Muzeum Podlaskie Ratusz

 

Białostocki ratusz nigdy nie był siedzibą władz miejskich. Nadana mu została funkcja handlowa. Był to więc nie tyle ratusz, co bardziej kramnice lub sukiennice.

Ufundowany przez Jana Klemensa Branickiego, miał w jego wizji miasta komponować przestrzeń rynku, stanowić jego dominantę architektoniczną i być świadectwem gustu fundatora. Jego budowa przebiegała w kilku etapach. W 1745 roku postawiony został parterowy, oparty na rzucie kwadratu obiekt, przykryty łamanym dachem. Znalazło w nim miejsce 10 sklepów oddanych w dzierżawę miejscowym Żydom. Rozwój handlu spowodował, że już w 1755 roku, na koszt około 20 kupców żydowskich, wybudowano 4 narożne pawilony - alkierze. Połączone one zostały z głównym budynkiem arkadkami, które były wejściowymi bramkami na wewnętrzne dziedzińce.W 1761 roku wybudowana została jedna kondygnacja wieży, podwyższona do obecnej wysokości w 1798 roku. Tak długi czas budowy ratusza świadczy o tym, że wymuszona ona została czynnikami zewnętrznymi, a nie jednorodną koncepcją architektoniczną. Pomimo tego białostocki ratusz jest jedną z piękniejszych budowli w mieście i stanowi rzadki w Polsce przykład ratusza alkierzowego. Jego autorstwo przypisywane jest Janowi Henrykowi Klemmowi. Bezsporne jest jednak tylko to, że to on projektował narożne pawilony. Gdy budowano drugą kondygnację wieży, nadając całemu budynkowi znaną nam obecnie formę J.H. Klemm już nie żył. W 1772 roku w ratuszu mieściło się 48 kramów, a w wieży, na parterze i piętrze, urządzono izbę sądową i areszt. W związku z dalszym rozwojem handlu, około 1807 roku, poszerzono alkierze, zabudowując częściowo dziedzińce. W 1868 roku na ratuszowej wieży pojawił się zegar wykonany przez "uczonego zegarmistrza Tropa". Około 1898 roku wokół hełmu wieży umieszczona została metalowa galeryjka, służąca jako punkt obserwacyjny Białostockiej Ochotniczej Straży Ogniowej. W 1922 roku w ratuszu - bazarze mieściło się ponad 100 różnej branży sklepików. Stan techniczny i estetyczny tego zabytkowego obiektu budził ogromne zastrzeżenia. Konserwator Okręgu Białostockiego w 1923 roku wnioskował o wywłaszczenie wszystkich właścicieli i przeprowadzenie rekonstrukcji budynku. Plan ten nie został zrealizowany. W 1940 roku okupujący Białystok Rosjanie chcąc postawić w centrum miasta pomnik Józefa Stalina rozebrali ratusz, widząc w nim symbol szlacheckiej Rzeczpospolitej. W 1953 roku, dzięki staraniom Władysława Paszkowskiego - Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - rozpoczęto jego odbudowę. Autorem projektu architektonicznego była Zofia Chojnacka. Wnętrza zaprojektował Stanisław Bukowski. Prace zakończono w 1958 roku, przeznaczając ratusz na siedzibę Muzeum Okręgowego. Zasadniczą zmianą wprowadzoną przy odbudowie, było podpiwniczenie budynku i połączenie alkierzy z centralną częścią obiektu łącznikami, co zapewniło wewnętrzną komunikację.

 

Galeria:

Fotografie: Przesłane przez Muzeum.

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

RATUSZ - główna siedziba Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Ratusz, Rynek Kościuszki 10, 15 - 426 Białystok

Telefon kontaktowy: 85 740-77-31, kom. 509 336 930
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www:

www.muzeum.bialystok.pl 

Parking dla autobusów:

Plac Jana Pawła II – parking dla autokarów przy tzw. „studni” ogrodzenia Pałacu Branickich

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

CENY BILETÓW
bilet normalny 6 zł
bilet ulgowy 3 zł
bilet rodzinny 12 zł (dorośli i dzieci, maksymalnie 5 osób)

Wejściówka na imprezy: spotkania, wykłady, koncerty - 1 zł

opłaty za oprowadzanie:

20 zł - grupy organizowane przez szkoły

30 zł - inne grupy

opłaty za zajęcia edukacyjne:

lekcja muzealna - bilet ulgowy w cenie 3 zł od osoby + opłata 20 zł od grupy

zajęcia interaktywne - bilet ulgowy w cenie 3 zł od osoby + opłata 30 zł od grupy

Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejsze zgłoszenie
do Działu Promocji, Wystaw i Wydawnictw,
tel. 85 740-77-41, kom. 509 336 740

Cennik przewodników:

opłaty za oprowadzanie:

20 zł - grupy organizowane przez szkoły

30 zł - inne grupy

Minimalny czas zwiedzania:

45 min.

Maksymalny czas zwiedzania:

1 godz. 30 min.

Godziny i dni otwarcia:

Ratusz czynny jest dla zwiedzających codziennie 
(oprócz poniedziałków i dni świątecznych)

- od 1 maja do 31 sierpnia 
w godz. 10:00 - 17:00 - wtorek, środa, czwartek, sobota, niedziela
w godz. 10:00 - 18:00 - piątek

- od 1 września do 30 kwietnia 
w godz. 10:00 - 17:00 - wtorek - niedziela

niedziela - wstęp bezpłatny na wystawy stałe

Ostatnie wejście zwiedzających na wystawy odbywa się 
na 45 min. przed zamknięciem muzeum

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

ZAPRASZAMY DO BIAŁOSTOCKIEGO RATUSZA
NA LEKCJE MUZEALNE I ZAJĘCIA INTERAKTYWNE

Zajęcia prowadzone są dla grup liczących nie więcej niż 30 osób. 
Prosimy o wcześniejszą rezerwację terminu w Dziale Promocji, Wystaw i Wydawnictw, tel. 85 740 77 41, kom. 509 336 740

Obowiązują następujące opłaty:

lekcje z prezentacją multimedialną, zwiedzanie wystaw z przewodnikiem

  • dzieci i młodzież szkolna – bilet ulgowy w cenie 3 zł od osoby + opłata 20 zł od grupy

zajęcia interaktywne

  • dzieci i młodzież szkolna - bilet ulgowy w cenie 3 zł od osoby + opłata 30 zł od grupy
  • grupy przedszkolne - opłata 30 zł od grupy

Tematy zajęć i opisy dostępne na stroniehttp://www.muzeum.bialystok.pl/s,edukacja--oferta-dla-grup-zorganizowanych,22.html

Stałe ekspozycje:

GALERIA MALARSTWA POLSKIEGO

Stała ekspozycja liczy ponad 120 dzieł najwybitniejszych polskich i obcych malarzy, działających w ciągu ostatnich 250 lat. To także reprezentacyjny przegląd dziejów malarstwa, ilustrowany pracami takich twórców jak Marcello Bacciarelli, Jan Chrzciciel Lampi, Józef Grassi, Michał Bogoria Skotnicki, Piotr Michałowski. Ważną grupę tworzy zespół obrazów, będących dziełami artystów związanych z dworem Jana Klemensa Branickiego. Ozdobą Galerii jest zespół płócien polskich malarzy wykształconych w Akademii Monachijskiej, zaś prawdziwym arcydziełem w tej grupie - "Wyjazd powozem" Alfreda Wierusza - Kowalskiego.

Przemiany w sztuce 2 polowy XIX w. są zilustrowane świetnymi obrazami Olgi Boznańskiej i artystów związanych z krakowską Akademią Sztuk Pięknych, m.in. Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Juliana Fałata, Jana Stanisławskiego i wielu innych. Wielość nurtów malarstwa w pierwszych dekadach XX w. prezentują płótna uczniów tzw. szkoły pejzażowej Jana Stanisławskiego, artystów wileńskich czy niezwykłego fenomenu, fascynującego do dziś - Stanisława Ignacego Witkiewicza.

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA