Muzeum Wsi Opolskiej

Nasza muzealna ekspozycja na wolnym powietrzu składa się z prawie 50 wiejskich zabytkowych budowli drewnianych, które są wyposażone i urządzone wewnątrz w oryginalne sprzęty, narzędzia i meble.

Jest ona swego rodzaju „zaklętą w drewnie” historią wsi śląskiej, która przez bezpośredni, niemalże namacalny, kontakt z eksponatami staje się bardziej dostępna i zrozumiała dla zwiedzających.

Oprócz możliwości przeżycia takiej historycznej wycieczki, dzięki której poznaje się wieś opolską z okresu XVIII-XX wieku, Muzeum jest również miejscem, gdzie pośród drzew, łąk i wiejskich ogródków warzywno-kwiatowych można odpocząć i zrelaksować się. To ostatnie spostrzeżenie wydaje się szczególnie godne polecania Państwa uwadze, jeżeli jesteście u nas przejazdem, a Muzeum jest przystankiem w Waszej podróży. Już od dawna dostrzegli to mieszkańcy Opola, którzy stanowią bardzo liczną grupę naszych gości: w dobie coraz większego pośpiechu oraz natłoku wydarzeń i informacji, w dobie cywilizacji samochodów i telewizji, miejsce, jakim jest Muzeum - oferujące spokój i ciszę, a także atmosferę do głębszych refleksji - posiada walory, których nie da się przecenić.

Właśnie to szczególne połączenie możliwości poznawczych i wypoczynkowych Muzeum sprawia, że rokrocznie odwiedza nas wiele tysięcy osób, którzy – jak świadczą o tym wpisy do księgi gości – pobyt u nas bardzo sobie chwalą. Chciałbym, aby i Państwa wizyta w Muzeum Wsi Opolskiej zapisała się w Waszej pamięci dobrze. Z pewnością przysłuży się temu cały zespół pracowników Muzeum – opiekunów ekspozycji i pracowników merytorycznych - będący do Państwa dyspozycji .

EKSPOZYCJA

Na terenie Muzeum utworzono 9 zagród z regionu oleskiego i opolskiego. Do zwiedzania udostępnione są 24 obiekty. Zdecydowana większość obiektów prezentuje zrębową konstrukcję ścian. Dodatkowa zagroda z regionu nyskiego prezentują konstrukcję słupowo-ryglową. Ponadto na terenie Muzeum posadowione są samodzielne budynki użyteczności publicznej takie jak: kościół, szkoła, wieża, karczma oraz wolnostojące domy, kuźnia, kapliczki oraz dwa wiatraki. Poszczególne zagrody i pojedyncze budynki łączy sieć dróg i ścieżek, którymi zwiedzający mogą spacerować od obiektu do obiektu. Na terenie Muzeum nie brakuje drzew i krzewów, które odpowiednio zakomponowane dopełniają całość ekspozycji muzealnej, podkreślając jej „autentyzm” i naturalność. W obrębie zagród odtworzone zostały ogródki warzywne i kwiatowe, ogrodzone plotami żerdziowymi i sztachetowymi. Na polu uprawia się dawne rośliny, takie jak len, pasternak, proso i gryka.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą LEKCJI MUZEALNYCH na stronie: http://www.muzeumwsiopolskiej.pl/nasza-oferta/lekcje-muzealne 

Galeria:

Fotografie: Muzeum Wsi Opolskiej

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu

Ul. Wrocławska 174, 45-835 Opole

Telefon kontaktowy:

77 457 23 49, 77 474 30 21

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.muzeumwsiopolskiej.pl 

Parking dla autobusów:

Tak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

W SEZONIE UDOSTĘPNIANIA
/9 kwietnia - 15 października 2017 roku/
Bilet normalny 10,00 zł
Bilet ulgowy* 5,00 zł
Bilet ulgowy przedszkolny** 1,00 zł

W ramach Opolskiej Karty Rodziny i Seniora realizowanej przez UMWO oraz Karty Opolskiej Rodziny realizowanej przez Urząd Miasta Opola:

Bilet normalny 5,00 zł
Bilet ulgowy* 2,50 zł
Bilet ulgowy przedszkolny** 1,00 zł

POZA SEZONEM UDOSTĘPNIANIA
/1 stycznia - 8 kwietnia 2017 roku/ oraz /16 października - 31 grudnia 2017 roku/

Biliet spacerowy 3,00 zł
Bilet ulgowy przedszkolny** 1,00 zł

Przez cały rok kalendarzowy, w każdy PONIEDZIAŁEK, wstęp do Muzeum jest bezpłatny.


*BILET ULGOWY PRZYSŁUGUJE:
-uczniom, studentom, doktorantom, emerytom;
-rencistom, osobom niepełnosprawnym;
-posiadaczom karty EURO użony dla Kultury Narodowej, Zasłużony dla województwa opolskiego lub Honorowy Obywatel Opolszczyzny;
dzieciom do lat 3.

Cennik przewodników:

Informacji historyczno - krajoznawczych w zagrodach udzielają opiekunowie ekspozycji.

Minimalny czas zwiedzania: 1h 30 min
Maksymalny czas zwiedzania:

2h 30 min

Godziny i dni otwarcia:

SEZON PEŁNEGO UDOSTĘPNIANIA
Od połowy kwietnia do połowy października Muzeum czynne jest 7 dni w tygodniu:

PONIEDZIAŁEK 10:00 - 15:00
WTOREK - PIĄTEK 10:00 - 17:00
SOBOTA - NIEDZIELA 10:00 - 18:00

POZA SEZONEM PEŁNEGO UDOSTĘPNIANIA
Od połowy października do połowy kwietnia, Muzeum czynne jest jedynie w dni robocze:

PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK 10:00 - 15.00

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

W głównym budynku administracyjnym dostępna jest kasa i toaleta dla zwiedzających. Toalety dla zwiedzających dostępne są także na terenie Muzeum.
Zachęcamy do korzystania z koców oraz parasoli dostępnych w recepcji głównego budynku administracyjnego Muzeum.

Stałe ekspozycje:

Opisane wyżej

 Planowane wydarzenia:

brak informacji

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA