Pałac Kurozwęki

Pałac Kurozwęki zaskakuje niezwykle rozbudowaną ofertą atrakcji. To nie tylko muzeum, ale także hodowla bizonów, małe zoo, labirynt, stadnina koni i kilka innych ciekawych propozycji dla szkolnych wycieczek.

Zespół pałacowo-parkowy znajduje się w niskopołożonej, północno-zachodniej części Kurozwęk. Należą do niego: pałac, pawilon wschodni zwany oficyną, pawilon zachodni zwany oranżerią, budynek stajni cugowej z dobudowanym na początku XIX wieku portykiem kolumnowym, strzeżonym przez dwa lwy, a także fragmenty krajobrazowego parku angielskiego, po którym pozostały wspaniałe platany. 

Zamek został wybudowany przed rokiem 1400 i należał do rodziny Kurozwęckich herbu Poraj. Po śmierci Hieronima Kurozwęckiego w roku 1520 majątek został podzielony pomiędzy wdowę Barbarę z domu Krupka i córki Annę i Barbarę. Anna wyszła za mąż za Jana Lanckorońskiego, któremu w posagu wniosła Kurozwęki. Ostatni z rodu Lanckorońskich umarł bezdzietnie, pozostawiając majątek żonie, Annie z Dembińskich herbu Rawa. Ta z kolei w 1752 roku ponownie wyszła za mąż za Macieja Sołtyka herbu własnego, wnosząc Kurozwęki w posagu. W tym czasie miała miejsce największa przebudowa zamku wg planów słynnego architekta gdańskiego Ferdynanda Naxa.

W 1833 r. Emilia Sołtykówna, córka Antoniego Tomasza i Anastazji z Rudnickich, poślubiła Pawła Popiela herbu Sulima, "Ekscelencję" (1807-1892), wybitnego polityka, publicystę i późniejszego głównego konserwatora zabytków Krakowa. Po śmierci Pawła kurozwęckie dobra przeszły w ręce jego syna Marcina, a później wnuka, również Pawła.

W tym czasie majątek obejmował około 6000 ha pól, lasów i stawów rybnych. Słynął ze stadniny koni angloarabskich, stąd pochodziła m.in. Kasztanka marszałka Józefa Piłsudskiego. Paweł Popiel zmarł w 1936 roku, pozostawiając w spadku pałac z gruntami najstarszemu z synów, Marcinowi. Ten z kolei przekazał majątek młodszemu bratu Stanisławowi, a sam wstąpił do seminarium duchownego. Stanisław Popiel walczył w szeregach 2 Pułku Piechoty Legionów w kampanii wrześniowej 1939 roku. Po kapitulacji w Modlinie dostał się do oflagu w Murnau w Bawarii, z którego został uwolniony po zakończeniu wojny. Do kraju nie powrócił.

We wrześniu 1944 roku pozostałą w kraju rodzinę Popielów zmuszono do opuszczenia majątku, a wszystkie budynki i grunty zostały przejęte przez państwo. Żona Stanisława, Irena z Wańkowiczów herbu Lis, z synami Pawłem i Jackiem dołączyła do męża. Mieszkali głównie w Kongo i Belgii, gdzie urodził się ich najmłodszy syn Jean Martin, obecny właściciel pałacu w Kurozwękach.

Pałac i jego skarby

Niezwykły, zabytkowy i pełen uroku Pałac w Kurozwękach zapewnia wspaniałą atmosferę, pozwala w pełni odpocząć, zrelaksować się, a także nabrać sił i motywacji do działania. Nasi przewodnicy oprowadzą Państwa po pięknych i tajemniczych zakamarkach Pałacu, przedstawią historię powstania tegoż miejsca, a także zamieszkujących go rodów. Odwiedzający będą mogli zobaczyć salę balową, salony: czerwony, zielony i jadalnię, taras widokowy, krużganki i XVIII w. kaplicę, w której od niedawna znajdują się relikwie św. Jana Pawła II, jak również dziedziniec i muzeum pamiątek rodziny Popielów oraz kolekcję obrazów Józefa Czapskiego.

Muzeum pamiątek rodziny Popielów oraz kolekcja obrazów Józefa Czapskiego

Muzeum usytuowane jest na parterze Pałacu i posiada dwa pomieszczenia, w których gromadzone są zabytkowe przedmioty należące do rodu Popielów. Oprócz rodzinnych fotografii można zobaczyć w nim bardzo piękne i cenne obrazy, srebra, zegary, odznaczenia, książki, porcelanę i wiele różnych pamiątkowych eksponatów. Pozostałe dzieła sztuki pochodzące z pałacu w Kurozwękach można oglądać w Muzeum Narodowym w Kielcach jako depozyt rodziny Popielów.

Koneserzy sztuki malarskiej mogą podziwiać obrazy Józefa Czapskiego (1896-1993), znakomitego malarza, pisarza, teoretyka sztuki, który w swej twórczości nawiązywał początkowo do nurtu kapistów. Kolekcja zawiera 23 obrazy, które pochodzą z francuskich zbiorów Michała Popiela de Boisgelin. Powstawały one w latach 1954 - 1977 we Francji. Dzieła te były w Polsce uprzednio eksponowane m.in. w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, w Galerii "Kordegarda" w Warszawie, jak również w Muzeum Narodowym w Kielcach.

Lochy pełne tajemnic

Lochy pełne tajemniczych zaklęć jak "Zły człowieku, w tej godzinie twoje szczęście niech przeminie; z bólu krzyk twój lud usłyszy, gdy Cię będą jadły myszy !" oraz ekscytujących zjawisk dostępne są dla każdego odważnego bohatera, który chce wyruszyć w świat pełen fantastycznych przygód i poznać legendę, którą ukrywają mury kurozwęckiego pałacu.

Rycerskie piwnice Pałacu

W piwnicach pałacu mieści się sala muzealna, przenosząca nas do czasów, w których wiara, odwaga, honor były najważniejszymi cnotami rycerskim, a kunszt sztuki pojedynków dowodził męstwa i umiejętności walczących rycerzy, władających najrozmaitszą bronią.

Szukanie skarbu

Jak głosi stara legenda, Piotr z Kurozwęk zwany Piorunem, ukrył swego czasu w kurozwęckim pałacu skarb. Jak dotąd nie udało się go jednak odnaleźć, a na pewno byłoby warto. 

Z myślą o osobach, które mają żyłkę detektywistyczną i chciałyby odszukać skarb, organizujemy grupowe poszukiwania skarbu! Jest to świetna zabawa zespołowa, doskonała zarówno dla dorosłych jak i dla starszych dzieci. Każdy z uczestników dostaje plan pałacu oraz wskazówki ułatwiające poszukiwania. Można próbować swych sił pojedynczo bądź rywalizować w drużynach. Szczęściarze, którym uda się "wytropić" ukryte monety, otrzymują nagrody.

Safari Bizon

Kraina bizonów rozciąga się tuż za pałacem. Równinny bizon z naszych pastwisk należy do gatunku "bizon amerykański" i jest bliskim "kuzynem" polskiego żubra. Odznacza się jednak znacznie łagodniejszym charakterem, przez co jest łatwiejszy w hodowli. Jest to gatunek "powracający z przeszłości": w Ameryce został znacznie przetrzebiony w XIX w. Liczebność populacji w 1800 r. szacowano na ok. 70 milionów sztuk, natomiast 100 lat później żyło ich już tylko parę tysięcy. Bizony są z natury bardzo silne i odporne. 

Do Kurozwęk zostały sprowadzone z Belgii w 2000 roku przez właściciela Stadniny Koni Marcina Popiela. Od grudnia 2000 roku, kiedy to sprowadzonych zostało z Belgii 20 jałówek i 2 byki, stado rozrosło się do ponad 80 sztuk i stale się powiększa. Każdego roku wiosną można zobaczyć na łące za kurozwęckim pałacem nowe malutkie bizonięta. Turystów zaciekawi na pewno oglądanie zwierząt z bliska podczas wycieczki wozem "safari bizon", który wjeżdża na łąki pomiędzy bizony.

 

Plac zabaw

Dla naszych najmłodszych Gości dostępny jest w ramach biletu wstępu plac zabaw, który znajduje się na terenie parku. Można na nim skorzystać z huśtawek, zjeżdżalni, huśtawek wagowych, zagrać w gry zręcznościowe - cymbergaj, a także zakupić pamiątki lub słodkości w stoiskach znajdujących się na terenie placu.

Dla chcących aktywnie spędzić czas przygotowaliśmy na terenie zespołu pałacowo-parkowego boisko do siatkówki plażowej i piłki nożnej, jak również kort tenisowy. Boiska udostępniamy nieodpłatnie; opłatę pobieramy jedynie za wypożyczenie sprzętu do gry. Sprzęt można wypożyczyć w recepcji w pałacu.

Labirynt

Historia naszego labiryntu rozpoczęła się w roku 2007, kiedy to po raz pierwszy na 1,3 hektarowym polu kukurydzy wykonano graficzny znak nawiązujący do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - UEFA EURO 2012, na którym przedstawiono nazwy krajów organizujących to wydarzenie oraz wykonano wielką piłkę futbolową. Z każdym następnym rokiem powstawał coraz większy projekt, aż do roku 2013, kiedy to powierzchnia labiryntu obejmowała ok. 5 ha. W 2012 roku podjęto próbę wykonania labiryntu z wykorzystaniem słoneczników. Niestety nasz pomysł nie powiódł się - słoneczniki okazały się zbyt delikatne. Nowatorskim pomysłem było wykonanie labiryntu z konopi włóknistej, który nawiązywał do 60-ej rocznicy śmierci Tuwima oraz 100-ej jego poetyckiego debiutu - publikacji wiersza "Prośba" w "Kurierze Warszawskim". W 2014 roku postanowiliśmy upamiętnić kanonizację Papieża i z tego tytułu labirynt przedstawiał wizerunek św. Jana Pawła II. 

Spacerując po labiryncie można sprawdzić swoją orientację w terenie, jak również zdobyć pewną wiedzę. Co roku organizujemy konkursy; w ścieżkach labiryntu umieszczamy pytania, które trzeba odnaleźć i odpowiedzieć na nie. 

Mini zoo

W pałacowym mini-zoo można obejrzeć zwierzęta pochodzące z różnych części świata, m.in. lamy, osły, króliki, szopa, owce kameruńskie, świętojańskie, strusie, kozę z koźlętami, rodzinę świnek wietnamskich, dziki, kucyka szetlandzkiego, ptactwo różnych gatunków, a także przejechać się na osiołku lub kucyku. Od r. 2014 dzieci i dorośli mogą bezpłatnie dokarmiać zwierzęta pod okiem opiekuna zwierząt.

Stadnina Koni Kurozwęki

Stadnina Koni Kurozwęki, znajdująca się w sąsiednim Kotuszowie, jest miejscem pod każdym względem wyjątkowym. Historia stadniny, jej prestiż oraz tradycja sięgają wielu lat wstecz. Specyficzne warunki przyrodnicze, szczególnie glebowe, sprzyjają hodowli koni czystej krwi arabskiej. Połączenie korzystnego środowiska z wieloletnim doświadczeniem, entuzjazmem i zaangażowaniem pracujących w stadninie ludzi jest źródłem wielu sukcesów pokazowych, wyścigowych i sportowych, jakie wyhodowane tu konie od wielu lat odnoszą zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich. Konie arabskie to zwierzęta o niepospolitej urodzie. Dostarczają niezapomnianych wrażeń estetycznych, prezentując swoje ulotne, orientalne i niepowtarzalne piękno. Istnieje możliwość zwiedzania stadniny i obserwowania koni w stajni lub na pastwisku. Opowiemy Państwu o historii miejsca i hodowanych tu koniach oraz chętnie odpowiemy na Państwa pytania.

Pokazy koni

W trakcie pokazu przedstawiamy pokrótce rozwój stadniny, jak również uwarunkowania i metody hodowli koni arabskich czystej krwi. Przede wszystkim jednak chcemy Państwu przedstawić to, z czego konie arabskie są najbardziej znane: ich orientalne piękno. Prezentujemy Państwu konie w ręku, pozycji na "stój" oraz w kłusie - tak jak ma to miejsce w oficjalnych czempionatach - omawiając jednocześnie zasady i sposób sędziowania oraz zdradzając tajniki przygotowania kondycyjnego treningu.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej stadniny! Oprowadzimy Państwa po stajniach, zobaczą Państwo piękne krajobrazy wraz z padokami. Pokażemy i omówimy sprzęt służący do przygotowania koni do pokazu.

Pokaz koni czystej krwi arabskiej wraz z zwiedzaniem Stadniny z przewodnikiem trwa około 40 minut. Składa się on z prezentacji 3 koni wolnobiegających i prezentacji jednego konia w "ręku". Cena : 600 zł od grupy (atrakcje dostępne tylko po uprzedniej rezerwacji!). 

Można również podziwiać piękno Zespołu Pałacowego w Kurozwękach i okolic z końskiego grzbietu, nauczyć się podstaw jazdy konnej, szkolić umiejętności pod okiem instruktora... Dla amatorów jazdy konnej przygotowaliśmy oferty jak prowadzanka, lonża, ujeżdżalnia, jazda indywidualna, jazda w terenie z instruktorem, przejażdżka na kucyku lub osiołku, przejazd bryczką, bryczką weselną i rajdy konne.

Ważne! Przed wizytą koniecznie wcześniej proszę zrobić rezerwację pod numerem telefonu: 15 866 72 72. Osoby bez rezerwacji nie mają gwarancji skorzystania z atrakcji.

 

Fotografie: 

przekazane przez Pałac.

 

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Zespół Pałacowy Sp.z o.o.
Pałac w Kurozwękach
Kurozwęki, Zamkowa 3
28-200 Staszów

Telefon kontaktowy: 158667272
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: www.kurozweki.com
Parking dla autobusów: Na terenie muzeum.
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

 brak informacji

Cennik przewodników:

Brak informacji

Minimalny czas zwiedzania: 1,5 godziny
Maksymalny czas zwiedzania: 3 godziny
Godziny i dni otwarcia:

Codziennie 
Od 10.00 do 16.00 (listopad - kwiecień)
od 10.00 do 18.00 (maj - października)

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Warto wcześniej dokonać rezerwacji. Osoby z rezerwacja obsługiwane są w pierwszej kolejności

Stałe ekspozycje:

Muzeum z pamiątkami rodzinnymi Popielów.
Galeria obrazów Józefa Czapskiego

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA