Muzeum Południowego Podlasia

Mimo, że większość eksponatów Muzeum została rozproszona podczas II wojny światowej, to i tak stanowi jeden z najciekawszych obiektów tego typu we wschodniej Polsce.

Pierwsze bialskie muzeum nie przetrwało niestety okresu II wojny światowej, rozproszone eksponaty zaginęły w zawierusze wojennej. Ocalały jedynie niektóre starodruki, które weszły w skład księgozbioru Liceum Ogólnokształcącego im. I.J. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej, gdzie znajdują się po dzień dzisiejszy. W latach pięćdziesiątych miejscowi działacze regionalni i nauczyciele szkół bialskich czynili usilne starania na rzecz powołania bialskiego Muzeum, poruszając ten problem już w 1955 roku na konferencji w Centralnym Zarządzie Muzeum. Obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego przyniosły szereg konkretnych działań na polu oświaty i kultury. Jednym z ważniejszych wydarzeń uroczystych obchodów Tysiąclecia w powiecie bialskim było otwarcie w dniu 26 października 1966 roku Muzeum Regionalnego w Białej Podlaskiej. Władze miejskie przeznaczyły na jego tymczasową siedzibę salę konferencyjną Miejskiej Rady Narodowej przy ulicy Pocztowej 4 oraz niewielkie pomieszczenie o powierzchni 8m kw. wykorzystywane jako podręczny magazyn. W 1968 roku nadano Muzeum Statut, zatrudniono również pierwszych etatowych pracowników i określono teren działania i charakter zbiorów placówki. W 1973 roku powołano Oddział Martyrologiczny Muzeum, mieszczący się w piwnicach budynku administracyjnego Bialskich Fabryk Mebli, w miejscu gdzie w czasie okupacji mieściło się więzienie śledcze komisariatu policji granicznej. W 1975 roku w wyniku zmian administracyjnych, Biała Podlaska stała się miastem wojewódzkim. Muzeum w Białej Podlaskiej zyskało nową rangę i nazwę Okręgowego, znacznie poszerzono jego obsadę i utworzono działy merytoryczne: etnografii, historii, sztuki oraz dział naukowo-oświatowy zajmujący się edukacją i obsługą zwiedzających. W 1995 roku utworzono w bialskim Muzeum dział archeologii. 1983 roku Muzeum uzyskało siedzibę w tzw. „Parku Radziwiłłowskim” przy ulicy Warszawskiej 12. Na potrzeby placówki przeznaczono: bramę wjazdową wraz z ćwierćkolistym tunelowym łącznikiem zwanym „szyją”, wieżę bramną oraz kaplicę pałacową dawnego zespołu pałacowego obronnego Radziwiłłów.

Rezydencja magnacka Radziwiłłów w Białej, wzorowana w dużej mierze na wcześniejszym zespole zamkowym w Nieświeżu, była jedną z najwybitniejszych realizacji architektonicznych XVII wieku na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Interesującym obiektem bialskiego zespołu był pałac (1622-1630), wielokrotnie naśladowany przy budowie innych rezydencji. Całość założenia powstająca przez ponad sto lat (1622-1736) składała się z pałacu (rozebranego jako ruina w 1883 roku), kaplicy pałacowej z 1628 roku, trzech oficyn ujmujących jeden z największych dziedzińców pałacowych Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wieży, bramy wjazdowej oraz otaczających cały zespół ziemnych obwarowań obronnych systemu staroholenderskiego.

 

Fotografie: przekazane przez Muzeum

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej
21-500, Biała Podlaska, ul. Warszawska 12

Telefon kontaktowy: 83 341 67 58
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: http://muzeumbiala.pl/
Parking dla autobusów: Bezpłatny parking dla samochodów osobowych i autobusów przed siedzibą muzeum
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Bilet ulgowy 2,50 zł./os
Bilet normalny 4 zł./os

Cennik przewodników:

25 zł

Minimalny czas zwiedzania: 30 minut
Maksymalny czas zwiedzania: 90 minut
Godziny i dni otwarcia:

1.IX. – 31.V
poniedziałek – piątek 8.00-16.00
sobota – nieczynne
niedziela 10.00-16.00

1.VI. – 31. VIII
wtorek – piątek 8.30-16.30
sobota 10.00-16.00
niedziela 11.00-17.00
poniedziałek – nieczynne

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Istnieje możliwość zorganizowania wycieczki po mieście, cena 60 zł. niezależnie od ilości uczestników.

Stałe ekspozycje:

„Biała Podlaska – obrazy z historii miasta”
„Ikona święta tajemnica”
„Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku”

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA