Podlaskie

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

W połowie XVI wieku ludność wiejska w Królestwie Polskim liczyła pięciokrotnie więcej niż miejska. Wieś nie była tylko miejscem produkcji żywności, ale też wspaniałej kultury, o czym ciągle i nieustannie trzeba dzieciom przypominać. Do tego służy między innymi i to miejsce.

Zespół pałacowo-parkowy w Ciechanowcu-Nowodworach to blisko 30 hektarów zabytkowego parku na wycieczkę do przeszłości oraz wypoczynek na łonie natury. Powstał w II połowie XIX wieku. Serce tego malowniczego kompleksu stanowi położony w jego centralnej części okazały, neorenesansowy pałac, który do II wojny światowej pełnił rolę siedzibę rodu Starzeńskich. W pałacowych salach znajdują się ekspozycje poświęcone historii Ciechanowca na tle dziejów majątku Nowodwory. Realia życia ziemiańskiego przełomu XIX i XX stulecia prezentują wnętrza zaaranżowane na pałacową jadalnię, sypialnię i gabinet hrabiego.
W skład zespołu oryginalnych, zabytkowych budynków dworskich wchodzą także wozownia, stajnia, oficyna oraz niezwykle interesujący, sprawny technicznie drewniany młyn wodny. We wszystkich wymienionych obiektach znajdują się dostępne dla zwiedzających wystawy. Wozownię zajmuje ekspozycja środków transportu z początku XX w. W dawnej stajni, od 1982 roku znajduje się unikatowe w skali kraju Muzeum Weterynarii, zaś w podziemiach oficyny dworskiej na wystawie Tradycje Zielarskie oraz w usytuowanym w jej pobliżu ogrodzie roślin leczniczych można poznać historię ziołolecznictwa. Tuż obok prezentujemy przepiękny ogród roślin miododajnych oraz wystawę o historii bartnictwa i pszczelarstwa, którą uzupełnia zamieszkany przez pszczoły szklany ul.
Przyrodniczą oprawę pałacu i obiektów dworskich stanowi XIX-wieczny park krajobrazowy, który w swych ogólnych zarysach przetrwał do dziś. Znajduje się tu ponad 100 gatunków drzew, w tym kilkanaście pomników przyrody.
Niewątpliwy urok i zalety majątku Starzeńskich sprawiły, że w XIX wieku uchodził za jedną z najpowabniejszych siedzib wiejskich naszego kraju, zaś obecnie stanowi wymarzone miejsce dla placówki muzealnej oraz spragnionym natury, folkloru i historii turystów.
Skansenowską część Muzeum Rolnictwa tworzą wiejskie budynki drewniane – mieszkalne i gospodarskie, pochodzące z pogranicza Mazowsza i Podlasia. Zostały dobrane w sposób, który umożliwia prezentację różnych typów architektury i techniki budowlanej. Wnętrza obiektów ukazują warunki życia i pracy mieszkańców wsi na przełomie XIX i XX stulecia.
Wśród najciekawszych, a zarazem najcenniejszych obiektów, wymienić należy dwór modrzewiowy z kolumnowym gankiem z 1858 roku, we wnętrzu którego znajdują się wystawy stałe – Muzeum Pisanki z kolekcją ponad 2200 pisanek z całego świata i ziemiański gabinet artysty malarza.
Na niemniejszą uwagę zasługują malowniczo usytuowany wiatrak typu koźlak, kuźnia z oryginalnym wyposażeniem, XVIII-wieczne spichlerze dworskie, malutka, jednoizbowa chata wyrobnika, czy też szerokofrontowy dworek drobnoszlachecki.
O pięknie skansenowskiej części Muzeum decyduje czar ukryty w drewnianych budynkach, ich proporcje, kunszt zrębowej konstrukcji, misterne łączenia ciesielskie i subtelne zdobnictwo. Uwadze zwiedzających nie ujdzie także urok małej architektury: studni z żurawiem, gołębnika słupowego, starych uli, ławek, kapliczek. Natomiast za sprawą otoczenia przyrodniczego – rozkwieconych ogródków i zamieszkujących zagrody zwierząt – skansen tętni życiem i nabiera iście wiejskiego kolorytu.
Najnowsze nabytki w ciechanowieckim skansenie to niezwykle interesujący kościół z dzwonnicą z Bogut-Pianek oraz wikarówka z Kuleszy-Kościelnych. Stanowią one charakterystyczny dla Podlasia przykład drewnianego budownictwa sakralnego przełomu XIX i XX w. W wikarówce prezentujemy wystawę dotyczącą patrona Muzeum - człowieka doby oświecenia, który swymi dokonaniami w dziedzinie ziołolecznictwa wyprzedził epokę - księdza Krzysztofa Kluka.

Galeria:

Fotografie: Muzeum Wsi w Ciechanowcu

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

ul. Pałacowa 5, 18-230 Ciechanowiec

Telefon kontaktowy:

862771328

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.muzeumrolnictwa.pl 

Parking dla autobusów:

Tak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Bilet wstępu na zwiedzanie z przewodnikiem normalny 10 zł/os.
Bilet wstępu na zwiedzanie z przewodnikiem ulgowy 5 zł/os.
*Bilety ulgowe przysługują dzieciom w wieku szkolnym, młodzieży szkolnej, studentom do 26 roku życia, pracownikom kultury i sztuki, emerytom, rencistom oraz kombatantom.
Tłumacz jęz. angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego:
- grupa do 5 osób - 25 zł (za 1 godz.)
- grupa powyżej 5 osób - 50 zł (za 1 godz.)

Cennik przewodników:

w cenie biletu

Minimalny czas zwiedzania: 1 godzina
Maksymalny czas zwiedzania:

3 godziny

Godziny i dni otwarcia:

od października do kwietnia:
pn.-pt. w godz. 8.00-16.00
sob.-niedz. i święta 9.00-16.00
od maja do września:
pn.-pt. w godz. 8.00-18.00
sob.-niedz. i święta 9.00-19.00

Muzeum nieczynne jedynie w dniach:
- pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych
- 1 listopada
- 25 grudnia

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Do standardowego zwiedzania można wybrać coś z naszej oferty edukacyjnej: http://muzeumrolnictwa.pl/oferta/oferta-edukacyjna

Oferta edukacyjna dla szkół i grup zorganizowanych obejmuje lekcje muzealne, pokazy, liczne propozycje warsztatów, a na specjalne zamówienie również programów edukacyjnych. Posiadamy w ofercie bazę noclegową, zapraszamy na "Zielone Szkoły".
Rezerwacja i uzgodnienie szczegółów z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Istnieje możliwość zorganizowania ogniska na terenie rekreacyjnym Muzeum.

Edukacja w muzeum to alternatywna forma nauki. Odrzucamy schematy szkolnych żelaznych metod edukacyjnych i pedagogicznych. Stawiamy na interaktywność i naukę przez zabawę oraz odkrywanie przez doświadczanie.

Zgłoszenia przyjmujemy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 tel. 862771328 w.24 lub elektronicznie e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Stałe ekspozycje:

W ramach zwiedzania Muzeum oferujemy 2-3godzinny spacer z przewodnikiem obejmujący:
- zwiedzanie kompleksu parkowo-pałacowego: wnętrza pałacowe z XIX w., powozownię, dawne stajnie, w których dziś mieści się muzeum weterynarii oraz sprawny technicznie młyn wodny.
- zwiedzanie mazowiecko-podlaskiego skansenu (obiektów architektury drewnianej z połowy XIX w.): kompleks kościelny, wnętrza chat mieszkalnych oraz dwór ziemiański, w którym znajduje się jedyna w Polce Muzeum pisanki.
- w podziemiach oficyny wystawa Tradycji zielarskich oraz Ogród Roślin Zdatnych do Zażycia Lekarskiego
- wystawa o historii pszczelarstwa i bartnictwa, na której dostępny jest szklany ul, a obok edukacyjny ogród z roślinami miododajnymi
- w zagrodach skansenowskich liczne zwierzęta gospodarskie, ogródki warzywne i kwiatowe.

 Planowane wydarzenia:

9 kwietnia - Niedziela Palmowa, 23 kwietnia - Jarmark Św. Wojciecha, 20 maja - Europejska Noc Muzeów, 18 czerwca - Odpust na Św. Antoniego, 16 lipca - Zajazd wysokomazowiecki, 13 sierpnia - Podlaskie Święto Chleba, 24 września - Jesień w polu i zagrodzie, 2-3 grudnia - Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA