Planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Planetarium znajduje się w przyziemiu dawnej dzwonnicy katedralnej zwanej Wieżą Radziejowskiego. Wyposażone jest w aparaturę firmy Carl Zeiss, która wyświetla na kopule o średnicy 8 m obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi, pory dnia i roku. Przedstawia na sztucznym niebie drogę Słońca, planet, komet i sztucznych satelitów oraz obrazy ponad 6000 gwiazd.


Obecnie prezentujemy trzy seanse astronomiczne:
„Boski wzór” - seans poświęcony budowie Wszechświat, zapoznający z pojęciem fraktal, przeznaczony dla wszystkich.
„O obrotach” - seans poświęcony dziełu Mikołaja Kopernika, pokazujący niebo nad Fromborkiem o różnych porach roku, omawiający teorię heliocentryczną. Przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych.
„Niedostępna gwiazdka” seans przeznaczony dla dzieci. Księżyc i Gwiazdka Polarna oprowadzają dzieci po gwiazdozbiorach nieba północnego w różnych porach roku, a także wędrują na niebo południowe..

 

 

Warsztaty odbywające się w Planetarium we Fromborku

Oprócz seansów astronomicznych nagranych - przeznaczonych dla szerokiej publiczności oferujemy również seanse dydaktyczne prowadzone na żywo przez pracowników planetarium:

Orientacja na niebie (szkoła podstawowa).
Jak się przygotować, gdy otwiera się przed nami droga do gwiazd? Gdzie skierować rakietę i jak wrócić do domu? Zapraszamy na pierwszą lekcję dla przyszłych astronautów. Pokażemy jak korzystać z drogowskazów nieba. Poznamy gwiazdozbiory, Gwiazdę Polarną oraz podpowiemy dlaczego nocne niebo się zmienia. Wszystko pod nasyconym gwiazdami, planetaryjnym niebem.


Punkty odniesienia na niebie – astronomia w geografii (szkoła średnia).
Seans obejmuje prezentację praktycznego zastosowania pojęć takich jak horyzont, południk, równik, ekliptyka, biegun w warunkach planetarium. Jak wykorzystać to, że niektóre wielkości opisujące niebo są stałe, a niektóre zmieniają się w czasie? Pojęcie odległości na niebie – kąty, ruch dzienny i roczny Słońca, ruch Księżyca i pomiary czasu za pomocą nieba.


Niebo Mikołaja Kopernika  (szkoła podstawowa).
O czym myślał Mikołaj Kopernik spoglądając w niebo? Czy był tylko astrologiem, przewidującym przyszłe położenia planet? Kiedy w jego umyśle narodziła się nowa astronomia? Wśród surowego klimatu nocy, pod obrazem fromborskiego nieba, spróbujemy podążyć za myślami Kopernika, do momentu kiedy pojął głębszy sens swojej matematyki.

 

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku 

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
ul. Katedralna 8, 14-530 Frombork

Telefon kontaktowy:

55 244 00 86

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: www.frombork.art.pl 
Parking dla autobusów: Parking przy ulicy Dworcowej
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 6 zł od osoby
Przy grupach zorganizowanych szkolnych opiekunowie (1 na 10 uczniów) wchodzą nieodpłatnie.

Cennik przewodników:

Brak informacji

Minimalny czas zwiedzania:

30 minut

Maksymalny czas zwiedzania:

40 minut

Godziny i dni otwarcia:

Seanse stałe (bez względu na liczbę osób) rozpoczynają się o godzinach:
Od 1 października do 29 kwietnia:  10.40, 12.20, 14.00, 15.40.
Od 30 kwietnia do 30 września:  9.50, 11.30, 12.20, 14.00, 15.40, 16.30

Seanse dodatkowe (gdy brak miejsc na seansach stałych lub seanse dla dzieci) rozpoczynają się o godzinach:
Od 1 października do 29 kwietnia:  9.50, 11.30, 13.10, 14.50
Od 30 kwietnia do 30 września:  10.40, 13.10, 14.50

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Jak w opisie wyżej

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Liczba miejsc na sali projekcyjnej 50, w przypadku większej ilości osób należy grupę podzielić. Seanse należy rezerwować telefoniczni lub pocztą elektroniczną. Rezerwacja obowiązuje do pół godziny przed rozpoczęciem seansu.
Stałe ekspozycje:

Ekspozycja meteorytów w holu planetarium. W trzech gablotach przedstawione są: meteoryty, które spadły na terenie Polski, podstawowe rodzaje meteorytów oraz pochodzenie meteorytów.

Przeczytaj również

Książki dla uczniów na nagrody 2024 - TOP 8 pomysłów dla każdej klasy

Nagrody książkowe dla uczniów na zakończenie roku - pomysły

 Już niedługo koniec roku szkolnego 2023/2024! Ostatnie poprawki, zaliczenia, klasówki, propozycje ocen, a także przygotowanie ocen, występów, apelu, ale także nagród i prezentów dla zdolnych i wzorowych uczniów.

To niemal oczywiste, że najlepszą nagrodą za wyniki czy prezentem jest książka, dlatego przygotowaliśmy dla Was pomocne zestawienie top 8 wyjątkowych tytułów dla uczniów z każdej klasy szkoły podstawowej.

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA