Sieradzki Park Etnograficzny

Sieradzki Park Etnograficzny

 

Sieradzki Park Etnograficzny położony jest przy ul. Grodzkiej 1, między Żegliną a Zalewem Paradzianka, w pobliżu Wzgórza Zamkowego. Idea powstania parku etnograficznego zrodziła się w latach 60-tych z inicjatywy ówczesnej Dyrektorki Muzeum pani Zofii Neymanowej.

Pierwszym obiektem Parku jest Dom Tkacza pochodzący ze Zgierza z lat dwudziestych XIX w. Był on miejscem pracy i zamieszkania rodzin sukienników. Największą wartość artystyczną w sieradzkim skansenie posiada zagroda Szczepana Muchy, na którą składa się dom mieszkalny, pracownia i obórka pochodzące ze wsi Szale pod Klonową z połowy XX w.

Kolejnym zespołem jest zrekonstruowana zagroda polna, odtwarzająca charakterystyczny dla ziemi sieradzkiej układ budynków. Obejście składa się z chałupy, stodoły, obórki z wozownią i spichlerza. Szerokofrontowa chałupa z Sieradza-Męki z drugiej połowy XIX w. Stodoła, wybudowana na początku XX wieku, Natomiast obórka z wozownią pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Spichlerz drewniany najprawdopodobniej wybudowany w 1810 roku.

Na terenie SPE znajduje się również drewniana wiata, w której zaaranżowano ekspozycję narzędzi rolniczych. W sieradzkim skansenie można podziwiać inne drobne obiekty charakterystyczne dla pejzażu wsi, n.p.: kapliczki przydrożne, piec chlebowy.

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Sieradzki Park Etnograficzny, oddział Muzeum Okręgowego w Sieradzu

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Sieradzki Park Etnograficzny, oddział Muzeum Okręgowego w Sieradzu
ul. Grodzka 1, 98-200 Sieradz

Telefon kontaktowy:

693089318, 43 822 59 18

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

https://muzeum-sieradz.com.pl/ 

Parking dla autobusów:

Najbliższy parking z miejscami dla niepełnosprawnych znajduje się ok. 100 metrów od parku etnograficznego, jednak jest możliwość dojechania samochodem pod wejście na teren muzeum.

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Grupy zorganizowane:

Bilet ulgowy – 4,00 zł brutto,

W każdy wtorek wstęp jest nieodpłatny.
Lekcja muzealna – 50,00 zł brutto

 

Goście indywidualni: 

Bilet normalny – 6,00 zł brutto,
Bilet ulgowy – 4,00 zł brutto,

W każdy wtorek wstęp jest nieodpłatny.

 

Cennik przewodników:

Przewodnik muzealny – 30,00 zł brutto,

Minimalny czas zwiedzania:

60 min. - czas zwiedzania z przewodnikiem. Czas zwiedzania indywidualnego zależy od gościa, najczęściej jest to ok. 30 min

Maksymalny czas zwiedzania:

90 min.

Godziny i dni otwarcia:

 

 

Poniedziałek nieczynne dla zwiedzających
Wtorek – Piątek 10.00-15.30
Sobota i Niedziela 10.00-17.00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Informacje na temat warsztatów https://muzeum-sieradz.com.pl/edukacja/ 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Grupy z przewodnikiem należy zgłaszać przy pomocy telefonu, email lub osobiście z co najmniej z trzy dniowym wyprzedzeniem. Grupy które nie korzystają z przewodnika muzealnego można zgłaszać najpóźniej dzień wcześniej W razie specjalnych potrzeb grupy prosimy o informację np. telefoniczną podawaną w trakcie zgłaszania grupy. Otrzymają wtedy państwo informacje o możliwościach zwiedzania takiej grupy.

Stałe ekspozycje:

info w opisie

Przeczytaj również

Książki dla uczniów na nagrody 2024 - TOP 8 pomysłów dla każdej klasy

Nagrody książkowe dla uczniów na zakończenie roku - pomysły

 Już niedługo koniec roku szkolnego 2023/2024! Ostatnie poprawki, zaliczenia, klasówki, propozycje ocen, a także przygotowanie ocen, występów, apelu, ale także nagród i prezentów dla zdolnych i wzorowych uczniów.

To niemal oczywiste, że najlepszą nagrodą za wyniki czy prezentem jest książka, dlatego przygotowaliśmy dla Was pomocne zestawienie top 8 wyjątkowych tytułów dla uczniów z każdej klasy szkoły podstawowej.

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA