Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji

Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji

Muzeum Kolejki Wąskotorowej powstałe w 1972r. wraz z ruinami zamku Mikołaja Nałęcza z końca XIV w. Na terenie muzeum znajduje się 17 parowozów wyprodukowanych w Polsce, Niemczech i Belgii.

Kolejka z 1899r. wyprodukowana w Drewidz-Berlinie jest najstarszym eksponatem na terenie skansenu, ponadto w naszych zbiorach znajdują się  kolejki z polskich zakładów w Chrzanowie oraz kolejki produkcji niemieckiej. Prawdziwą perełką muzeum jest kolejka wyprodukowana w Brukseli w Belgii. Obecnie na świecie znajdują się tylko dwa takie modele. Kolejka dzięki wydłużonemu kotłowi i dłuższymi rurami płomieniówkami rozwijała zawrotną prędkość do 35 km/h. Kolejki niemieckie i polskie biegły z prędkością do 25km/h.

Ponadto można zobaczyć kilkadziesiąt różnego rodzaju pojazdów szynowych o rozstawie szyn 600 mm do przewozu ludzi, zwierząt i materiałów przemysłowych. W Muzeum można także zobaczyć kilka drezyn spalinowych oraz ręcznych. Wystawiony jest wagon ekspozycyjny z narzędziami jakich używali kolejarze w codziennej pracy.

Walorem Naszego muzeum jest możliwość dotykania eksponatów, zwiedzania ich z możliwością wejścia do każdego pociągu i wagonów ekspozycyjnych. Od kilku lat muzeum dla turystów przeprowadza zwiedzanie nocne pt. ,,Wenecka noc z parowozami”. Atrakcją jest tutaj pociąg, który przywozi ze Żnina turystów do Wenecji. Parowozy podświetlane są kolorowymi światłami, wszystkie dymią i gra muzyka, która upiększa magiczne zwiedzanie. Podczas nocnego zwiedzania często towarzyszy odwiedzającym muzyka na żywo. W muzeum znajduje się sklepik z pamiątkami związanymi z kolejką wąskotorową i ruinami zamku Mikołaja Nałęcza. Muzeum można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem. Ekspozycja jest czynna cały rok.

Odwiedzając Wenecję na Pałukach trudno nie zwiedzić ruin zamku należącego kiedyś do Mikołaja Nałęcza, sędziego kaliskiego, którego według legendy nazywano "krwawym diabłem”. Mikołaj urodził się około roku 1330 w Chomiąży jako syn Chwała ( lub Falona) ze starego rodu wielkopolskiego rodu Nałęczów. Przyszły sędzia miał dwoje rodzeństwa, brata Jana, późniejszego kanonika gnieźnieńskiego i siostrę Małgorzatę. Po śmierci ojca ( ok 1355r.) Mikołaj osiadł w rodzinnym majątku, gdzie ufundował rozebrany na początku XIX wieku kościół parafialny.

Od kilku lat przy ruinach zamku znajdują się machiny średniowieczne z opisami ich przeznaczenia. Dla grup szkolnych organizujemy ognisko z kiełbaskami ( za opłatą) przy ruinach zamku.

 

Wycieczka wirtualna: https://kulturawzasiegu.eu/mkww/ 

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie | Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji

88- 400 Żnin, Wenecja 7

Telefon kontaktowy:

662051503, 505 647 850

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: www.muzeumznin.pl 
Parking dla autobusów:

Tak- płatny 10 zł

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Grupy zorganizowane i goście indywidualni

Bilet normalny 14zł

Bilet ulgowy 12zł

Cennik przewodników:

70 zł

Minimalny czas zwiedzania:

60 min.

Maksymalny czas zwiedzania:

90 min.

Godziny i dni otwarcia:

Wtorek – niedziela  10.00- 16.00 październik- kwiecień

Poniedziałek- niedziela 9.30 – 17.30 maj- wrzesień

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Historia kolejki wąskotorowej na Pałukach, historia Zamku Mikołaja Nałęcza

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Rezerwacji zwiedzania grup szkolnych należy dokonać na kilka dni przed zwiedzaniem obiektu.

Stałe ekspozycje:

Stała ekspozycja pojazdów szynowych kolejki wąskotorowej i ruiny zamku Mikołaja Nałęcza

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA