Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku

Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku

Odwiedzając Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku wyruszamy w podróż w czasie. Tradycyjna zabudowa wiejska, której najstarsze obiekty sięgają pierwszej połowy XIX wieku, a nade wszystko elementy kultury materialnej dawnych mieszkańców Warmii, Mazur i Powiśla pozwalają dotknąć świata, który znany jest już tylko etnografom i historykom kultury.

W malowniczo położonym Parku Etnograficznym można wędrować przez kultury, które tworzyły niegdyś specyficzny pejzaż pruskiej ziemi. Surowy styl życia ewangelickich Mazurów odkryjemy w aranżacji mazurskich chałup; nieco odmienny klimat odnajdziemy z kolei w chałupach warmińskich i powiślańskich.

 

Obiekty

Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku posiada  bogate zbiory muzealiów ruchomych i nieruchomych. Zgromadzone są w 79 obiektach dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy, o zróżnicowanych funkcjach, budowie i konstrukcji. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe. Wyposażenie budynków stanowią eksponaty pokazujące tradycyjne metody pracy i obrzędy na wsi w XIX i XX wieku. Zbiory muzealne kultury materialnej oraz sztuki ludowej przekraczają 14 tys. egzemplarzy.

W struktury organizacyjne Muzeum wchodzą Salon Wystawowy oraz Dom Mrongowiusza, znajdujące się w centrum miasta, gdzie organizowane są wystawy o różnorodnej tematyce.

 

Ogrody

Obiekty znajdują się w naturalnym otoczeniu zieleni. W ogródkach przyzagrodowych uprawiane
są kwiaty, warzywa i zioła. W Muzeum działania związane z projektowaniem i zakładaniem ogrodów wiążą się z podkreślaniem potrzeby zachowania charakterystycznych cech krajobrazu wiejskiego.

 

Zwierzęta

Muzeum prowadzi hodowlę zwierząt gospodarskich.  Muzealne zwierzęta – od koni i krów poczynając, poprzez kozy, króliki, owce, a na drobiu kończąc – stanowią dużą atrakcję dla odwiedzających.

 

Wydarzenia

W sezonie letnim organizowanych jest wiele imprez plenerowych. Wydarzeniom towarzyszą kiermasze, pokazy dawnych zajęć i  umiejętności, koncerty, konkursy, prezentacje i prelekcje. Dla najmłodszych zwiedzających  przygotowywane są specjalne warsztaty, gry i zabawy. Najważniejsze wydarzenia na stałe wpisane do kalendarza imprez to Regionalne Święto Ziół, Majówka, Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie czy Targi Chłopskie.

 

{youtube}nU7bRhkhavo{/youtube}

 

Lekcje Muzealne

Muzeum dysponuje bogatą ofertą lekcji muzealnych i warsztatów plastycznych. Zajęcia prowadzone są w  zabytkowych obiektach Parku Etnograficznego oraz w Salonie Wystawowym. Charakter i zakres zajęć uzależniony jest od wieku uczestników. Najpopularniejsze zajęcia to „Malarstwo na szkle”, „Nie święci garnki lepią…”,  „Kaligrafia” oraz „Budownictwo wiejskie Warmii, Mazur i Powiśla”.

 

Zwiedzanie

Na zwiedzanie Muzeum należy przeznaczyć co najmniej 2 godziny. Istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem lub samodzielnie.

 

Gastronomia

Na terenie Muzeum znajduje się Karczma oferująca regionalne przysmaki. Odwiedzając nasze Muzeum warto odwiedzić i to miejsce, które oferuje kulinarne doznania w postaci smaków z Warmii i Mazur.

 

Podczas spaceru warto odwiedzić również Pijalnię Ziół, która oferuje autorską markę: Mazurskie Słoiki, czyli wysokiej klasy lokalne produkty np. syrop z kwiatów sosny, syrop z kwiatów bzu czarnego, syrop pokrzywowy, syrop lipowo-rokitnikowy, syrop mniszkowy, ziołomiody, soki z aronii, dżem z malin i wiele innych. Wytwarza również płatki dzikiej róży w syropie.

  

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku
Leśna 23, 11-015 Olsztynek

Telefon kontaktowy:

(89) 519-21-64

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

https://muzeumolsztynek.pl/ 

Parking dla autobusów:

Parking płatny, obok wejścia do Muzeum. Opłata parkingowa wynosi 15 zł – bus i 20 zł – autokar.

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

 

Grupy zorganizowane:

W zależności od wieku bilet normalny lub ulgowy, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny.

Zwolnienie z opłat za wstęp przysługuje dwóm opiekunom zorganizowanych grup liczących ponad 20 osób oraz jednemu opiekunowi zorganizowanych grup liczących 10-20 osób.

Pozostałych opiekunów obowiązuje opłata za bilet ulgowy.

 

Goście indywidualni:

Bilet normalny - 17,00 zł
Bilet ulgowy - 11,00 zł
Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci do lat 16) - 48,00 zł
Bilet na Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny - 10,00 zł

Cennik przewodników:

Przewodnik w języku polskim (grupy do 40 osób łącznie z opiekunami) – 70,00 zł

Minimalny czas zwiedzania:

60 min.

Maksymalny czas zwiedzania:

120 min.

Godziny i dni otwarcia:

Wtorek - Niedziela
10:00 - 15:00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Szczegółowy opis tematów lekcji muzealnych znajduje się ma stronie muzeum.

https://muzeumolsztynek.pl/edukacja/ 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Rezerwacji przewodnika oraz lekcji muzealnych należy dokonać minimum 2 tygodnie przed planowaną wizytą.

Lekcje muzealne – do 25 osób. W przypadku większych grup są one dzielone na mniejsze.

Rezerwacje na lekcje muzealne przyjmujemy od grupy, która liczy min. 10 osób.

Rezerwacji można dokonywać od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-15.30

Pod nr tel.: (89) 519-21-64, nr wewnętrzny 36

Stałe ekspozycje:

Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku posiada  bogate zbiory muzealiów ruchomych i nieruchomych. Zgromadzone są w 79 obiektach dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy, o zróżnicowanych funkcjach, budowie i konstrukcji. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe. Wyposażenie budynków stanowią eksponaty pokazujące tradycyjne metody pracy i obrzędy na wsi w XIX i XX wieku. Zbiory muzealne kultury materialnej oraz sztuki ludowej przekraczają 14 tys. egzemplarzy.

W struktury organizacyjne Muzeum wchodzą Salon Wystawowy oraz Dom Mrongowiusza, znajdujące się w centrum miasta, gdzie organizowane są wystawy o różnorodnej tematyce.

Przeczytaj również

Książki dla uczniów na nagrody 2024 - TOP 8 pomysłów dla każdej klasy

Nagrody książkowe dla uczniów na zakończenie roku - pomysły

 Już niedługo koniec roku szkolnego 2023/2024! Ostatnie poprawki, zaliczenia, klasówki, propozycje ocen, a także przygotowanie ocen, występów, apelu, ale także nagród i prezentów dla zdolnych i wzorowych uczniów.

To niemal oczywiste, że najlepszą nagrodą za wyniki czy prezentem jest książka, dlatego przygotowaliśmy dla Was pomocne zestawienie top 8 wyjątkowych tytułów dla uczniów z każdej klasy szkoły podstawowej.

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA