Apteka pod Orłem

Bazą scenariusza wystawy są wspomnienia Tadeusza Pankiewicza, właściciela apteki i świadka wydarzeń, opublikowane po raz pierwszy tuż po wojnie w książce Apteka w getcie krakowskim.

Ekspozycja zajmuje wszystkie pomieszczenia dawnej apteki, a pierwotne funkcje użytkowe poszczególnych sal stanowią bazę do analizy wątków z historii getta, postaci Tadeusza Pankiewicza oraz pracujących z nim Ireny Droździkowskiej, Aurelii Danek-Czortowej i Heleny Krywaniuk.
W izbie ekspedycyjnej zwiedzający pozna historię miejsca i ludzi, w sali recepturowej odkryje różnorodne recepty na przeżycie w rzeczywistości getta, w pokoju dyżurnym spotka Tadeusza Pankiewicza, świadka i kronikarza Zagłady, w materialni poczuje atmosferę Apteki jako miejsca spotkań i schronienia dla mieszkańców getta. Wreszcie w laboratorium zmierzy się z powojenną historią pamięci i niepamięci o krakowskich Żydach.
Personel apteki był w latach 1941–1943 świadkiem dokonywanego przez okupanta aktu niszczenia wielowiekowej historii krakowskich Żydów. Zasługą Pankiewicza i jego współpracownic jest to, że nie pozostawali obojętni na ludzkie cierpienie, udzielali pomocy potrzebującym, a po wojnie świadczyli o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się w krakowskim getcie.
Wystawa Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim składa się z sześciu części prezentowanych w dawnych pomieszczeniach aptecznych. Niestety, po likwidacji apteki w latach 60. XX w. zniszczeniu uległo także jej wyposażenie. Meble, sprzęty i naczynia apteczne, które znajdują się obecnie w muzeum, zostały zrekonstruowane na podstawie zachowanej dokumentacji i relacji świadków. Autorzy ekspozycji starali się jak najwierniej oddać charakter wystroju apteki Pod Orłem, a obok rekonstrukcji prezentowane są oryginalne przedmioty z epoki oraz kilka odnalezionych obiektów, pochodzących z dawnej apteki Pankiewiczów. Uzupełnienie aranżacji stanowią filmy, prezentacje multimedialne, zdjęcia i dokumenty związane z historią apteki oraz historią getta i Zagłady Żydów krakowskich. Autorzy oparli się na wspomnieniach Tadeusza Pankiewicza Apteka w getcie krakowskim, relacjach z czasów Zagłady zgromadzonych w archiwach Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie oraz innych wspomnieniach, pamiętnikach i świadectwach tego czasu, jak również notacjach audio i wideo.
Podstawowym kluczem do poznania wystawy jest sama apteka, odtworzony układ jej wnętrza. Miejsce, meble i sprzęty apteczne stanowią nośniki informacji, za pomocą których zwiedzający dociera do kryjącej się w nich historii. Tak jak najważniejsza działalność apteki w czasie wojny odbywała się w ukryciu, tak teraz zwiedzający musi wykonać pracę polegającą na odszukaniu właściwych treści. W szufladach mebli aptecznych została ukryta część informacyjna wystawy: eksponaty, zdjęcia i dokumenty. Odnalezienie ich, zestawienie z własną wiedzą i pamięcią o tym czasie jest zadaniem widza.

Fotografie: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Apteka pod Orłem

plac Bohaterów Getta 18, 30-547 Kraków

Telefon kontaktowy:

12 656-56-25

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

http://www.mhk.pl/oddzialy/apteka-pod-orlem 

Parking dla autobusów:

Nie

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Ceny biletów na wystawę: 
normalny 10 zł 
ulgowy 8 zł 
grupowy, szkolny 7 zł 
grupowy (dorośli) 8 zł 

Wstęp wolny w poniedziałki.

Cennik przewodników:

oprowadzanie po wystawie 85 zł od grupy + bilety wstępu

Minimalny czas zwiedzania:

60min

Maksymalny czas zwiedzania:

90 min

Godziny i dni otwarcia:

poniedziałek 10.00-14.00 
wtorek - niedziela 9.00-17.00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

http://www.mhk.pl/przedszkola-szkoly 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

oprowadzanie po wystawie 85 zł od grupy + bilety wstępu 
lekcje muzealne 100 zł od grupy 

Wstęp wolny w poniedziałki. 

Bilety będzie nabyć w kasie oddziału lub w Centrum Obsługi Zwiedzających, Sukiennice, Rynek Główny 1. 
Rezerwacja usługi przewodnickiej (oprowadzanie) na stronie www.bilety.mhk.pl

Stałe ekspozycje:

Na podstawie wspomnień Tadeusza Pankiewicza, właściciela apteki stworzony został oddział w jej dawnych pomieszczeniach. Przybliża on losy budynku, oraz ludzi w nim pracujących, sposobów na przeżycie getta. Całość wyposażenia apteki została zrekonstruowana na podstawie zachowanych informacji i relacji świadków. Uzupełniają je zachowane oryginalne sprzęty, materiały multimedialne, zdjęcia, Część informacji ukryta została w samych meblach, a ich odnalezienie jest zadaniem zwiedzającego.

Planowane wydarzenia:

brak informacji

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA