Miasto, które niemal od swoich początków pełniło jedną z najważniejszych funkcji w regionie. Miejsce, które warto odwiedzić planując jakąkolwiek podróż do Krainy Tysiąca Jezior. Miasto, w którym trwały ślad pozostawił jeden z najsłynniejszych Polaków: Mikołaj Kopernik.
Olsztyn to największe miasto regionu, sięgające swoją historią do XIV wieku. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z roku 1334, kiedy to Henryk von Luter założył w zakolu rzeki Łyny drewniano-ziemną strażnicę, nadając jej nazwę Allenstein (Gród nad Łyną lub Kamień nad Łyną). Stąd prowadzi już prosta ścieżka do obecnej nazwy miasta. Położenie na spornych ziemiach, o które walczył Zakon Krzyżacki z Królestwem Polskim wpłynęło na charakter i wygląd tego Olsztyna. Przez kolejne wieki miasto było pustoszone przez wojny i epidemie, które przeplatały się z rozwojem i złotymi latami, w których rozwijało się korzystając z dogodnej lokalizacji na szlaku Królewiec–Warszawa. Warto też zaznaczyć, że miasto pozostawało w rękach niemieckich od czasów I rozbioru Polski w 1772 roku, aż do końca II wojny światowej. O ile okres wojny był dla Olsztyna łaskawy, to wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej niestety już nie. Po kilku dniach stacjonowania czerwonoarmiści podpalili miasto w skutek czego spłonęła połowa miasta wraz ze Starym Miastem. Wiele z budowli zostało odbudowanych i dzisiejszy Olsztyn to piękne miasto łączące w sobie starą historyczną zabudowę, w którą wplecione zostały nowoczesne budynki handlowo-usługowe oraz domy mieszkalne.
Dziś Olsztyn jest też ważnym ośrodkiem turystycznym w regionie, głównie ze względu na swoje położenie wśród jezior i lasów, ale również dzięki licznym zabytkom i innym atrakcjom turystycznym. Zabytki Olsztyna znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, Szlaku Zamków Gotyckich, Szlaku Kopernikowskim, Szlaku Św. Jakuba.
Mieści się tutaj kilka miejsc, które warto przewidzieć w planie rodzinnej wycieczki z dziećmi czy wycieczki szkolnej.
Zamek Kapituły Warmińskiej, siedziba Muzeum Warmii i Mazur. Ta wspaniała budowla położona w centrum miasta mieści w sobie jedną z najcenniejszych pamiątek po Mikołaju Koperniku, który zarządzał tym miejscem w latach 1516-1521. Jest to własnoręcznie przez niego wykonana doświadczalna tablica astronomiczna, dzięki której nasz słynny stronom śledził wędrówkę słońca po niebie. Oprócz tej pamiątki możemy tutaj oglądać interesujące wystawy czasowe i stałe, na które składają się bogate zbiory rzeźby gotyckiej, malarstwa religijnego Warmii, portretu holenderskiego, wyrobów konwisarskich i ludwisarskich oraz grafiki współczesnej. Muzeum oferuje też szereg lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży, z których można skorzystać zamawiając je z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Czas zwiedzania zamku to 1 do 2 godzin.
Stare Miasto. Tak jak wspominaliśmy wcześniej Stare Miasto w Olsztynie uległo obecności Armii Czerwonej. W późniejszych latach zostało na szczęście odbudowane i cieszy turystów wąskimi uliczkami, zacisznymi restauracjami oraz sklepikami z pamiątkami. Wejścia na Stare Miasto broni Wysoka Brama, zwana też inaczej Bramą Górną. Jest jedyną bramą pozostałą z trzech, które znajdowały się w murach obronnych otaczających miasto. W okresie wiosenno-letnim warto też pospacerować po pięknym Parku Zamkowym znajdującym się u podnóża Zamku. Warto również zajrzeć do górującej nad starą zabudową Bazyliki konkatedralnej św. Jakuba, która mimo zniszczeń po wielu wojnach zachowała wspaniałą i budzącą podziw architekturę.
Olsztyński Teatr Lalek. Przed odwiedzeniem Olsztyna warto zapoznać się z repertuarem tego Teatru. Przedstawienia prezentowane na jego deskach zasługują z pewnością na uwagę ze względu nie tylko na doskonałą grę aktorów, ale też wspaniałą scenografię. Godzinny spektakl z pewnością wciągnie małych i dużych podróżników.
Planetarium Olsztyńskie. Trudno wyobrazić sobie lepszą lokalizację tego typu obiektu jak Olsztyn. W końcu jego związki z gwiazdami są niezaprzeczalne. W Planetarium możemy obejrzeć wystawy stałe wystawy, gdzie zobaczyć możemy obrazy kosmicznych obiektów oraz miniatury instrumentów z czasów Mikołaja Kopernika. Planetarium organizuje też i gości częste wystawy czasowe również warte obejrzenia. Jednak największą atrakcją Planetarium jest sala projekcyjna wyposażona jest w nowoczesny, cyfrowy system projekcyjny. Możemy tutaj obejrzeć wyświetlane na kopule filmy opowiadające o tym czym są gwiazdy i wszelkie zjawiska, które widzimy na niebie. Krótkie, godzinne projekcje robią niesamowite wrażenie nie tylko na dzieciach.
W tym samym budynku spotkamy się również ze sztuką w Galerii Sztuki BWA. Oprócz bieżących wystaw, Galeria prowadzi prężne działania edukacyjne organizując szereg zajęć dla dzieci i młodzieży. Zajęcia te pomagają uczniom odkrywać świat barw, geometrii w sztuce, mody w sztuce współczesnej czy nawet zasad kompozycji komiksu. To świetna opcja na rozbudzenie naturalnej artystycznej ekspresji i nauki odczytywania sztuki.
Powracając do klimatu gwiazd warto zaplanować sobie wieczorne wyjście do Obserwatorium Astronomicznego na Pokazy Nocnego Nieba. Przez teleskop zobaczymy kratery na Księżycu, Jowisza i jego największe księżyce, Saturna z pierścieniami, fazy Wenus, gwiazdy podwójne, gromady gwiazd, mgławice i dalekie galaktyki. Widoki zapierające dech w piersiach. Potrzebna jest do tego jednak dobra pogoda i bezchmurne niebo.
Warto również poświęcić kilkadziesiąt minut na Muzeum Techniki i Rozwoju Regionu zlokalizowane w starym tartaku. Tutaj można posłuchać starego gramofonu, poprzeglądać slajdy, ułożyć puzzle czy zgłębić tajemnicę działania silnika. Niezwykłe jest to, że eksponatów można dotykać.
Jeśli zostaje Wam w planie wycieczki jeszcze czas, to można się wybrać do Muzeum Przyrody. To jeden z oddziałów Muzeum Warmii i Mazur, w którego zasobach zgromadzono dotąd ok. 18900 eksponatów. W większości są to zbiory zoologiczne, botaniczne i geologiczne. Przed wycieczką do tego miejsca warto jednak przez chwilę zastanowić się, czy widok niezbyt żywych wypchanych zwierząt nie będzie zbyt porażający dla małych turystów. ZOO w Olsztynie niestety nie odnajdziemy, ale możemy go poszukać podczas wypraw do innych miast.
Odwiedzenie tych wszystkich miejsc wypełni Wam z pewnością cały dzień. Gdyby brakowało Wam jednak pomysłów na zapełnienie wycieczki, można zorganizować dzieciom przerwę zabierając je na tor kartingowy, do Parku Trampolin i dwa parki linowe. Opcji jest naprawdę wiele.
Jeśli pragniecie zostać na dłużej w tym mieście, rekomendujemy zatrzymać się w Przystanku Zatoka położonym nad Jeziorem Wuplińskim. To świetna opcja na nocleg dla rodziny, jak i dla całej szkolnej wycieczki i tylko 15 minut od centrum Olsztyna. Byliśmy, sprawdziliśmy i rekomendujemy!
Orientujcie się na Olsztyn!