Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego

Oceń ten artykuł
(7 głosów)
Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego
Początki muzeum w Ziębicach sięgają 1930 r., kiedy to ówczesne władze miasta postanowiły zorganizować Heimatmuseum gromadzące pamiątki z przeszłości miasta i powiatu.

Już w 1931 r. powstała pierwsza ekspozycja muzealna w dwóch salach ratusza miejskiego. Zbiory ziebickiego Heimatmuseum rozrastały się jednak dosyć szybko, szczególnie, że w latach 1934-37 wzbogaciły się o ogromną kolekcję przekazaną miastu przez wdowę po śląskim artyście Josephie Langerze. Po likwidacji powiatu ziębickiego muzeum przeniesiono do dawnej siedziby urzędu powiatowego przy dzisiejszej ulicy Przemysłowej. Muzeum uzyskało w ten sposób samodzielną siedzibę, która dzięki przebudowie i adaptacji świetnie nadawała się do prezentacji zbiorów muzealnych. Muzeum w Ziębicach przetrwało II wojnę światową bez strat i w 1946 r. niemiecki kustosz przekazał je władzom polskim. Już od początku lat 50-tych XX w. muzeum rozpoczęło swoją działalność pod kierownictwem pierwszego polskiego dyrektora pana W. Brajtera. W latach 50-tych zbiory muzeum wzbogacone zostały przekazem ze zlikwidowanego Muzeum w Niemczy. Ówczesne władze niechętnie jednak patrzyły na "poniemieckie" zbiory w piastowskich Ziębicach, stąd pojawiła się koncepcja stworzenia na bazie Muzeum w Ziębicach placówki specjalizującej się w zbiorach sprzętu gospodarstwa domowego. Wbrew woli kolejnego dyrektora muzeum pana Jerzego Rozwadowskiego w pierwszej połowie lat 70-tych XX w. pozbawiono muzeum jego dotychczasowej siedziby. Do budynku, w którym mieściło się muzeum przeniesiono Urząd Miejski, w zamian muzeum otrzymało kilka pomieszczeń w ratuszu miejskim, gdzie mieści się do dziś. Szczupłość pomieszczeń pozwoliła na zorganizowanie w nowej siedzibie tylko niewielkiej ekspozycji, głównie sprzętu gospodarstwa domowego. Dopiero w latach 90-tych kolejny kierownik muzeum pani Renata Kolega zagospodarowała pomieszczenia w ratuszu po byłym Miejsko-Gminnym Komitecie PZPR, urządzając w nich nowe ekspozycje i przewożąc eksponaty z dawnych magazynów w budynku Urzędu Miejskiego. Obecnie ziębickie muzeum, będąc jedyną w Polsce placówką specjalizującą się w gromadzeniu zbiorów sprzętu gospodarstwa domowego stara się łączyć funkcje muzeum specjalistycznego oraz muzeum regionalnego, prezentując swoje bogate zbiory w10 salach ekspozycyjnych. Od lat 70-tych XX w. siedzibą muzeum jest ratusz miejski - eklektyczna budowla powstała w l. 1887-1890 na miejscu poprzedniego renesansowego ratusza. Ze starego ratusza pozostała jedynie szesnastowieczna wieża, z której rozciąga się piękny widok na miasto, pagórkowata okolicę i wschodnią część Sudetów.

 

Galeria:

Fotografie: Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego

57-220 Ziębice, Rynek - ratusz 44

Telefon kontaktowy: 783730094
Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.muzeumziebice.pl 

Parking dla autobusów:

Parking u zbiegu ulic Wałowej i Boh. Getta - ok. 300 m od muzeum

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych: dorośli - 6 zł/osoby
dzieci i młodzież szkolna, emeryci i renciści 4 zł/osoby
1 opiekun na 10 dzieci - bezpłatnie
Cennik przewodników: oprowadzanie po muzeum w cenie biletu
Minimalny czas zwiedzania:

40 min

Maksymalny czas zwiedzania:

60 min

Godziny i dni otwarcia:

Muzeum jest czynne:

W MIESIĄCACH: I, II, III, IV, V, X, XI XII – (OD 1 PAŹDZIERNIKA DO 31 MAJA)

od wtorku do piątku od 10:00 do 16:00
w soboty i niedziele od 12:00 do 16:00
ostatnie wejście do muzeum o 15:30

W MIESIĄCACH VI, VII, VIII, IX – (OD 1 CZERWCA DO 30 WRZEŚNIA)

od wtorku do piątku od 10:00 do 17:00
w soboty i niedziele od 12:00 do 17:00
ostatnie wejście do muzeum o 16:30

MUZEUM NIECZYNNE W PONIEDZIAŁKI ORAZ:

1 stycznia
6 stycznia,
Wielki Piątek czynne od 10:00 do 13:00 (ostatnie wejście o 12:30),
Wielka Sobota,
I i II dzień Wielkanocy,
1 i 3 maja (oraz 2 maja jeżeli wypada w poniedziałek, sobotę lub niedzielę, jeżeli 2 maja wypada w inny dzień tygodnia czynne od 12:00 do 16:00 – ostatnie wejście o 15:30),
Boże Ciało,
15 sierpnia,
1 listopada
11 listopada,
25 i 26 grudnia (oraz 24 i 31 grudnia jeżeli wypadają w poniedziałek, sobotę lub niedzielę, jeżeli 24 i 31 grudnia wypadają w inny dzień tygodnia czynne od 10:00 do 13:00 - ostatnie wejście o 12:30).

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

maksymalna wielkość grupy do 30 osób

Stałe ekspozycje:

- kolekcja broni białej i palnej;
- kolekcja śląskiej rzeźby sakralnej;
- kolekcja żelazek 4 stuleci;
- sala etnograficzna;
- kuchnia z przełomu XIX i XX w.;
- kolekcja Josepha Langera z pracownią artysty;
- gabinet barokowy;
- kolekcja szkła użytkowego;
- salonik mieszczański biedermeier;
- ekspozycja poświęcona historii Ziębic.

 Planowane wydarzenia:

Brak informacji

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 06 luty 2020 12:20

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA