Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie istnieje od 1991 roku i mieści się w zabytkowym budynku o charakterze podmiejskiego dworku, który został wzniesiony około 1737 roku. Jeśli wierzyć opowieściom nie tylko „starych” ludzi, posiada swojego ducha – mężczyznę w czarnym, skórzanym płaszczu, który nocami przechadza się po skrzypiących schodach, prowadzących na piętro!

Historia węgorzewskich zbiorów muzealnych sięga lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy to grupa miłośników regionu rozpoczęła gromadzenie różnego typu zabytków. Obecnie działalność Muzeum skoncentrowana jest wokół kultury ludowej (materialnej i niematerialnej) oraz historii wszystkich grup etnicznych oraz narodowościowych zamieszkujących współcześnie i w przeszłości Polskę północno-wschodnią.

W naszej placówce gromadzone są tu muzealia z obszaru województwa warmińsko-mazurskiego oraz z terenów macierzystych dzisiejszych mieszkańców tego regionu. W zbiorach znajdują się m.in. przedmioty codziennego użytku, sprzęt gospodarczy, tkaniny i odzież, akcesoria obrzędowe, sztuka ludowa.  Chlubą kolekcji są obrazy Tymoteusza Muśki, rzeźby Stanisława Cierniaka, Aleksandra Słomińskiego, Jana Girwidza, Stanisława Reka oraz bogata kolekcja unikalnych pisanek i wycinanek.

Przy Muzeum znajduje się Park Etnograficzny nad Węgorapą. Eksponowane są  tutaj reprezentatywne dla Mazur budowle wiejskie i małomiasteczkowe:

 • drewniane chaty z Krzyżewa (pow. ełcki) i Woźnic (pow. mrągowski),
 • drewniana remiza z Ołownika (pow. węgorzewski),
 • szachulcowa kuźnia z Zabrostu Wielkiego (pow. węgorzewski),
 • murowany dom z Węgorzewa,
 • drewniana stróżówka więzienna z Rynu (pow. giżycki).

Natknąć się tutaj można także na tajemnicze pruskie baby kamienne...

W skansenowskich pomieszczeniach działają pracownie rękodzielnicze. W pracowni tkactwa powstają niepowtarzalne tkaniny, od prostych szmaciaków i krajek po tkaniny dwuosnowowe i sejpaki. W pracowni kwiatów artystycznych i plastyki obrzędowej wykonywane są tradycyjne ozdoby wnętrz oraz modele roślin zielnych, kwiatowych i liści. W pracowni ceramiki wytwarzane są repliki dawnych naczyń, ale też różnego typu pamiątki gliniane. Ulepione „pradawne” garnki można również wypalić w zrekonstruowanych archaicznych piecach garncarskich, które są ulokowane na obrzeżach skansenu.

We wszystkich pracowniach prowadzone są zajęcia i szkolenia rękodzielnicze dostosowane do wieku i umiejętności kursantów (lekcje muzealne, „zielone szkoły”, kursy zawodowe etc.). Można tutaj własnoręcznie wykonać naczynia gliniane i ozdobić je np. odciskami sznura – tak jak czyniono to w młodszej epoce kamienia, samodzielnie wykonać wielkanocne pisanki lub palmy, upiec pierniki według starej receptury, udekorować figurki drewnianych ptaszków.

Muzeum prowadzi badania naukowe. Organizuje konferencje, seminaria i wykłady naukowe oraz popularno – naukowe.

Muzeum współpracuje także ze skupiskami polonijnymi w Obwodzie Kaliningradzkim, na Białorusi i Litwie.

Najbardziej znanym przedsięwzięciem, organizowanym przez Muzeum co roku w pierwszy weekend sierpnia, jest Międzynarodowy Jarmark Folkloru, na którym od 1978 roku prezentują swój kunszt liczni rękodzielnicy, muzykanci i śpiewacy ludowi. W 2014 roku węgorzewski jarmark został uhonorowany certyfikatem „Produkt Warmii i Mazur”. Ponadto rok rocznie w Muzeum odbywają się „Ferie w Muzeum”, kiermasz „Święto Wiosny” (sobota przed Niedzielą Palmową), „Urodziny Miasta” (początek kwietnia), Spotkanie Twórców Ludowych, Muzykantów, Śpiewaków oraz ich Przyjaciół (wrzesień), Spotkanie            Darczyńców akcji „Dar dla Muzeum” i  uczestników konkursu „Losy Nasze…” (październik).  Współorganizujemy też m.in. „Kaziuki nad Węgorapą”  (marzec),  Wykopki u Sołtysa (wrzesień). Bierzemy udział w międzynarodowych akcjach „Noc Muzeów” i „Europejskie Dni Dziedzictwa”.

 

Lekcje muzealne w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

 

W naszej ofercie znajdą Państwo ponad 30 tematów zajęć muzealnych – lekcji i warsztatów – z zakresu historii, archeologii, etnografii i dziedzictwa kulturowego. Przedstawione przez nas tematy wzmacniają poczucie tożsamości regionalnej, dają możliwość poznania historii regionu oraz przygotowują do twórczego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Odbywa się to min. poprzez poznanie tradycji, zwyczajów i obrzędowości własnego regionu. Nasze lekcje realizują trzy cele: poznawczy, kształcący i wychowawczy. Różnorodne metody nauczania oraz zastosowane środki dydaktyczne sprawiają, iż zajęcia są atrakcyjne i interesujące dla różnych grup wiekowych – dzieci i młodzieży. Lekcje muzealne jak i warsztaty prowadzone są w salach ekspozycyjnych muzeum oraz na terenie Parku Etnograficznego nad Węgorapą przez pracowników Muzeum – specjalistów z zakresu archeologii, historii, etnografii, edukacji oraz rękodzielników. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i propozycję nowych tematów z Państwa strony. Zapraszamy nauczycieli oraz grupy przedszkolne i szkolne do zapoznania się z naszą ofertą. Mamy nadzieję, że spotka się ona z Państwa zainteresowaniem.

http://www.muzeum-wegorzewo.pl/oferta/lekcje-muzealne/ 

  

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
Ul. Portowa 1, 11- 600 Węgorzewo

Telefon kontaktowy:

87 4273242

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adres www:

www.muzeum-wegorzewo.pl 

Parking dla autobusów:

tak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:
 • bilet normalny — 10 zł
 • bilet ulgowy — 6 zł
 • bilet rodzinny 2 dorosłych + 2 dzieci — 30 zł
 • bilet na Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny  — 5 zł / os.
 • bilet na Warmińsko-Mazurską Kartę Seniora — 6 zł
  (honorujemy Kartę Seniora z innych województw)
 • w poniedziałki: wstęp na wystawy czasowe i stałe - bezpłatny
 • Ceny biletów obejmują wstęp na wystawy w budynkach muzeum oraz wstęp na teren Parku Etnograficznego.

(cennik obowiązuje na rok 2020 r.)

Cennik przewodników:

Przewodnik w języku polskim i rosyjskim (po uprzedniej, minimum tygodniowej, telefonicznej rezerwacji terminu

grupa do 30 osób - 30 zł
grupa do 50 osób - 50 zł

Minimalny czas zwiedzania: Około 1 godz.
Maksymalny czas zwiedzania:

Około 2 godz.

Godziny i dni otwarcia:

Muzeum Kultury Ludowej jest czynne dla zwiedzających:

16 września – 14 czerwca od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30

kasa czynna do godz. 14.00.

W soboty i niedziele zwiedzanie po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu

15 czerwca – 15 września od poniedziałku do niedzieli w godz.10.00 – 18.00

kasa czynna do godz. 16.30.

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

j.w.

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie zaprasza do korzystania z zajęć rękodzielniczych w naszych pracowniach z zakresu: ceramiki, tkactwa, wyrobu kwiatów z bibuły, ozdób z filcu, malowania na deseczkach drewnianych, malowania torby bawełnianej, zdobienia ptaszków drewnianych i innych drewnianych ozdób, wykonania „lalki motanki”,  malowania bombek szklanych, ozdabiania pisanek wielkanocnych, malowania kafli, wykonywania ozdób z płatków osikowych

i różnorodnych zabawek z włóczki. Prowadzimy też zajęcia poza placówką. Chętnych zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 14.00, po uprzednim ustaleniu terminu.
Koszt zajęć grupowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych: – 17 zł od osoby, indywidualnych 22 zł od osoby.   

Stałe ekspozycje:

Park Etnograficzny nad Węgorapą 

 • Cztery pory roku w izbie chłopskiej
 • Kultura materialna nowych mieszkańców Mazur
 • Remiza strażacka
 • U kowala
 • Dar dla Muzeum

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA