Kuba na tropie czyli wszystko to, czego nie powiedzą wam w szkole. Recenzja książki

Kuba na tropie czyli wszystko to, czego nie powiedzą wam w szkole. Recenzja

Często trudno jest "zarazić" (to mało popularne dziś słowo) dzieci i młodzież zainteresowaniem do historii własnego kraju. Zadanie tym jest trudniejsze im bardziej multimedialny staje się świat i im więcej zależy od tego jak daną historię ktoś zaprezentuje, czy też - mówiąc kolokwialnie - sprzeda. Dlatego książka, którą chcę Wam zaprezentować jest na swój sposób szczególna i może być sposobem na to, aby Wasze dzieci czy Wasi uczniowie chwycili bakcyla odkrywania historii własnego kraju i wycieczek do miejsc, gdzie ślady tej historii są szczególnie wyraźne.

Autorami publikacji według wydawcy są bracia Kuba i Filip Majewscy, choć trudno nie podejrzewać, że w stworzeniu książki pomagała również mama chłopców, skądinąd popularna pisarka Nina Majewska-Brown. Książka została napisana jak pamiętnik - relacja młodszego z braci Kuby, który razem z rodziną, mimo początkowej awersji do tego pomysłu, spędza niezwykle ciekawe wakacje w Polsce odwiedzając rozmaite miejsca związane głównie z średniowieczną historią Polski. Kuba i Filip, który występuje tutaj trochę w roli mentora, odwiedzają między innymi takie miejsca jak Ostrów Tumski, wykopaliska na Placu Kolegiackim w Poznaniu, Ostrów Lednicki i Zamek Czocha. Kuba, przy pomocy starszego brata, odkrywa jak interesujące informacje o dawnych czasach, przedmiotach, zwyczajach mogą się ukrywać w z pozoru nudnych miejscach i że odkrywanie ich może być samo w sobie fascynującą przygodą. Dowiaduje się między innymi jak wyglądał zawód kata, dlaczego kości znajdywane w wykopaliskach mają zielony kolor, o tym, że w średniowieczu medycyna była całkiem zaawansowana. Informacji jest tutaj wiele, tak samo jak i zadziwień. Sporo dobrego humoru, przeplatanego licznymi ilustracjami i ciekawostkami, sprawia, że książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Nawet tym, którzy od książek wolą czerpać wiedzę z YouTube i innych syntetycznych źródeł. 

Warto podsunąć tę książkę młodym nastolatkom, którzy w muzeach widzą tylko nudne mury i wizję wycieczek, które trzeba znieść. A historia i podróże po Polsce mogą być przecież tak fascynujące!

Serdecznie polecam!

Autor: Kuba i Filip Majewscy
Tytuł: Kuba na tropie czyli wszystko to, czego nie powiedzą wam w szkole

Wydawnictwo Bellona 2021, książka dla dzieci od lat 10.

Link do strony Wydawnictwa: Kuba na tropie | Wydawnictwo Bellona 

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA