II wojna światowa
-
Apteka pod Orłem
Bazą scenariusza wystawy są wspomnienia Tadeusza Pankiewicza, właściciela apteki i świadka wydarzeń, opublikowane po raz pierwszy tuż po wojnie w książce Apteka w getcie krakowskim.
-
Fabryka Schindlera
Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Fabryka Emalia Oskara Schindlera mieści się na krakowskim Zabłociu w budynku administracyjnym dawnej fabryki naczyń emaliowanych znanej jako Deutsche Emailwarenfabrik (DEF) Oskara Schindlera.
-
Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie
Placówka muzealna, która gromadzi, opracowuje naukowo i udostępnia zwiedzającym muzealia wojskowo-historyczne. Mieści się w zabytkowym, klasycystycznym założeniu parkowo-pałacowym.
-
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum POLIN powstało w symbolicznym miejscu w centrum Warszawy: na Muranowie – zatem w przedwojennej dzielnicy zamieszkałej głównie przez Żydów; w czasie wojny przekształconej przez Niemców w getto.
-
Muzeum Obrony Wybrzeża
Głównym obiektem Muzeum jest stanowisko B2 - Bruno, gdzie znajduje się większość wystaw militarnych.
-
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego zostało otwarte 31 lipca 2004, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania. Mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 79. Główne wejście do muzeum znajduje się od strony ul. Przyokopowej.
-
Muzeum Techniki Wojskowej GRYF
Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” zostało założone w kwietniu 2013 roku przez Mariana Koteckiego. Gromadzimy eksponaty związane z techniką wojskową, ze szczególnym uwzględnieniem sprzętu z okresu II wojny światowej.
-
Sztolnie Walimskie - Riese
Od 1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę prace budowlane pod kryptonimem "Riese" ("Olbrzym").
-
Ulica Pomorska - Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Przy ul. Pomorskiej 2 w trakcie wojny znajdowała się siedziba gestapo. Z tego okresu zachowały się cele dawnego aresztu- miejsca, w których torturowano i mordowano Polaków.
-
Wilczy Szaniec
W pobliżu Kętrzyna położona jest niewielka miejscowość Gierłoż. Adolf Hitler wybudował tam swoją główną kwaterę wojenną „Wilczy Szaniec”-„Wolfschanze”. To z tego miejsca wydawano najistotniejsze decyzje dotyczące wszystkich obszarów życia i losów podbitych narodów.