Muzeum Romantyzmu

W pobliżu Ciechanowa w Opinogórze mieści się Pałacyk Krasińskiego, w którym od ponad 50 lat funkcjonuje jedyne w swoim rodzaju Muzeum Romantyzmu. 

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze otwarto 20 maja 1961 r., w 150 rocznicę dekretu Napoleona przywracającego Opinogórę Krasińskim.

Na Muzeum Romantyzmu składa się kilka obiektów usytuowanych na terenie 22-hektarowego parku krajobrazowego w stylu angielskim. Najstarszymi są: neogotycki Pałacyk z lat 40. XIX w., mieszczący stałą ekspozycję poświęconą Zygmuntowi Krasińskiemu oraz neogotycki budynek Oficyny Dworskiej. Od 2008 r. w parku stoi, wzniesiony w oparciu o projekt Józefa Gałęzowskiego sprzed stu lat, Dwór, w którym można oglądać wystawę "Malarstwo polskie epoki romantyzmu”. Jesienią 2014 r. ukończono budowę Oranżerii, która pełni funkcję centrum koncertowo-teatralno-ekspozycyjnego.

Muzeum gromadzi pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, ze szczególnym uwzględnieniem Zygmunta Krasińskiego (1812-1859), dramatopisarza (autora "Nie-Boskiej Komedii", 1835) i poety, którego obszerna korespondencja jest dziś uznawana za szczytowe osiągnięcie polskiej epistolografii romantycznej. W muzeum gromadzone są też pamiątki epoki napoleońskiej. Tradycyjnie temat ten zajmował poczesne miejsce w siedzibach opinogórskiej gałęzi rodu Krasińskich, od czasu udziału ojca poety, Wincentego, jako dowódcy pułku szwoleżerów w kampanii napoleońskiej.

Najciekawsze eksponaty w Muzeum to: teczka Napoleona zabrana przez Kozaków podczas przeprawy przez Berezynę, portret Zygmunta Krasińskiego malowany przez jego żonę Elizę (Elżbietę) z Branickich Krasińską, drzewo genealogiczne rodu Krasińskich - miedzioryt odbity na jedwabiu z XVIII w., siedem portretów Krasińskich, marmurowe popiersie gen. Wincentego Krasińskiego - dzieło F. Bosio z 1808 r. oraz dwie empirowe biblioteczki z księgozbiorem francuskim z XVII i XVIII wieku złożonym z dzieł literackich, historycznych i filozoficznych.

W księgozbiorze Muzeum znajdują się także wczesne wydania utworów Krasińskiego, jak również korespondencja, zbiory grafik i map. W parku, nieopodal Dworu znajduje się jedyny w Polsce pomnik Zygmunta Krasińskiego, odsłonięty w 1989 r., przedstawiający Poetę siedzącego w fotelu. Autorem rzeźby jest Mieczysław Welter. 

Jest także w parku marmurowa ławeczka wykonana w 1832 r. na zamówienie Amelii Załuskiej, pierwszej muzy Zygmunta Krasińskiego, z wykutym napisem "Niech pamięć moja zawsze ci będzie miła". Wg relacji gości odwiedzających Opinogórę, każdy kto siądzie na tej ławeczce, ten się zakocha.

Poza terenem parku zwiedzać można Kościół z kryptą grobową, w której pochowany jest Zygmunt Krasiński, jego rodzice i dzieci. W Kościele znajduje się nagrobek Marii z Radziwiłłów Krasińskiej, matki poety, przedstawiający kobietę błogosławiącą syna, oraz płaskorzeźby synów poety.

Muzeum prowadzi szeroko zakrojoną działalność wystawienniczą, edukacyjną i popularyzatorską, organizuje koncerty muzyki poważnej, spotkania poetyckie, sesje naukowe, lekcje muzealne, konkursy, wydaje materiały reklamowe, katalogi i przewodniki. 

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
06-406 Opinogóra, ul. Z. Krasińskiego 9

Telefon kontaktowy: (23) 671 70 25
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: www.muzeumromantyzmu.pl
Parking dla autobusów: Tak
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Bilet normalny- 10 zł
Bilet ulgowy – 8 zł (przysługuje dzieciom, młodzieży szkolnej, studentom, emerytom i rencistom, osobom niepełnosprawnym, żołnierzom)
Bilet do podziemi grobowych – 3 zł

Cennik przewodników:

Grupa zorganizowana – 40 zł do 40 osób

Minimalny czas zwiedzania: 1,0 godz. + 0,5 godz. (przy wyborze Kościoła i podziemi)
Maksymalny czas zwiedzania: 1,5 godz. + 0,5 godz. (przy wyborze Kościoła i podziemi)
Godziny i dni otwarcia:

Ekspozycje muzealne czynne są codziennie z wyjątkiem poniedziałków:
1 maja - 30 września 10.00 - 18.00
1 października - 30 kwietnia 8.00 - 16.00

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Ostatnie wejście do Muzeum dla grupy zorganizowanej - 1,5 godz. przed zamknięciem obiektów

Grupy podczas rezerwacji pobytu w Muzeum zobowiązane są do zgłoszenia chęci zwiedzania Kościoła i krypt.

Serdecznie zapraszamy do uczestniczenia w lekcjach muzealnych. 
Lekcje i warsztaty są doskonałym uzupełnieniem programu nauczania, wzbogacają szkolny proces dydaktyczno - wychowawczy. Uczestnicy zajęć przez bezpośredni kontakt z zabytkami mogą lepiej zrozumieć dany temat. Muzeum prowadzi lekcje na różnych poziomach nauczania – od przedszkola i szkoły podstawowej po licea i inne szkoły ponadgimnazjalne.
Koszt lekcji muzealnej – 40 zł
Czas trwania lekcji – 45 – 60 min. (w zależności od tematu)

Jednodniowy pobyt w Muzeum -zajęcia łączą w sobie zwiedzanie zespołu muzealnego (przekaz informacji dostosowany do grupy wiekowej), twórczy rozwój poprzez zajęcia plastyczne, ruchowe i integracyjne na terenie zespołu muzealnego z wykorzystaniem placu zabaw. Jednym z punktów programu jest posiłek przygotowany przez pracowników gastronomii działającej na terenie Muzeum. 
Koszt – 35 zł/os.
Czas trwania – 4-5 godz.Stałe ekspozycje:

Aktualne wystawy w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze:
1. Zygmunt Krasiński - Pałacyk Neogotycki
2. Ród Krasińskich - Oficyna muzealna
3. Gabinet Szwoleżerów Gwardii Napoleona I - kolekcja ze zbiorów Agnieszki i Marka Axentowiczów - Oficyna muzealna
4. Malarstwo polskie epoki romantyzmu - Dwór Krasińskich
5. Pułk Lekkokonny Polski Gwardii 1807 - 1815 ze zbiorów Stanisława Ledóchowskiego - Dwór Krasińskich

 

Fotografie w artykule zostały dostarczone przez Muzeum

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA