Lubelskie

wtorek, 04 październik 2016 21:40

Muzeum Południowego Podlasia

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Muzeum Południowego Podlasia Muzeum Południowego Podlasia
Mimo, że większość eksponatów Muzeum została rozproszona podczas II wojny światowej, to i tak stanowi jeden z najciekawszych obiektów tego typu we wschodniej Polsce.

Pierwsze bialskie muzeum nie przetrwało niestety okresu II wojny światowej, rozproszone eksponaty zaginęły w zawierusze wojennej. Ocalały jedynie niektóre starodruki, które weszły w skład księgozbioru Liceum Ogólnokształcącego im. I.J. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej, gdzie znajdują się po dzień dzisiejszy. W latach pięćdziesiątych miejscowi działacze regionalni i nauczyciele szkół bialskich czynili usilne starania na rzecz powołania bialskiego Muzeum, poruszając ten problem już w 1955 roku na konferencji w Centralnym Zarządzie Muzeum. Obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego przyniosły szereg konkretnych działań na polu oświaty i kultury. Jednym z ważniejszych wydarzeń uroczystych obchodów Tysiąclecia w powiecie bialskim było otwarcie w dniu 26 października 1966 roku Muzeum Regionalnego w Białej Podlaskiej. Władze miejskie przeznaczyły na jego tymczasową siedzibę salę konferencyjną Miejskiej Rady Narodowej przy ulicy Pocztowej 4 oraz niewielkie pomieszczenie o powierzchni 8m kw. wykorzystywane jako podręczny magazyn. W 1968 roku nadano Muzeum Statut, zatrudniono również pierwszych etatowych pracowników i określono teren działania i charakter zbiorów placówki. W 1973 roku powołano Oddział Martyrologiczny Muzeum, mieszczący się w piwnicach budynku administracyjnego Bialskich Fabryk Mebli, w miejscu gdzie w czasie okupacji mieściło się więzienie śledcze komisariatu policji granicznej. W 1975 roku w wyniku zmian administracyjnych, Biała Podlaska stała się miastem wojewódzkim. Muzeum w Białej Podlaskiej zyskało nową rangę i nazwę Okręgowego, znacznie poszerzono jego obsadę i utworzono działy merytoryczne: etnografii, historii, sztuki oraz dział naukowo-oświatowy zajmujący się edukacją i obsługą zwiedzających. W 1995 roku utworzono w bialskim Muzeum dział archeologii. 1983 roku Muzeum uzyskało siedzibę w tzw. „Parku Radziwiłłowskim” przy ulicy Warszawskiej 12. Na potrzeby placówki przeznaczono: bramę wjazdową wraz z ćwierćkolistym tunelowym łącznikiem zwanym „szyją”, wieżę bramną oraz kaplicę pałacową dawnego zespołu pałacowego obronnego Radziwiłłów.

Rezydencja magnacka Radziwiłłów w Białej, wzorowana w dużej mierze na wcześniejszym zespole zamkowym w Nieświeżu, była jedną z najwybitniejszych realizacji architektonicznych XVII wieku na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Interesującym obiektem bialskiego zespołu był pałac (1622-1630), wielokrotnie naśladowany przy budowie innych rezydencji. Całość założenia powstająca przez ponad sto lat (1622-1736) składała się z pałacu (rozebranego jako ruina w 1883 roku), kaplicy pałacowej z 1628 roku, trzech oficyn ujmujących jeden z największych dziedzińców pałacowych Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wieży, bramy wjazdowej oraz otaczających cały zespół ziemnych obwarowań obronnych systemu staroholenderskiego.

 

Fotografie: przekazane przez Muzeum

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej
21-500, Biała Podlaska, ul. Warszawska 12

Telefon kontaktowy: 83 341 67 58
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: http://muzeumbiala.pl/
Parking dla autobusów: Bezpłatny parking dla samochodów osobowych i autobusów przed siedzibą muzeum
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Bilet ulgowy 2,50 zł./os
Bilet normalny 4 zł./os

Cennik przewodników:

25 zł

Minimalny czas zwiedzania: 30 minut
Maksymalny czas zwiedzania: 90 minut
Godziny i dni otwarcia:

1.IX. – 31.V
poniedziałek – piątek 8.00-16.00
sobota – nieczynne
niedziela 10.00-16.00

1.VI. – 31. VIII
wtorek – piątek 8.30-16.30
sobota 10.00-16.00
niedziela 11.00-17.00
poniedziałek – nieczynne

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Istnieje możliwość zorganizowania wycieczki po mieście, cena 60 zł. niezależnie od ilości uczestników.

Stałe ekspozycje:

„Biała Podlaska – obrazy z historii miasta”
„Ikona święta tajemnica”
„Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku”

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 06 luty 2020 11:52

Artykuły powiązane

  • Muzeum Okręgowe w Sandomierzu Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
    Muzeum Okręgowe w Sandomierzu ma swoją siedzibę w Zamku Królewskim – wielokrotnie przebudowywanej rezydencji polskich królów i książąt, o historii sięgającej czasów panowania pierwszych Piastów, w tym m. in. Henryka Sandomierskiego.
  • Muzeum w Lęborku Muzeum w Lęborku
      Zalążkiem muzeum były zbiory powstałe pod koniec XIX wieku pod patronatem kościoła oraz lokalnych społeczników i pasjonatów. Pierwszymi zabytkami były przypadkowe znaleziska archeologiczne m.in.: siekierki kamienne, toporki, popielnice twarzowe kultury pomorskiej, ozdoby z brązu oraz monety. Po oddaniu do użytku ratusza miejskiego w 1900 roku zbiory znalazły swoje miejsce w nowym obiekcie i eksponowane były w korytarzu w przeszklonych szafach.
Więcej w tej kategorii: Magiczne Ogrody »

12 Warszawska
Biała Podlaska, lubelskie.
Polska ,21
+48 83 341 67 57
poniedziałek: Zamknięte,wtorek: 09:00–16:30,środa: 09:00–16:30,czwartek: 09:00–16:30,piątek: 09:00–16:30,sobota: 10:30–16:00,niedziela: 11:00–16:30

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Zabić drozda - powieść gr...

on 28 luty 2020
Zabić drozda - powieść graficzna - recenzja

"Zabić drozda" to książka niezwykle potrzebna, zdecydowanie ponadczasowa, opowiadająca o problemie nietolerancji i rasizmu. Wydana...

Strzeżcie się, potwory!-...

on 02 luty 2020
Strzeżcie się, potwory!- recenzja

Olbrzymy i smoki już padły. Teraz ciemny strach powinien paść na potwory, gdyż znalazły się...

Ella i jej sekret - recen...

on 05 styczeń 2020
Ella i jej sekret - recenzja

Ella MacKay jest nowa. W nowej szkole, w nowym domu, w nowej miejscowości. Wyprowadziła się...

Jak uratować czarownicę w...

on 11 listopad 2019
Jak uratować czarownicę w tydzień? - recenzja

Eliza Kiszonka powraca. A w zasadzie czarownica Magenta powraca. Marudna, egoistyczna i traktująca innych z...

« »
© 2020 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.