Zamek Krzyżacki i Brama Chełmińska w Brodnicy

Brodnica to niewielkie, pięknie położone miasto w województwie kujawsko-pomorskim, kuszące bogatą historią sięgającą dalej niż Państwo Krzyżackie. Świetna propozycja na szkolną wycieczkę.

Zamek pokrzyżacki

siedziba komturów brodnickich, rozpoczęcie budowy około 1285 r. - zapewne wówczas drewnianej warowni, później murowany z cegły gotyckiej w dwóch etapach: w latach 1305-1317 mury obwodowe przedzamcza i zamku a w latach 1312-39 zakończenie całości założeń obronnych (1339 poświęcenie kaplicy zamkowej). W 1388 r. uszkodzony na skutek powodzi a po 1415, po oblężeniu z czasu tzw. wojny głodowej (1414) unowocześnienie fortyfikacji przez budowniczego Mikołaja Fallensteina. Zajęty przez wojska polskie w 1454 r. W 1462 r. obsadzony przez dowódcę zaciężnych wojsk krzyżackich Bernarda Szumborskiego. Od 1481 r. siedziba starostów królewskich: w latach 1485-1604 -Działyńskich i w latach 1605-1625 królewny Anny Wazówny. Obecnie w piwnicach zamkowych prezentowane są dwie wystawy stałe: "Region brodnicki w średniowieczu" oraz "Rzeźby i detale architektoniczne z kaplicy zamkowej". Zwiedzać można również wieżę zamkową o wysokości 54 m., która stanowi doskonały punkt widokowy panoramy miasta i okolic.

Wystawa Rzeżby i detale architektoniczne z kaplicy zamkowej w Brodnicy. 

Wystawa prezentuje odkryte w czasie prac konserwatorskich relikty wyposażenia rzeźbiarskiego zamkowego oratorium - jednego z najwspanialszych i największych na terenie konwentualnych zamków w Prusach. Choć ilość eksponowanych fragmentów rzeźb i innych detali jest niewielka, to wartość artystyczna i naukowa tego zbioru jest nie do przecenienia, pozwala bowiem na uchwycenie związków pomiędzy poszczególnymi dziełami i warsztatami twórców na terenie Prus. Jest to także wystawa trudna w odbiorze, umożliwia jednakże odtworzenie w wyobraźni zwiedzających kształtu, bogactwa form i stylu wystroju tej nieistniejącej dziś kaplicy zamkowej, znanej jedynie z lakonicznych opisów w źródłach historycznych i fragmentarycznych pozostałości, znajdujących się w zbiorach brodnickiego muzeum. Warto podkreślić również, że o randze tego zespołu świadczy porównywanie go z wyposażeniem kościoła zamkowego w Malborku i eksponowaniem niektórych zabytków na wielkiej wystawie 800 lat Zakonu Krzyżackiego prezentowanej w Norymberdze.

Wystawa - Region Brodnicki w średniowieczu.

Ekspozycja powstała na podstawie badań wykopaliskowych prowadzonych przez Instytut Archeologii i Etnologii UMK w Toruniu, Muzeum w Grudziądzu oraz przede wszystkim przez Muzeum w Brodnicy. Prezentowane na wystawie zbiory zostały uzupełnione ikonografią dotyczącą różnorodnych zajęć społeczności doby średniowiecza. Na wystawie obejrzeć można zabytki związane z dawnymi rzemiosłami (garncarstwem, myślistwem, rybołówstwem, snycerstwem, kowalstwem, obróbką poroża i kości, uprawą roli, produkcją żywności, broni i budownictwem). Zabytki pochodzą z wykopalisk z grodzisk i osad wczesnośredniowiecznych ze Żmijewka, Szczuki, Osieka Rypińskiego, Lembarga, Grążaw a także późnośredniowiecznych gródków rycerskich ze Słoszew, Bachotka i Radoszk. Ze Słoszew pochodzi najbogatszy w Europie zbiór grotów bełtów (strzał) do kuszy. Na ekspozycji prezentowane są pogladowe makiety grodzisk w Żmijewku oraz w Bachotku a także makieta średniowiecznej Brodnicy. Do wyjątkowych znalezisk należą trzy średniowieczne miecze: z Brodnicy (XI w.) Golubia (XIV w) oraz Jabłonowa Pomorskiego

Brama Chełmińska

zwana Kamienną - wzniesiona w latach 1310-30 i nadbudowana około 1370 r., odnowiona w 1898 r., z częściową rekonstrukcją szczytów. Stanowiła element średniowiecznych obwarowań miejskich. W XIX w. użytkowana jako więzienie a w latach 70-tych, wraz z przylegającą kamieniczką adaptowana na siedzibę muzeum. Założona na planie kwadratu, dwukondygnacyjna ze szczytami schodkowymi i sterczynami oraz półkoliście zamkniętymi tynkowanymi blendami okiennymi. Od północy zachował się fragment szyi bramnej. W wejściu zrekonstruowana współcześnie drewniana brona (krata). Obecnie w Bramie Chełmińskiej mieści się galeria, zaś w przyległej kamieniczce na Małym Rynku sale wystaw czasowych. 

Fotografie: przekazane przez Muzeum

 

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Muzeum w Brodnicy – Zamek Krzyżacki
Zamek Krzyżacki
87-300 Brodnica, ul. Zamkowa 1

Muzeum w Brodnicy: Brama Chełmińska – Galeria Brama.
Brama Chełmińska
87-300 Brodnica, ul. Mały Rynek 4

Telefon kontaktowy: 564950570
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www:

http://www.muzeum.brodnica.pl

Parking dla autobusów: Parking przy Pałacu Anny Wazówny, ul Zamkowa  1
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Bilet normalny – 5 pln.; bilet ulgowy – 3 pln. (bilet uprawnia do zwiedzania wieży zamkowej lub piwnic zamkowych).
Karnet normalny – 10 pln.; karnet ulgowy – 5 pln. (karnet upoważnia do zwiedzania wszystkich obiektów Muzeum: wieży zamkowej, piwinic, Bramy Chełmińskiej i Spichlerza).
Bilet i karnet ulgowy przysługuje dzieciom i młodzieży uczącej się. Dzieci w wieku do sześciu lat wchodzą za darmo.
Karnet do zakupienia wyąłcznie w zamku krzyżackim.

Cennik przewodników:

Po wystawach czasowych oprowadzają nieodpłatnie pracownicy Muzeum.

Minimalny czas zwiedzania: 1 godzina
Maksymalny czas zwiedzania: 2 godziny
Godziny i dni otwarcia:

Poza sezonem (od 15 września do 15 maja)
poniedziałek – nieczynne
wtorek – od 8.00 do 16.00
środa – od 8.00 do 15.00
czwartek – od 8.00 do 15.00
piątek – od 8.00 do 15.00
sobota – od 9.00 do 15.00
niedziela – od 10.00 do 14.00
w trakcie sezonu (od 15 maja do 15 września) – wszystkie dni tygodnia od 10.00 do 17.00
Prosimy o wcześniejsze uzgadnianie planowanych terminów zwiedzania.

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Prosimy o wcześniejsze uzgadnianie planowanych terminów zwiedzania.

Stałe ekspozycje:

W Bramie Chełmińskiej – Galeria Brama prezentowane są wyłącznie wystawy czasowe

Rzeźby i detale architektoniczne z kaplicy zamkowej w Brodnicy 
Region Brodnicki w średniowieczu.

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA