Muzeum Saperskie

Muzeum Saperskie EXPLOSIVE powstało w sierpniu 2010 roku w oparciu o zbiory specjalistycznej firmy saperskiej Explosive s.c. Prace Wyburzeniowe i Minerskie, której właścicielami są Hanna i Piotr Bik.

Jest ono efektem ponad 20 lat pracy saperskiej i wymiany eksponatów z innymi firmami i grupami o podobnym profilu działania, działających na terenie całej Europy. Pasja właścicieli Explosive s.c. pozwoliła na stworzenie początkowo kolekcji, a następnie muzeum o bardzo ciekawej tematyce obejmującej zakres od sprzętu saperskiego po różnego typu amunicję, bomby, miny itp.
Muzeum Saperskie EXPLOSIVE od samego początku tworzone jest nie tylko jako ekspozycja ukazująca sprzęt saperski do wysadzania i wykrywania min oraz całej gamy pozostałości wojennych, ale także jako edukacja, zwłaszcza młodego pokolenia, mająca ukazać czyhające na nieostrożnych, lub lekkomyślnych ludzi niebezpieczeństwo. Nasze ekspozycje są kierowane także do pasjonatów zajmujących się tematyką historyczną i militarną.
Muzeum Saperskie EXPLOSIVE objęło patronatem Zespół Szkół w Sztutowie im. Pamięci Ofiar Stutthofu, w ramach którego przeprowadza zajęcia edukacyjne dla młodzieży dotyczące zagrożeń stwarzanych przez niewybuchy i niewypały.
Nasze muzeum od 2015 r. mieści się na terenie dawnej jednostki wojsk rakietowych w Dąbrówce k. Luzina (ok. 10 km od Wejherowa), ul. ppłk. Ryszarda Lubowiedzkiego (współrzędne do nawigacji: 54°33'04.8"N 18°10'16.6"E lub 54.551332, 18.171283)

 

Oferta dla szkół

Muzeum od samego początku tworzone jest nie tylko jako ekspozycja, ale także jako forma edukacji, zwłaszcza młodego pokolenia, mającą ukazać czyhające na ludzi niebezpieczeństwo w postaci pozostałości wojennych, które do dziś znajdują się w ziemi i stanowią zagrożenie dla ludzi oraz sprzętu. Nasze muzeum objęło patronatem Zespół Szkół w Sztutowie im. Pamięci Ofiar Stutthofu, w ramach którego przeprowadza zajęcia edukacyjne dla młodzieży dotyczące zagrożeń stwarzanych przez niewybuchy i niewypały.
Obok ekspozycji muzealnej utworzyliśmy również obok budynku muzeum ćwiczebne pola minowe, na których można spróbować swoich sił w posługiwaniu się wykrywaczami metali i odnajdywaniu min ćwiczebnych, treningowe rzutnie granatów, gdzie na różnych odległościach można potrenować rzuty granatem do celu, a także strzelnicę sportową umożliwiającą trening celności, refleksu i sprawności.
Wraz z Muzeum Saperskim "Explosive" na miejscu można odwiedzić Muzeum Techniki Wojskowej "Gryf" posiadające w pełni sprawne technicznie pojazdy (w tym czołgi) z okresu II wojny światowej. Istnieje także możliwość zorganizowania ogniska.

 Galeria zdjęć:

Fotografie: Muzeum Saperskie

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Saperskie

ul. ppłk Ryszarda Lubowiedzkiego 2, 84-242 Dąbrówka

Telefon kontaktowy:

606 257 067

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.muzeumsaperskie.pl 

Parking dla autobusów:

Tak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Muzeum Techniki Wojskowej "GRYF" oraz Muzem Saperskie "Explosive"

Grupy zorganizowane
(min. 15 os.) 20 zł / osoba


Zwiedzanie dla grup zorganizowanych jedynie po wcześniejszej rezerwacji pod numerem tel. 606 257 067

BILET ULGOWY *

(za okazaniem stosownych dokumentów, uprawniających do zniżki)
Uczniowie przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studenci, emeryci, renciści a także inwalidzi i osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami,
Nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz wychowawcy placówek opiekuńczo-wychowawczych, oświatowo-wychowawczych i resocjalizacyjnych działających w Polsce,
Osoby odznaczone odznaką „Za opiekę nad zabytkami” lub odznaką honorową „Zasłużony działacz kultury”.
BILET RODZINNY **

Przysługuje rodzicom lub opiekunom z dziećmi. Upoważnia do wstępu 5 osób, w tym maksymalnie 2 osoby dorosłe. Dla każdej kolejnej osoby należy kupić odpowiedni bilet.
WSTĘP BEZPŁATNY

(przysługuje za okazaniem stosownych dokumentów)
Osobom odznaczonym Orderem Orła Białego lub Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz osobom, które zostały wyróżnione tytułem honorowym „Zasłużony dla Kultury Narodowej”,
Pracownikom muzeów wpisanych do Państwowego Rejestru Muzeów,
Członkom Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM) i Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS),
Dzieciom do lat trzech,
Kombatantom, inwalidom wojennym i osobom represjonowanym,
Dziennikarzom.

Cennik przewodników:

Przewodnicy dla obu muzeów za dodatkową opłatą - 45 zł (czas oprowadzania ok. 2 godziny).

Minimalny czas zwiedzania: 120 min

 

Maksymalny czas zwiedzania:

240 minut

Godziny i dni otwarcia:

codziennie w godz. 10:00 - 18:00 (ostatnie wejście o godz. 17:00)

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

jak w opisie

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

brak

Stałe ekspozycje:

sale muzealne: pociski artyleryjskie, miny, bomby lotnicze, pociski rakietowe, granaty ręczne, broń, granaty moździerzowe, granatniki przeciwpancerne, wykrywacze metali, sprzęt saperski, zapalarki
W Muzeum Saperskim „Explosive” znajduje się wiele atrakcji tematycznych, takich jak:
- treningowa rzutnia granatów do strzelającego bunkra oraz do innych celów
- symulator startu rakiety
- treningowe pole minowe
- strzelnica ASG
- strzelnica pneumatyczna
- wypożyczalnia strojów z miejscem do robienia zdjęć pamiątkowych

Planowane wydarzenia:

brak info

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA