Karkonosze

Kalendarium Wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
7
8
9
10
11
13
14
15
17
18
20
21
22
24
25
28
29
30
31

Polecamy Apartamenty w Karkonoszach

REKLAMA

Ostatnio oglądane

Muzeum Wnętrz Dworskich

06 kwiecień 2017 in Łódzkie - wycieczki szkolne

W 1981 roku przy Muzeum Ziemi Wieluńskiej utworzono oddział w Ożarowie – Muzeum Wnętrz Dworskich, mieszczący się w barokowym dworku…

4.25  from 4 votes

Centrum Nauki Kopernik

12 listopad 2017 in Mazowieckie - wycieczki klasowe

Centrum Nauki Kopernik – jedyne w swoim rodzaju centrum nauki, którego celem jest promowanie i popularyzacja komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą…

4.75  from 4 votes

Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika

05 czerwiec 2017 in kujawsko-pomorskie - wycieczki klasowe

Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika, będące oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu, udostępniono zwiedzającym w 2003 roku w kamienicy przy ulicy…

3.86  from 7 votes
wtorek, 08 październik 2019 13:17

Karkonoski Park Narodowy Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Karkonoski Park Narodowy - wspaniałe miejsce na przyrodniczą wycieczkę z dziećmi Karkonoski Park Narodowy - wspaniałe miejsce na przyrodniczą wycieczkę z dziećmi
Karkonosze to najwyższe i największe pasmo Sudetów rozciągające się na pograniczu polsko-czeskim. Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka (1603 m n.p.m.) – jest to jednocześnie najwyższy szczyt Sudetów. Karkonosze są też najwyższym pasmem górskim w całym Średniogórzu Europejskim, czyli w pasmie gór i wyżyn ciągnącym się od Francji i Belgii przez Niemcy, Czechy i Polskę po Karpaty. Ten wspaniały obszar górski objęty jest ochroną poprzez Karkonoski Park Narodowy.

Karkonoski Park Narodowy liczy 5951,42 ha powierzchni. Powierzchnia otuliny Parku wynosi 13 093 ha. Karkonoski Park Narodowy sąsiaduje ze znacznie większym odpowiednikiem znajdującym się po czeskiej stronie granicy. Krkonošský národní park liczy bowiem 38,5 tys. ha, w tym artykule jednak zajmiemy się jedynie tym, co leży po polskiej stronie granicy.

Wyjątkowość Karkonoszy i ich niepowtarzalne walory sprawiły, że już w 1933 roku w miejscach szczególnie cennych utworzono pierwsze rezerwaty przyrody: Śnieżne Kotły, Czarny Kocioł, Kocioł Łomniczki, Kocioł Małego Stawu, Kocioł Wielkiego Stawu. Park Narodowy został powołany do życia w 1959 roku.

Najcenniejszym walorem Karkonoszy jest ich polodowcowa rzeźba. Jest to pamiątka po lokalnym lodowcu, który utworzył się tutaj w epoce plejstocenu. Wyrzeźbił on kotły polodowcowe i utworzył moreny, które nadały Karkonoszom ich dzisiejszy charakter. Pamiątek epoki lodowcowej można dopatrywać się także w świecie roślinnym. Występują tu liczne relikty czyli rośliny które normalnie swoje siedliska mają w Skandynawii. Charakterystycznym elementem krajobrazu Karkonoszy są granitowe skałki o fantazyjnych kształtach. Do najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych należą Pielgrzymy, Słonecznik, Twarożnik oraz Trzy Świnki. W zachodniej części Parku często odwiedzanym przez turystów miejscem są Śnieżne Kotły. Na ich krawędzi wyznaczone są punkty widokowe, spod których skalne ściany opadają w dół nawet w 120-metrową przepaść. W rejonie zachodnim znajdują się też dwa najbardziej znane karkonoskie wodospady: Szklarki i Kamieńczyka.  Interesujące są również jeziora górskie - Śnieżne Kotły, Mały i Wielki Staw.

Lasy występują na blisko 70% powierzchni, pozostała część to ekosystemy nieleśne w zdecydowanej większości położone powyżej górnej granicy występowania lasu, oraz lądowe, nieleśne i wodne.

W Parku występuje ponad tysiąc gatunków roślin oraz wiele gatunków zwierząt leśnych (ok. 40 gatunków ssaków, m.in. wydra, jeleń, sarna europejska, lis rudy, oraz 16 gatunków nietoperzy). Jednym z ciekawszych żyjących tu zwierząt jest muflon śródziemnomorski przywieziony tutaj na początku XX wieku z Korsyki. Na tereny Parku powracają też duże ssaki drapieżne, jak wilki i rysie. Ponadto żyje tu 90 gatunków ptaków, między innymi włochatka, sóweczka, zagrożony wymarciem cietrzew, głuszec, drozd obrożny, płochacz halny. Najliczniejszą grupę zwierząt stanowią owady oraz inne bezkręgowce. Fauna owadów Karkonoszy obejmuje również formy endemiczne: jak podgatunek motyla – miernikowca.

Wstęp na teren KPN jest płatny. Park posiada 33 szlaki piesze o łącznej długości 112 km, są także szlaki narciarskie, w tym 17 km nartostrad. Część szlaków pieszych udostępniono dla rowerzystów. Utworzono 9 ścieżek edukacyjnych, jest też trasa dla turystyki konnej. W szczytowe partie prowadzą dwie kolejki liniowe, zimą zaś funkcjonuje 10 wyciągów dla narciarzy.
Do ośrodków edukacyjnych KPN należą: Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie, Centrum Informacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego w Karpaczu, Ośrodek Edukacyjno – Informacyjny Karkonoskiego Parku Narodowego „Domek Myśliwski” w Karpaczu, Karkonoski Bank Genów.

Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie przy ulicy Okrzei młodzi turyści mogą zapoznać się ze środowiskiem Karkonoszy. Szczególnie interesująca jest ekspozycja o nazwie „Wirtualne Karkonosze", którą tworzą wielkoformatowe panoramy i dotykowa makieta Karkonoszy. W interaktywny sposób przedstawiają one między innymi kotły polodowcowe, torfowiska, faunę i florę, lasy, zjawiska przyrodnicze oraz wielostronny wpływ człowieka na góry. W sali projekcyjnej można obejrzeć filmy przyrodnicze, wysłuchać prelekcji, a w sali warsztatowej podziwiać przyrodę Karkonoszy przez binokulary pozwalające na widzenie przestrzenne. 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia: pixabay.com

 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek z dziećmi:

Adres:

Dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego
ul. Chałubińskiego 23
Jelenia Góra - Sobieszów

Telefon kontaktowy: +48 75 7553348
Adres e-mail: sekretariat@kpnmab.p
Adres www: https://kpnmab.pl 
Parking dla autobusów:

Dostępny

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

RODZAJ OPŁATA NORMALNA
OPŁATA ULGOWA

Jednodniowa indywidualna
Normalny - 8,00 zł
Ulgowy - 4,00 zł

Jednodniowa dla uczestników grup z przewodnikiem górskim sudeckim
Normalny - 7,00 zł
Ulgowy - 3,50 zł

Trzydniowa indywidualna
Normalny - 20,00 zł
Ulgowy - 10,00 zł

UWAGA: wstęp na niektóre obszary Parku Narodowego wymaga dodatkowej opłaty.

Cennik przewodników: wg cennika powyżej
Minimalny czas zwiedzania: W zależności od wybranej trasy/ opcji
Maksymalny czas zwiedzania:

W zależności od wybranej trasy/ opcji

Godziny i dni otwarcia:

Dyrekcja: 7:30 - 15:30

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół: Zachęcamy do odwiedzenia strony: https://kpnmab.pl/edukacja 
Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

 

Stałe ekspozycje:

 Nie dotyczy

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 08 październik 2019 14:47

Artykuły powiązane

  • Palmiarnia w Wałbrzychu Palmiarnia w Wałbrzychu
    Palmiarnia w Wałbrzychu powstała z inicjatywy ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów na Zamku Książ – Jana Henryka XV. Książę budował ją z myślą o swojej małżonce Marii Teresie Cornwallis - West, zwanej Daisy, która była miłośniczką pięknych kwiatów i oryginalnych roślin. To jedyny taki obiekt w Polsce zachowany w swej historycznej konstrukcji.
  • Miasto pełne tajemnic - wycieczka do Wałbrzycha Miasto pełne tajemnic - wycieczka do Wałbrzycha
    Wałbrzych to spore miasto leżące na Dolnym Śląsku, skrywające wiele ciekawych zakątków i ciągle nieodkrytych tajemnic. W ostatnich latach najczęściej wspomina się to miasto przypominając czasy II wojny światowej, podczas której szczególnie aktywni byli tutaj Niemcy, budując różnego rodzaju budowle i umocnienia, których przeznaczenie nie do końca jest ustalone. To tutaj właśnie poszukiwacze tajemnic szukają tzw. złotego pociągu wiozącego w swoim składzie mityczne niemal skarby. Niemniej jednak równie ciekawa jest dawniejsza historia miasta i jego okolic. Szczególną "perłą w koronie" regionu jest wspaniały Zamek Książ sięgający swoją historią XIII wieku.
Więcej w tej kategorii: « Karkonoskie Tajemnice

10 Turystyczna
Karpacz, Województwo dolnośląskie.
Polska ,58-540

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Jak zostać czarownicą w t...

on 22 sierpień 2019
Jak zostać czarownicą w tydzień? - recenzja

Eliza Kiszonka mieszka w małym, szarym miasteczku w małym mieszkanku nad małym sklepikiem prowadzonym przez...

Kaczątko zwane Guzikiem -...

on 22 sierpień 2019
Kaczątko zwane Guzikiem - recenzja

Kolejna odsłona przygód Jasmine Green z Dębowej Farmy. Mama Jasmine jest weterynarzem, a ojciec zajmuje...

Psierociniec. Kocia lista...

on 22 sierpień 2019
Psierociniec. Kocia lista życzeń - recenzja

Remik, pies poeta, którego wiersze zmieniają rzeczywistość, zostaje porwany! Autorami spisku są przebiegłe i samolubne...

Strzeżcie się, smoki! - r...

on 20 sierpień 2019
Strzeżcie się, smoki! - recenzja

Claudette, nieustraszona pogromczyni olbrzymów i smoków, nie boi się żadnego niebezpieczeństwa, jest na bakier z...

« »
© 2019 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.