Toruń

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa

Gutenberg byłby z pewnością zachwycony, móc Was zaprosić do takiego miejsca.

Muzeum powstało w 2004 roku w niewielkiej wsi Grębocin, 8 km od Torunia. Można w nim obejrzeć niezwykłe prywatne zbiory związane z papiernictwem i drukarstwem w wyjątkowej formie prezentowania kolekcji czyli interaktywnych warsztatów edukacyjnych. Muzeum stanowi niezwykłą atrakcję turystyczną regionu. W 2011 roku otrzymało certyfikat produktu turystycznego województwa kujawsko-pomorskiego.

Muzealne warsztaty to ciekawa lekcja historii papiernictwa, drukarstwa i kaligrafii na wesoło. Siedząc przy pulpitach średniowiecznego skryptorium cofniecie się w dawne czasy, aby odkryć tajniki warsztatu skryby oraz iluminatora. Materiały takie jak papirus, czy pergamin nie będą już dla was tajemnicą, a każdy z nich będzie można dokładnie obejrzeć i dotknąć. Dowiecie się na czym kiedyś pisano, dlaczego mnich kopiował wielkie księgi, a także sami spróbujecie się w sztuce kaligrafii, używając gęsiego pióra i atramentu.

Żeby odkryć sekretną historię produkcji papieru wybierzemy się w podróż do dalekich Chin. Przy użyciu własnych sił wprawicie w ruch młyn papierniczy, sprawdzając także z czego powstawała pulpa papiernicza na naszym kontynencie. Dowiecie się czy z T-shirtu można zrobić papier, włókna jakich roślin były podstawą europejskiego papiernictwa, a także czy pocięte pieniądze mogą stać się ozdobą waszych kartek. W końcu sami będziecie mieli okazję zanurzyć sito w XVII-wiecznej kadzi, czerpiąc własny papier.

W trakcie trzeciego warsztatu poznacie historię drukarstwa obserwując, w jaki sposób Chińczycy wykorzystywali drewniane matryce i dowiadując się, kto – jako pierwszy – zaczął używać czcionek ruchomych. Następnie odwiedzimy zakład zecerski Jana Gutenberga i poznamy jego rewolucyjne wynalazki, a także sprawdzimy, czy w Polsce znajduje się jedna z najcenniejszych książek świata. Po zapoznaniu się z kolekcją XIX-wiecznych pras drukarskich wcielicie się w rolę drukarza i, przystępując do egzaminu, sami stworzycie własny certyfikat drukarski.

Efektem waszej pracy w średniowiecznych murach naszego muzeum będą unikatowe pamiątki, wykonane przez Was w każdym z trzech działów. Wrócą one z Wami do domów i będą przypominać o przeżyciu niezwykłej przygody w Grębocinie.

Galeria:

Fotografie: Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie

87-122 Grębocin

Telefon kontaktowy:

566 749 200

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.grebocin.pl  

Parking dla autobusów:

Tak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

zwiedzanie z przewodnikiem (warsztaty, oprowadzanie):
pon.-pt.: 20 zł/os
sob.: 22 zł/os

zniżki:
przedszkolaki, os. niepełnosprawne (za okazaniem legitymacji)

pon.-pt.: 18 zł/os
sob.: 20 zł/os

wstęp wolny:
dzieci do lat 3
nauczyciele i opiekunowie grup (1 op. na 15 os)

Cennik przewodników:

j. w.

Minimalny czas zwiedzania: 1 godzina
Maksymalny czas zwiedzania:

1,5 godziny

Godziny i dni otwarcia:

Godziny i dni otwarcia:
poniedziałek-piątek: 8:00-16:00
soboty - na zamówienie dla grup zorganizowanych (rezerwacja z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem)
na wszystkie wejścia do muzeum obowiązuje rezerwacja

Muzeum nieczynne w niedziele oraz święta.

 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

brak informacji

Stałe ekspozycje:

 

 Planowane wydarzenia:

brak informacji

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA