Muzeum Zagłębia w Będzinie

Muzeum Zagłębia w Będzinie

Muzeum Zagłębia w Będzinie tworzą wyjątkowe obiekty pochodzące z różnych okresów historycznych – Pałac Mieroszewskich, Zamek, dom modlitwy „Mizrachi” oraz Podziemia będzińskie. Różnorodność stylistyczna, architektoniczna i funkcjonalna sprawia, iż każdy miłośnik przeszłości, bez względu na wiek i upodobania, znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Zapraszamy serdecznie do odwiedzania naszych obiektów i poznawania tajemnic historii.

Barokowo - klasycystyczny Pałac Mieroszewskich w Będzinie - Gzichowie jest typową XVIII - wieczną siedzibą szlachecką wzorowaną na pałacach francuskich. Wzniesiono go po 1702 roku, jako symbol pozycji i rangi rodu Mieroszewskich. Budowniczym pałacu był Kazimierz Mieroszewski - tytularny chorąży ks. siewierskiego, starosta siewierski i podstoli czernichowski. W ciągu wieków pałac był upiększany i rozbudowywany - stąd niejednolity charakter stylowy. Na uwagę zwiedzających zasługuje wystrój wnętrz, przede wszystkim bogata XVIII - wieczna świecka polichromia w salonach reprezentacyjnych pierwszego piętra. Malowidła ścienne przedstawiają postacie wodzów antycznych w iluzjonistycznej architekturze, sceny polowań rozgrywające się w romantycznym pejzażu, medaliony portretowe i sceny turniejowe.

Od 1983 r. pałac jest siedzibą Muzeum Zagłębia w Będzinie. Zbiory obejmują obiekty archeologiczne pochodzące z badań prowadzonych na terenie Będzina (z wczesnośredniowiecznego grodziska na Wzgórzu Zamkowym) i Zagłębia, zbiory sztuki oraz zabytki etnograficzne ilustrujące kulturę wsi zagłębiowskiej. W zabytkowych wnętrzach organizowane są wernisaże, koncerty kameralne, lekcje muzealne, warsztaty plastyczne, które pozwalają obcować ze sztuką i przybliżają dziedzictwo kulturowe regionu. Różnorodność tematyczna ekspozycji oraz wystawy czasowe zachęcają naszych gości do odbycia podróży w przeszłość bądź do zgłębiania różnych dziedzin wiedzy.

Pałac otoczony jest pięknym parkiem, gdzie można spacerować lub odpocząć w cieniu starodrzewu podziwiając rzeźby barkowe - Bachusa i Florę oraz unikalne partery dywanowe. W pałacowym parku, w ostatnią niedzielę czerwca odbywa się „Jarmark rzemiosła i rękodzieła” – cykliczne wydarzenie gromadzące wielu wystawców i rzesze gości, któremu towarzyszą warsztaty i koncerty. Warto odnotować, iż zespół pałacowo – parkowy zdobył trzecie miejsce w I Paradzie Ogrodów Polskich Festiwalu Sztuki Ogrodów, który odbył się w Pszczynie w 2003 roku.  

Zamek będziński to najpopularniejszy obiekt Muzeum Zagłębia, przyciąga uwagę monumentalną sylwetką górującą nad miastem.  Położony na wysokiej skarpie na lewym brzegu Czarnej Przemszy stanowi przykład budownictwa obronnego z połowy XIV w. Był ważnym ogniwem systemu obronnego zachodniej granicy Polski. Chronił przed najazdami od strony Śląska i Czech. Czuwał też nad bezpieczeństwem wodnych i lądowych dróg handlowych, m.in. traktu handlowego ze Śląska do Krakowa. Zamek odnotowany jest w dokumentach od 1349 r., kiedy to wymieniono Wiernka - burgrabiego będzińskiego. Wspominają o nim Jan z Czarnkowa i Jan Długosz w spisie warownych budowli wzniesionych przez Kazimierza Wielkiego.

Pierwotne założenie stanowiła wolno stojąca cylindryczna wieża ostatecznej obrony, zbudowana z miejscowego kamienia w drugiej połowie XIII w. W połowie XIV w. wzniesiono wieżę czworoboczną, do której nieco później dobudowano budynek mieszkalny. Całość otoczona została dwoma obwodami murów kamiennych rozdzielonych międzymurzem. Do zamku górnego od zachodu przylegało podzamcze. Architektura zamku - tworząca zwartą bryłę gotyckiej zabudowy - podporządkowana była funkcji obronnej.  W 1834 r zamek został przebudowany wg projektu F.M. Lanci’ego, który wprowadził elementy pseudogotyckiej architektury romantycznej. Od 1956 r. odbudowany zamek będziński jest siedzibą Muzeum Zagłębia w Będzinie. Zbiory eksponowane na zamku obejmują kolekcję dawnej broni oraz pamiątki historyczne dokumentujące dzieje miasta. Wystawa broni otrzymała nagrodę Sybilla za wydarzenie muzealne roku 2006. Odwiedzający średniowieczną warownię mogą podziwiać panoramę Zagłębia Dąbrowskiego z najwyższej kondygnacji Zamku lub z punktu widokowego na szczycie stołpu. Aby cieszyć się wyjątkowym widokiem warto pokonać ponad setkę schodów, które nasi najmłodsi goście liczą z dużym zapałem. Zamkowy dziedziniec zachęca do odpoczynku w cieniu wiekowych murów. W 2009 roku Zamek w Będzinie został nagrodzony certyfikatem Perła w Koronie Województwa Śląskiego. Obiekt znalazł się również wśród dziesięciu najpiękniejszych zamków w kraju w rankingu National Geographic (2016).

Zwiedzając królewską warownię warto także udać się na Wzgórze Zamkowe, gdzie znajdują się bardzo interesujące rekonstrukcje wału średniowiecznego grodu oraz półziemianek. Obiekty te dają wyobrażenie, jak wyglądało życie w przeszłości. Na północnym zboczu Wzgórza Zamkowego uwagę spacerowiczów przyciąga dziewiętnastowieczny kirkut. Na zamku oraz na terenie wzgórza odbywają się lekcje muzealne oraz wydarzenia związane na przykład z Nocą Muzeów. Park na Wzgórzu Zamkowym to oaza zieleni i spokoju wśród pośpiechu codzienności. Warto tam zajrzeć chociaż na chwilę by odpocząć od zgiełku miasta w jednym z „magicznych miejsc” lub by podziwiać z punktu widokowego przy Alei Kołłątaja panoramę dawnego Będzina. Rodziny z dziećmi mogą spędzić czas na placu zabaw, który zachęca najmłodszych do podejmowania aktywności fizycznej i do rozwijania wyobraźni.
W roku 2017 Zamek i Wzgórze Zamkowe zostały wyróżnione jako Turystyczny Produkt Roku oraz Usługa Turystyczna Roku, z kolei Wzgórze Zamkowe uzyskało tytuł Marka Śląskie
w 2018.

{youtube}lxmKgpsPBfE{/youtube}

Dom Modlitwy „Mizrachi” to szczególne miejsce - unikalna pamiątka odmienności religijnej, kulturowej i obyczajowej społeczności Żydów, która licznie zamieszkiwała centrum przedwojennego Będzina. Prywatny dom modlitwy został założony na początku lat 20 XX wieku z inicjatywy syna majętnego kupca będzińskiego Chila Wienera w jego kamienicy, nazywanej kiedyś potocznie „Małym Będzinem” – obecnie ul. Potockiego 3. Nazwa pochodzi od ruchu „Mizrachi” (z hebr. Wschodni) – ortodoksyjnego odłamu syjonizmu. O związkach z ruchem syjonistycznym świadczy również malarska dekoracja ścienna.

Program ikonograficzny malowideł skupia się wokół trzech wątków tematycznych: pejzażowych widoków Ziemi Świętej, symboli 12 plemion Izraela oraz znaków zodiaku. Polichromie przedstawiają miejsca i symbole szczególnie ważne dla judaizmu i syjonizmu, m.in. ul. Herzla w Tel Awiwie, uliczkę w Jaffie, grób Absaloma, grób Racheli, lampkę chanukową i menorę. Dom modlitwy Mizrachi jest jednym z siedmiu w Polsce, w którym zachował się prawie pełny cykl znaków zodiaku.

Po II wojnie światowej urządzono w tym miejscu piwnicę. Polichromie zostały odkryte w 2004 r. dzięki wspomnieniom dawnych, żydowskich mieszkańców miasta. W latach 2010 – 2011 przeprowadzono renowację, która na nowo przywróciła blask pomieszczeniu. Polichromie zostały nagrodzone w konkursie na najlepszą modernizacje 2011 r. w kategorii obiektów sakralnych. Od kwietnia 2012 r. obiekt jest pod opieką Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Podziemia Będzińskie to przez lata owiane mgłą tajemnicy, działające na wyobraźnię świadectwo historii pełnej zagadek i tajemnic. Budowa podziemi pod Wzgórzem Zamkowym w Będzinie przez wiele lat była przedmiotem spekulacji. Podejrzewano, że mógł to być ośrodek produkcji pocisków V1 i V2 czy też tajna nazistowska fabryka niewiadomego przeznaczenia. Wśród rozmaitych przypuszczeń pojawiała się hipoteza o budowanym tu za czasów okupacji schronie przeciwlotniczym dla niemieckiej ludności miasta. Wydają się to potwierdzać odnalezione w 2010 r. archiwalne zdjęcia z uroczystości zakończenia jednego z etapów prac - z sierpnia 1944 roku. Przy budowie pracowali robotnicy przymusowi. Podziemna struktura nie została nigdy ukończona. Budowa schronu została przerwana 27 stycznia 1945 roku, kiedy to na teren Będzina wkroczyły oddziały wojsk sowieckich.

W podziemnych tunelach do dnia dzisiejszego pozostało kilka przedmiotów i śladów z czasów budowy. „Świadkowie historii" to żelazna siekierka ukryta w jednej z ścian, zapas cementu w oryginalnych, papierowych workach z 1944 r., wagonik do wywozu urobku czy wydrapany na ścianie napis: „SL 1944”. W kilku miejscach na terenie podziemi widoczne są szczeliny uskoku będzińskiego powstałego na skutek przesunięcia płyt tektonicznych.  Zwiedzający mogą także obserwować tworzące się stalaktyty, stalagmity oraz polewy kalcytowe stanowiące ozdobę podziemnych korytarzy.

13 grudnia 2013 r. miało miejsce oficjalne otwarcie podziemi, zostały po raz pierwszy udostępnione zwiedzającym. Obecnie w obiekcie prezentowana jest ekspozycja „Tropiciele historii podziemi będzińskich”. Najmłodsi turyści mogą z kolei liczyć na spotkanie z legendarnym gnomem i dowiedzieć się, jak zaskarbić sobie jego życzliwość.

Zapraszamy do zwiedzania obiektów Muzeum Zagłębia turystów w każdym wieku – młodzież i seniorów, dzieci wraz z opiekunami, wycieczki szkolne. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z bogatą ofertą edukacyjną – proponujemy różnego typu zajęcia: warsztaty, lekcje muzealne, spacery historyczne. Zapraszamy także na naszą stronę internetową – www.muzeumzaglebia.pl – znajdą tam Państwo aktualne informacje o organizowanych przez nas wydarzeniach. 

  

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Zagłębia w Będzinie

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Zagłębia w Będzinie

ul. Gzichowska 15, 42-500 Będzin

Telefon kontaktowy:

(87) 423 74 26

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: www.muzeumzaglebia.pl 
Parking dla autobusów:

Najbliższy parking – skrzyżowanie ul. Gzichowskiej i Al. Kołłątaja

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

https://muzeumzaglebia.pl/zwiedzanie/bilety 

Cennik przewodników:

https://muzeumzaglebia.pl/zwiedzanie/bilety 

Minimalny czas zwiedzania:

Zamek / Pałac – 30 minut, Podziemia / Mizrachi – 20 minut

Maksymalny czas zwiedzania:

Zamek / Pałac – 50 minut, Podziemia – 40 minut, Mizrachi – 30 minut

(standardowy czas zwiedzania obiektu z przewodnikiem)

Godziny i dni otwarcia:

https://muzeumzaglebia.pl/zwiedzanie/godziny-otwarcia 

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Aktualna oferta edukacyjna znajduje się na stronie internetowej muzeum: https://muzeumzaglebia.pl/edukacja/cennik

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: W celu ustalenia terminu zwiedzania i rezerwacji przewodnika prosimy o kontakt z Działem Edukacji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 322677707 wew.28
Stałe ekspozycje:

W Zamku: Dawna broń, Z dziejów zamku i miasta

W Pałacu Mieroszewskich: Wnętrza stylowe XVIII i XIX w., Izba zagłębiowska, W łużyckiej osadzie i średniowiecznym grodzie - archeologia terenów dzisiejszego Będzina

W Podziemiach: Tropiciele historii podziemi będzińskich

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA