Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum POLIN powstało w symbolicznym miejscu w centrum Warszawy: na Muranowie zatem w przedwojennej dzielnicy zamieszkałej głównie przez Żydów; w czasie wojny przekształconej przez Niemców w getto.

Muzeum dopełnia historię tego miejsca: pobliski pomnik Bohaterów Getta upamiętnia, jak polscy Żydzi ginęli, muzeum zaś przypomina, jak żyli.  Dlatego nazywamy je „muzeum życia”.

Sercem muzeum jest interaktywna wystawa stała, której oficjalne otwarcie miało miejsce 28 października 2014  r. Wystawa, opracowana przez międzynarodowy zespół historyków i muzealników, prezentuje tysiącletnią historię polskich Żydów, od średniowiecza po czasy współczesne. Wystawa opowiada o ich kulturze i dziedzictwie, z których czerpią Polska i świat.

Wystawa stała to podróż przez 1000 lat historii Żydów polskich – od średniowiecza do współczesności. Zwiedzający poznają odpowiedzi na pytania: jak Żydzi pojawili się w Polsce? W jaki sposób nasz kraj stał się niegdyś centrum żydowskiej diaspory i domem największej społeczności żydowskiej na świecie? Jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie?

Wystawa składa się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4000 m2 opowiadają o kulturze i dziedzictwie polskich Żydów. Są to galerie: Las (legendy o początkach obecności Żydów w Polsce), Pierwsze spotkania (9601500), Paradisus Iudaeorum (15691648), Miasteczko (16481772), Wyzwania Nowoczesności (17721914), Na żydowskiej ulicy (19181939), Zagłada (19391945) i Powojnie (1944 do dziś). Prezentujemy w nich tysiąc lat żydowskiego życia na ziemiach polskich, dziesięć wieków współistnienia Żydów i Polaków. Mówimy o współpracy, współzawodnictwie i konfliktach, o autonomii, integracji i asymilacji. Nie unikamy trudnych tematów, ale to nie one zapełniają główne karty tej tysiącletniej historii. W przekonaniu twórców muzeum właśnie takie podejście umożliwia wierną i wyważoną prezentację przeszłości, budowanie dialogu i zrozumienia między kulturami.

Galeria zdjęć:

Fotografie: mat. prasowe. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

ul. Mordechaja Anielewicza 6, Warszawa

Telefon kontaktowy: 22 471 03 01
Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adres www:

http://www.polin.pl/pl

Parking dla autobusów:

Brak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Bilet na wystawę stałą 
 
bilety indywidualne:

bilet normalny: 25 zł
bilet ulgowy: 15 zł
bilet rodzinny (dla maksymalnie 2 osób dorosłych i 4 dzieci do 18 roku życia): 55 zł
bilet "Muzeum za złotówkę" (dla dzieci między 7 a 16 rokiem życia i młodzieży uczącej się między 16 a 26 rokiem życia, dotyczy posiadaczy legitymacji polskich szkół i uczelni): 1 zł
z Kartą Przyjaciół Muzeum: wejście bezpłatne
z kartą Warsaw Pass: wejście bezpłatne
bilet dla grup zorganizowanych:  

bilet normalny: 15 zł
bilet ulgowy: 10 zł
bilet "Muzeum za złotówkę" (dla dzieci między 7 a 16 rokiem życia i młodzieży uczącej się między 16 a 26 rokiem życia, dotyczy posiadaczy legitymacji polskich szkół i uczelni): 1 zł
cena nie zawiera przewodnika

Cennik przewodników:

Opłata za przewodnika dla grup zorganizowanych:
 
Wystawa stała

200 zł – koszt wynajęcia przewodnika w j. polskim,
300 zł – koszt wynajęcia przewodnika w innym języku,
120 zł – grupy szkolne, język polski.
Wystawa czasowa

100 zł – koszt wynajęcia przewodnika w j. polskim,
150 zł – koszt wynajęcia przewodnika w j. angielskim.
Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą skorzystać z usługi przewodnickiej bezpłatnie. Obowiązuje wyłącznie opłata za ulgowy bilet wstępu na wystawę stałą. Rezerwacji przewodnika należy dokonać najpóźniej na 14 dni przed planowanym terminem zwiedzania w zależności od dostępności przewodnika. Rezerwacja jest możliwa drogą mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefoniczną: 22 471 03 01 od poniedziałku do piątku w godz. 9:00–17:00.

Minimalny czas zwiedzania: 1 h
Maksymalny czas zwiedzania:

3 h

Godziny i dni otwarcia:  GODZINY OTWARCIA
poniedziałek | czwartek | piątek

    muzeum czynne:  10:00–18:00
    ostatnie wejście na wystawę stałą: 16:00
    W CZWARTKI WSTĘP NA WYSTAWĘ STAŁĄ I CZASOWĄ JEST BEZPŁATNY

środa | sobota | niedziela

    muzeum czynne:  10:00–20:00
    ostatnie wejście na wystawę stałą: 18:00

wtorek

    muzeum nieczynne dla zwiedzających, z wyjątkiem 26 grudnia, kiedy można odwiedzać muzeum w godzinach 10:00 - 18:00 (ostatnie wejście na wystawę stałą o godz. 16:00)
Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

http://www.polin.pl/pl/edukacja

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Brak informacji
Stałe ekspozycje:

informacja w opisie

Planowane wydarzenia:

Brak informacji

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA