Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, muzeum narracyjne, prezentuje zarówno oryginalne eksponaty, jak i reprodukcje, pozwalające na bezpośredni kontakt z przedmiotami. Za pomocą elementów multimedialnych oraz wiodącej ścieżki filmowej, zwiedzający zostaje przeniesiony w realia życia Górnego Śląska na początku XX w. Scenografia pomieszczeń nawiązuje do miejsc najważniejszych wydarzeń. Dla bardziej dociekliwych zwiedzających dostępne są stanowiska multimedialne, pozwalające na indywidualne pogłębianie wiedzy. Najmłodsi zwiedzający znajdą dla siebie elementy multimedialne pozwalające pogłębić wiedzę historyczną poprzez intelektualną zabawę.

Muzeum Powstań Śląskich znajduje się w zabytkowym budynku przy ul. Polaka 1. Obiekt został wybudowany wg projektu Emila i Georga Zillmannów w 1907 r. na potrzeby zarządu obszaru dworskiego Księcia Donnersmarcka.
Otwarte w październiku 2014 r. Muzeum to nie tylko stała ekspozycja z historyczną narracją o Powstaniach Śląskich i plebiscycie, jakże ważnych wydarzeniach w historii Śląska, których skutki do dziś odczuwamy. Prowadzona w sposób niezwykle ciekawy multimedialna narracja z wieloma eksponatami z tamtych czasów (unikatowa kolekcja plakatów i wydawnictw propagandowych zachęcających do udziału w plebiscycie w 1921 r., czy też broń używana przez Powstańców oraz inne dokumenty, odznaczenia itp.) zachęca nie tylko do zwiedzania i zapoznania się z tematyką, ale też do otwarcia się i proponowania, zwłaszcza osobom młodym, różnych aktywności, poprzez które edukacja sprzyja rozwojowi i uspołecznieniu, poszerza horyzonty i jest płaszczyzną spotkań, wymiany opinii, rozwija zainteresowania, pozwala też dobrze zagospodarować czas wolny.

 

{youtube}p9vB41TTG6U{/youtube}

 

Dla najmłodszych odbiorców przygotowano multimedialną ścieżkę edukacyjną składającą się z 17 aplikacji prezentowanych na osobnych urządzeniach multimedialnych. Temat Powstań Śląskich jest złożony, dlatego kluczowe było przedstawienie go w formie odpowiedniej dla młodych gości Muzeum. Aplikacja jest dostępna na ekranach umiejscowionych we wszystkich pomieszczeniach Muzeum. Uczestnicy po kolei zapoznają się z różnymi aspektami życia na Śląsku w czasie Powstań Śląskich: poznają śląski dom, życie codzienne, ubiór, szkołę, otrzymują informacje historyczne o Powstaniach Śląskich i plebiscycie, o umundurowaniu i uzbrojeniu Powstańców, zapoznają się z konsekwencjami Powstań. Przewodnikiem po odległych czasach jest narrator Franek. W czasie zwiedzania poznajemy także jego rodzinę, kolegów, środowisko. Każda z aplikacji zawiera animowane plansze, a lektor opowiada o wybranym temacie. Interaktywne gry dla najmłodszych zachęcają do wspólnego, ciekawego poznawania historii naszego regionu.

Na stronie internetowej dostępna jest również aplikacja mobilna na telefon „Powstania Śląskie”, dzięki której można wziąć udział w grze i poznać miejsca związane ze śląskimi zrywami niepodległościowymi rozmieszczonymi w całym województwie. Poprzez odwiedzanie nowych miejsc, zdobywanie punktów i odznaczeń poznaje się historię Powstań Śląskich i plebiscytu.


Lekcje muzealne dla uczniów wszystkich typów szkół, dostosowane do wieku i percepcji uczestników, organizowane w ramach zajęć szkolnych:
- Walka o polski Śląsk 1919-1921
- Życie codzienne w śląskich miastach na początku XX w.
- Gewery i handgranaty, czyli o wyposażeniu Powstańców Śląskich słów kilka…
- Propaganda w okresie plebiscytu.

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
41-600 Świętochłowice, ul. Wiktora Polaka 1

Telefon kontaktowy:

32 2452388

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: www.muzeumpowstanslaskich.pl 
Parking dla autobusów: Na miejscu
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Bilet normalny 10 zł
Bilet ulgowy (dzieci i młodzież ucząca się, emeryci i renciści) 6 zł
Bilet rodzinny  (3-6 osób; rodzice i dzieci) 20 zł
Bilet grupowy (od 10 osób) 5 zł od osoby

Wypożyczenie audioprzewodnika (język angielski, język niemiecki) 10 zł
Lekcja muzealna (do 25 osób)  80 zł + 5 zł bilet wstępu od osoby, opiekunowie bezpłatnie

Cennik przewodników:

Zwiedzanie z przewodnikiem 20 zł
(prosimy o wcześniejsze telefoniczne uzgodnienie)

Minimalny czas zwiedzania:

65 minut

Maksymalny czas zwiedzania:

90 minut

Godziny i dni otwarcia:

Pon, wt, śr, piątek: 9.00 - 17.00
Czw: 9.00 – 18.00
Sob, Nd: 12.00 – 17.00
W każdy ostatni czwartek miesiąca Muzeum nieczynne – dzień techniczny.
Ostatnie zalecane wejście 90 minut przed zamknięciem Muzeum.

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

ZAPISY
telefonicznie: 32 245 23 88 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ADRESACI LEKCJI
W lekcjach muzealnych mogą brać udział uczniowie wszystkich typów szkół, a po uzgodnieniu również przedszkolaki.

CZAS TRWANIA: 30-45 minut w zależności od zapotrzebowania.

TEMATY LEKCJI MUZEALNYCH
- Walka o polski Śląsk 1919-1921
- Życie codzienne w śląskich miastach na początku XX w.
- Propaganda w okresie plebiscytu
- Gewery i handgranaty, czyli o wyposażeniu Powstańców Śląskich słów kilka…
zobacz fragment lekcji: https://www.youtube.com/watch?v=jCxu1X0A52c


ZASADY REZERWACJI:
- Prosimy o podanie tematu lekcji, preferowanego terminu zajęć, liczebności klasy oraz danych opiekuna grupy (imię i nazwisko, telefon kontaktowy lub adres e-mail), rezerwację należy potwierdzić telefonicznie lub mailowo najpóźniej na dwa dni robocze przed terminem zajęć, rezerwację można odwołać najpóźniej na dwa dni robocze przed terminem zajęć,
- grupa może liczyć maksymalnie 25 osób,
- nauczyciele lub opiekunowie grupy są zwolnieni z opłaty,
- nauczyciele lub opiekunowie mają obowiązek pozostania z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum,
- opłatę za lekcję należy uiścić w dniu wizyty w kasie (istnieje możliwość otrzymania faktury VAT – szczegóły prosimy uzgadniać przy rezerwacji zajęć), opłata za lekcję wynosi 80 złotych od grupy,
- do opłaty za lekcję muzealną dolicza się cenę biletu wstępu w wysokości 5 zł od osoby.Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Brak informacji
Stałe ekspozycje:

Tematyka Powstań Śląskich i plebiscytu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA