Żywe Muzeum Piernika

Toruńskie Żywe Muzeum Piernika to pierwsza tego typu interaktywna placówka w Europie. Istnieje od 2006 roku i mieści się w samym centrum miasta – przy ulicy Rabiańskiej 9 – 199 kroków od pomnika Kopernika.

Przekroczenie bram Muzeum gwarantuje dwie podróże w czasie:
- Pierwsze piętro w magiczny sposób przenosi gości do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Pierniarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej - poznają wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotują ciasto wedle tradycyjnej receptury z miodem, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały.
- Drugie piętro Muzeum przedstawia manufakturę z początku XX wieku, którą zarządza rodzeństwo Rabiańskich. Goście zobaczą tam m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form, a każdy chętny będzie mógł ozdobić piernik lukrem, biorąc udział w warsztatach dekorowania prowadzonych przez artystkę malarkę.

{youtube}ohzMUNsAmqs{/youtube}

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać tradycję wypieku toruńskiego piernika, historię miasta, średniowieczną kulturę i język w niezwykłej atmosferze i z humorem! Do roboty gonimy wszystkich bez wyjątku, czy to małych, czy dużych. Poznawanie historii i tradycji w naszym Muzeum to radość dla zwiedzających w każdym wieku, nawet najbardziej dojrzałym.

Galeria:

Fotografie: Żywe Muzeum Piernika

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Żywe Muzeum Piernika

ul. Rabiańska 9, 87-100 Toruń

Telefon kontaktowy: 566636617
Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.muzeumpiernika.pl 

Parking dla autobusów:

Bulwar Filadelfijski 11/15

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych: Bilet ulgowy 9,5 PLN
Bilet normalny 14 PLN
W przypadku grup zorganizowanych, na 15-cioro uczestników 1 opiekun wchodzi za darmo (nie dotyczy dzieci w wieku przedszkolnym - wtedy 1 opiekun na 10-cioro uczestników).
Cennik przewodników: W cenie biletu
Minimalny czas zwiedzania: 1 h
Maksymalny czas zwiedzania:

1 h 30 min

Godziny i dni otwarcia:

od poniedziałku do niedzieli 10-18 (w przypadku dużego zainteresowania Muzeum wydłuża godziny otwarcia)

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

W przypadku grup szkolnych konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc.
Jedną z głównych misji Żywego Muzeum Piernika jest edukacja historyczna różnych grup wiekowych poprzez niebanalne metody i atrakcyjne zadania, dzięki czemu do Muzeum zapraszamy zarówno przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów jak i szkół średnich.
Na terenie obiektu znajduje się zaopatrzony sklepik, a w nim tradycyjne pierniki. Pieczone w niewielkiej fabryczce według starych receptur, tylko z naturalnych składników i bez żadnych dodatków chemicznych. Można też zakupić tam pamiątki tak związane z piernikiem, jak i z Toruniem.
Sklepik znajduje się w sali, w której odbywa się pokaz. Jest ona całkowicie bezpieczna i posiada monitoring - dzięki temu dzieci nie mają możliwości się zagubić. Zaopiekowne przez pracowników muzeum będą zawsze widoczne dla opiekunów. Nauczyciele mogą odetchnąć poczęstowani pyszną kawą i herbatą z pierniczkiem.

Stałe ekspozycje:

- pokaz historycznego wypieku piernika (Sala Średniowieczna)
- piernikarnia 1905 roku (Sala Mieszczańska)

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA