Święta już za pasem, a w Krakowie już rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszą Szopkę Krakowską. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na Pokonkursową Wystawę Szopek Krakowskich, którą można oglądać w CELESTACIE, ul. Lubicz 16 od 11 grudnia 2017 roku do 25 lutego 2018 roku.
Wystawa czynna codziennie w godz. 9.00–18.00.
Szopka krakowska jest wyjątkowa! Bajkowe połączenie architektonicznych detali, których pierwowzorem są krakowskie zabytki, budzi powszechny podziw i zachwyt.
W historycznej stolicy Polski, Krakowie – mieście z bogatą tradycją, pełnym zabytków – zrodził się fenomen szopki krakowskiej. Nigdzie indziej na świecie nie powstają tak niezwykłe budowle upamiętniające narodzenie Chrystusa. Wykonywane są specjalnie na Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską, organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
Szopka krakowska jest zjawiskiem wyjątkowym w skali światowej. Forma jej ukształtowała się w XIX-wiecznym Krakowie, w środowisku murarzy i robotników budowlanych, poszukujących zarobków w okresie jesienno-zimowym. Budowanie przenośnego teatrzyku lalkowego, ze Świętą Rodziną na pierwszym piętrze, w formie wieżowego budyneczku z elementami przypominającymi architekturę starego Krakowa, było bardzo popularne aż do I wojny światowej. Następnie zwyczaj nieco popadł w zapomnienie, aż do roku 1937, kiedy to miłośnicy tradycji krakowskich zorganizowali I Konkurs Szopek Krakowskich. Od tego czasu, z krótką przerwą w czasie okupacji, ta piękna tradycja przetrwała do dzisiaj i wspaniale się rozwija.
Tradycyjnie szopki upamiętniają narodzenie Chrystusa, dlatego w każdej z nich znajdujemy całą Świętą Rodzinę: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa. Najczęściej towarzyszą im aniołowie, Trzej Królowie, pasterze i zwierzęta. Krakowskie szopki prezentują dodatkowo sceny z postaciami historycznymi – królami, bohaterami narodowymi, zasłużonymi i wielkimi Polakami oraz legendarnymi – Trębaczem, Panem Twardowskim.
Więcej informacji:
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, www.mhk.pl
Reklama
{source}
<div id="a3ec4ea4-1774-421a-ada1-e41bb8e0c090"></div> <script type="text/j-avascript"> var widgetParams = "{ 'Id':'a3ec4ea4-1774-421a-ada1-e41bb8e0c090','AffId':'11809'}"; var params=encodeURIComponent(JSON.stringify(widgetParams)); var link = 'https://weben1.com/ElasticWidget2/Generate?query='+params; var iframe = document.createElement('iframe'); iframe.frameBorder=0; iframe.width = "100%"; iframe.height="205px"; iframe.id="webe"; iframe.setAttribute("src", link); document.getElementById("a3ec4ea4-1774-421a-ada1-e41bb8e0c090").appendChild(iframe); </script>
{/source}