczas którego cała uwaga skupi się na najmłodszych uczestnikach wycieczki. Dzieci przeniosą się w świat podziemnej krainy Skarbnika. Poznają legendę o tej postaci, będą poszukiwać skarbu, zwiedzając kopalnię, by wreszcie spotkać tajemniczą postać bocheńskiego Skarbnika. Bilety do nabycia z wyprzedzeniem ( najpóźniej 1 dzień przed przyjazdem)  on – line, oraz bezpośrednio przy okienku kasowym. Ten wariant zwiedzania dostępny jest dla osób indywidualnych. Warunkiem uczestnictwa jest zakup biletu dla osoby dorosłej i dowolnej ilości dzieci.

W bocheńskiej kopalni organizowane są również pobyty nocne dla osób indywidualnych . Podczas pobytu nocnego zwiedzacie trasę turystyczna, a także spędzacie noc w największej komorze w kopalni, w komorze Ważyn, Najbliższy termin to 6 i 20 sierpnia. Rezerwacji miejsc należy dokonać przez Biuro Obsługi Klienta.

 

Pobyt rekreacyjny w komorze Ważyn.

Osoby, które znają już trasę turystyczną, a chcą skorzystać z dobrodziejstw mikroklimatu kopalni wybierają Pobyt Rekreacyjny w Komorze Ważyn. Do dyspozycji  turystów pozostają wszystkie atrakcje znajdujące się w komorze: sprzęt sportowy na boisku, stół do ping ponga, plac zabaw dla dzieci, oraz solna plaża i piaskownica. Pobyt organizowany jest przez całe wakacje , codziennie o godzinie 15.00

 

 

Zaplanuj wycieczkę do bocheńskiej kopalni bez względu na pogodę.

Zastanawiacie się co odwiedzicie w najbliższym czasie ? Zaplanujcie wycieczkę do najstarszej kopalni soli  - Kopalni Soli Bochnia. To kierunek odpowiedni o każdej porze roku, bez względu na panującą pogodę.

Podczas pobytu pod ziemią oddychamy powietrzem, które zostało w naturalny sposób oczyszczone w solnych wyrobiskach i dodatkowo wzbogacone przez mikroelementy, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Mamy gwarancję ,że jest to powietrze wolne od zanieczyszczeń obecnych na powierzchni. Można powiedzieć, że kopalnia to miejsce, którego problem smogu nie dotyczy.

 

Kopalnia Soli Bochnia Sp. z o.o. Ul. Campi 15, 32-700 Bochnia

Biuro Obsługi Klienta:14 6926752
mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

https://bit.ly/3m7Pnde

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA