Walcownia Muzeum Hutnictwa Cynku

Walcownia Cynku w Katowicach - Szopienicach to zabytek, który wprowadzi Was w industrialne dziedzictwo regionu.

Jest jednym z pomników historii potężnego przemysłu hutniczego dającego nie tak dawno pracę i utrzymanie dla wielu pokoleń- mieszkańców Katowic. Walcownię Cynku wybudowano w 1904 roku w pobliżu Huty Bernhardi oraz linii kolejowej Szopienice-Siemianowice. Położenie to było korzystne ze względu na dostawy surowca oraz wywóz blach cynkowych koleją. Wybudowana hala główna Walcowni Cynku miała 91 metrów długości i 20 metrów szerokości oraz pomieszczenie maszynowni o długości 70 metrów i szerokości 6 metrów. Wysokość hali wynosiła 5,124 metra. W 2002 roku, po 100 latach pracy ostatecznie zakończono produkcję w Walcowni Cynku.

W tym miejscu można poczuć klimat pracy i dawnej produkcji. W hali głównej walcowni zlokalizowane są urządzenia, które zapewniały prawidłowy ciąg technologiczny produkcji blach. Ciąg technologiczny składa się z: dwóch pieców do topienia o pojemności 50 ton, pieca grzewczego do płyt, karuzeli odlewniczej z 24 formami chłodzonymi wodą, walcarki wstępnej, 3 walcarek wykańczających, 2 nożyc wstępnych do cięcia blach, 2 nożyc wykańczających do blach. Zespół walcarek napędzany był czterema maszynami parowymi. Budynek objęty jest ochroną konserwatorską wraz z walcarkami i maszynami parowymi. W tym miejscu powstaje muzeum, w którym zostanie zachowana nie tylko dawna technologia i technika, ale także wspomnienie ciężkiej ludzkiej pracy.

Galeria:

Fotografie: Walcownia Muzeum Hutnictwa Cynku

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Walcownia Muzeum Hutnictwa Cynku

ul. 11 - Listopada 50 40 - 387 Katowice

Telefon kontaktowy:

727 600 186

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

http://www.walcownia.org/ 

Parking dla autobusów:

Tak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Bilet normalny - 10 zł
Bilet ulgowy - 8 zł

Cennik przewodników:

brak informacji

Minimalny czas zwiedzania: 30 min
Maksymalny czas zwiedzania:

1,5 godziny

Godziny i dni otwarcia:

Pon - Pt
8:00 - 18:00
So
9:00 - 18:00

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

W ofercie Walcowni znajduje się wiele interesujących lekcji muzealnych. Szczegóły: 727 600 186

Stałe ekspozycje:

brak informacji

 Planowane wydarzenia:

brak informacji

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA