Hotel przy Oślej Bramie. Rodzinny nocleg w Wałbrzychu

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Hotel przy Oślej Bramie Hotel przy Oślej Bramie
Wałbrzych to spore miasto leżące na Dolnym Śląsku skrywające wiele ciekawych zakątków i ciągle odkrywanych tajemnic. Zagadkowe poniemieckie budowle z okresu II wojny światowej, zabytkowe miasto, Muzeum Porcelany, czy szczególnie piękny Zamek Książ przyciągają tutaj turystów, z różnych części Polski i spoza jej granic. Atrakcje miasta i jego okolic przyciągnęły również i nas, skłaniając do pozostania na 2 dni, podczas których odkrywaliśmy Wałbrzych i jego tajemnice. Jako bazę wybraliśmy Hotel Przy Oślej Bramie, zlokalizowany w budynkach przynależnych do Zamku Książ. Trudno być bliżej tego zachwycającego miejsca.

Oferta noclegowa Wałbrzycha nie jest zbyt rozbudowana. Kilka hoteli w samym mieście i jego okolicach prawdopodobnie zaspokaja niezbyt wielki ruch turystyczny. Hotel przy Oślej Bramie wyróżnia się jednak swoim położeniem i bliskością do w sumie największej atrakcji turystycznej miasta, jaką jest Zamek Książ. W zasadzie nie ma fizycznych przeciwwskazań, aby w klapeczkach w ciepły dzień wyjść z Hotelu i zwiedzić trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Takich rzeczy oczywiście nie zalecamy. Kultura musi być :)

Dlaczego przy Oślej Bramie?

Ciekawa nazwa Hotelu bierze się z jego historycznego położenia. W dawnych czasach Zamek, oprócz właścicieli, zamieszkiwała całkiem spora liczba osób obsługujących włości. Kucharze, służba, ogrodnicy, dostawcy i całą gama osób reprezentujących najróżniejsze profesje wymagała złożonej logistyki dostaw i poruszania się w różnych kierunkach. Zatem oprócz głównego reprezentacyjnego wejścia wybudowano bramę, którą w dawnych czasach na osłach i mułach przybywały do Zamku różnego rodzaju towary. Stąd brama została nazwana Oślą, a hotel, z racji swojego położenia, przejął od Bramy tę sympatyczną nazwę. Przy Oślej Drodze wiodącej przez Oślą Bramę zachowały się stare baszty więzienne, wartownia i budynki gospodarcze adaptowane ponad sto lat temu na urząd pocztowy, posterunek z aresztem oraz pralnię. Część tych zabudowań, pod nadzorem konserwatora zabytków, zaadaptowano na potrzeby hotelu, którego otwarcie nastąpiło w 2004 roku.

W środku i na zewnątrz

Hotel przy Oślej Bramie, ze względu na swój historyczny charakter i układ pomieszczeń nie jest typowym budynkiem hotelowym. Trudno znaleźć tutaj powtarzalne pokoje. Każdy z nich ma swoją indywidualną osobowość. Szczególnie apartamenty przyciągają swoim stylem wpisującym się w historyczny charakter budynku. Każdy w standardzie trzygwiazdkowym z własną łazienką, telewizorem i szybkim wifi. Małe okna sprawiały, że w pokoikach nie było zbyt wiele światła słonecznego, ale przybyliśmy tutaj nie po to, aby wylegiwać się w łóżkach, tylko aby móc się porządnie wyspać, zjeść i wyruszyć na zwiedzanie okolicy. Do tej roli Hotel nadaje się wyśmienicie. Ogromnego uroku nadaje obiektowi jego otoczenie. Bogata, dobrze utrzymana roślinność, płożące się po kamiennych ścianach bluszcze, czerwona dachówka sprawiają, że miejsce wygląda tajemniczo i bardzo atrakcyjnie. W hotelu znajduje się też niewielka restauracja serwująca bardzo smaczne śniadania w formie bufetu oraz inne posiłki w formie a'la carte. W ciepłym okresie część stolików wystawiona jest na zewnątrz pod zadaszeniem, co pozwala kosztować przygotowane jedzenie w pięknym otoczeniu i w zupełnym spokoju. Idealne miejsce na relaks. 

Nie wszędzie na nogach

Sąsiedztwo Zamku Książ sprawia, że zwiedzanie go i innych położonych w bezpośrednim sąsiedztwie atrakcji odbywa się spacerkiem. Innymi słowy, ubieramy się, jemy pyszne śniadanie w hotelowej restauracji i idziemy oglądać. Zamek, Stary Książ, stajnie, mauzoleum wszystko jest pod ręką. Jednakże inne miejsca, do których również warto się udać, położone są już całkiem daleko i niestety nie obędziemy się bez auta. Goście hotelowi mogą korzystać z parkingu w bezpośrednim sąsiedztwie hotelowych budynków. Nie jest zatem problemem wsiąść do swoich czterech kółek i pojechać do centrum Wałbrzycha, czy do Starej Kopalni, a także, co polecamy szczególnie do blisko położonego Szczawna Zdroju, gdzie ni stąd ni zowąd lądujemy w szykownych czasach z przełomu XIX i XX wieku. Atrakcji i miejsc do zobaczenia jest całkiem sporo. Wałbrzych to naprawdę ciekawe miasto!

Polecamy!

Informacje o hotelu:

Hotel przy Oślej Bramie
http://www.hotelzamekksiaz.pl/

ul. Piastów Śląskich 1
58-306 Wałbrzych
Recepcja: 74 664 92 70
Mobile: 608 578 356
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ostatnio zmieniany niedziela, 21 maj 2023 15:42

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA