Lubuskie

czwartek, 27 luty 2020 08:15

Muzeum Regionalne w Świebodzinie

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Muzeum Regionalne w Świebodzinie  zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami Muzeum Regionalne w Świebodzinie zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami
Muzeum Regionalne w Świebodzinie powstało w 1971 r. dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świebodzińskiej – organizatora placówki. Świebodzin ma również starsze tradycje muzealne, sięgające początku ubiegłego wieku, kiedy to w 1903 r., z inicjatywy lokalnego Towarzystwa Regionalnego, powstały tzw. "zbiory miejskie", przekształcone w latach 30. w wielodziałowe Muzeum Lokalne. Ta bogata i cenna ekspozycja uległa zniszczeniu, a zbiory w większości rozproszeniu w 1945 roku.

Obecnie ekspozycja muzeum mieści się w 6 salach parteru zabytkowego ratusza. Budowla ta, dziś w stylu neorenesansowo-neogotyckim, pochodzi jeszcze z XV w. (gotycki wystrój części piwnic). Po pożarze w 1541 r. obiekt odbudowano w stylu renesansu germańskiego, w oparciu o wzorce późnogotyckie. Stąd w części sal muzealnych zachowały się bogate sklepienia gwiaździste i kryształowe. Najcenniejsze zbiory i kolekcje to: kartografia Dolnego Śląska, lokalne malarstwo, I poł. XX w., dawne karty pocztowe, lokalna rzeźba gotycka i manierystyczna, numizmatyka polska oraz niemiecka, malarstwo i grafika miejscowego środowiska plastycznego, regionalne zbiory archeologiczne, a także przyrodnicze.

 Zbiory własne muzeum mają charakter prawie wyłącznie regionalny; obejmują ok. 9000 pozycji z następujących dziedzin: historii, archeologii, sztuki, numizmatyki, techniki, etnografii oraz przyrody. W ramach ekspozycji stałych prezentowanych jest ponad 1200 obiektów. Poszerzanie zbiorów odbywa się drogą zakupów, darowizn i prac terenowych. Oddzielnie gromadzone są materiały archiwalne (wspomnienia, prasa lokalna, dokumentacja instytucji i organizacji społecznych).

WIEŻA WIDOKOWA

Zabytkowa wieża zegarowa wzniesiona została w trakcie XVI-wiecznej rozbudowy ratusza.  Obecny kształt w neorenesansowych formach stylowych nadano budowli w trakcie XIX-wiecznej przebudowy. Z tarasu widokowego można oglądać panoramę miasta. Zamontowano tu także dwie lunety obserwacyjne.

WYSTAWY

W muzeum prezentowane są dwie wystawy stałe – jedna dotyczy przyrody, druga natomiast dziejów regionu. 

Wystawa stała – "Przyroda Ziemi Lubuskiej" (sale nr 1 i 2) omawia przyrodę najważniejszych elementów krajobrazu Ziemi Lubuskiej – lasów, jezior, łąk i torfowisk oraz środowisk antropogennych: pól uprawnych, miast i osiedli. Zaprezentowano na niej licznych przedstawicieli flory i fauny tych środowisk, wyróżniono gatunki i tereny chronione.

Bogata i rozbudowana ekspozycja pt. "Historia miasta i regionu" (sale nr 3 i 5-6) ukazuje wielokulturowe tradycje obszaru ziemi świebodzińskiej, podkreślając silny związek miasta z historią pogranicza śląsko-wielkopolskiego. Ma charakter wielowątkowy, składa się z kilkunastu zagadnień. Opisuje dzieje obszaru świebodzińskiego od czasów prahistorycznych po okres powojenny. Szeroko przedstawia nowożytne tradycje handlu i rzemiosła świebodzińskiego, głównie sukiennictwa i browarnictwa. Znaczną część ekspozycji poświęcono powojennym czasom odbudowy miasta i okolic. Zaprezentowano materiały dotyczące m.in. przesiedleńców z tzw. Kresów Wschodnich oraz ludności napływającej tu z Wielkopolski i Polski Centralnej. Uzupełnieniem dla tej części ekspozycji jest prezentacja odrębnych kolekcji muzealnych: numizmatów, kartografii i militariów.

BIBLIOTEKA

Muzeum posiada bogaty zbiór biblioteczny, liczący ponad 4000 pozycji. Księgozbiór udostępniany jest wyłącznie na miejscu, po zapisaniu się do biblioteki muzealnej i akceptacji regulaminu.

BIBLIOTEKA EBERHARDA HILSCHERA

W muzeum znajduje się biblioteka Eberharda Hilschera, zawierająca niemal 4 tys. pozycji z literatury, głównie niemieckojęzycznej. E. Hilscher urodził się w 1927 roku w Świebodzinie. Był laureatem prestiżowej nagrody Fundacji Schillera w 1991 roku. Znany jest głównie jako pisarz, eseista i krytyk literacki. W 2000 r.  wyróżniony został tytułem Honorowego Obywatela Świebodzina. Zmarł  7.12.2005 roku.

OFERTA

Muzeum Regionalne w Świebodzinie gromadzi, opracowuje, przechowuje, zabezpiecza i udostępnia zbiory muzealne, a także organizuje wystawy czasowe i stałe, prowadzi działalność naukową i edukacyjną oraz wydawniczą. Corocznie organizowanych jest około dziesięciu wystaw czasowych z wernisażami, dodatkowo spotkania autorskie, wykłady i koncerty. Do największych cyklicznych wydarzeń należy Noc Muzeów (maj) i Europejskie Dni Dziedzictwa (wrzesień). W ramach działalności edukacyjnej prowadzone są lekcje muzealne dla przedszkoli, szkół podstawowych oraz szkół średnich.

WYDAWNICTWA

Muzeum prowadzi własną działalność wydawniczą,

w ramach której dotychczas ukazało się kilkadziesiąt pozycji z dziedziny lokalnej historii i kultury oraz przyrody. Można je nabyć w punkcie sprzedaży wydawnictw przy wejściu na ekspozycję, gdzie oferowane są także inne wydawnictwa o tematyce regionalnej, jak również liczne pamiątki pod postacią kartek pocztowych, magnesów oraz przewodniki i mapy.

 

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Regionalne w Świebodzinie

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Regionalne w Świebodzinie
Plac Jana Pawła II 1
66-200 Świebodzin

Telefon kontaktowy:

68 475 08 38

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www: www.muzeumswiebodzin.pl 
Parking dla autobusów: Najbliższy parking dla autobusów znajduje się pod Pomnikiem Chrystusa Króla przy ul. Sulechowskiej
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

DOROŚLI

4,50 zł – zwiedzanie muzeum
5,00 zł – wstęp na wieżę widokową
8,00 zł – karnet

MŁODZIEŻ

2,50 zł – zwiedzanie muzeum
3,00 zł – wstęp na wieżę widokową
4,00 zł – karnet

GRUPA ZORGANIZOWANA

2,00 zł – zwiedzanie muzeum
2,50 zł – wejście na wieżę widokową
4,00 zł – karnet

BILET RODZINNY

10,00 zł – zwiedzanie muzeum
12,00 zł – wejście na wieżę widokową
18,00 zł – karnet
1,00 zł – wypożyczenie lornetki
Bilet wstępu za okazaniem KARTY DUŻEJ RODZINY – 8 zł
 
W piątki (poza wakacjami) wstęp do Muzeum bezpłatny.

Cennik przewodników:

Brak

Minimalny czas zwiedzania: 60 minut
Maksymalny czas zwiedzania:

90 minut

Godziny i dni otwarcia:

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek – piątek  9:00 - 16:00.

W czasie wakacji również

sobota – niedziela 10:00 - 16:00.

Wieża widokowa czynna w godzinach otwarcia muzeum.

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

1. Lekcje muzealne dla przedszkoli oraz klas I-III szkół podstawowych
Muzeum Regionalne w Świebodzinie zaprasza serdecznie wszystkie grupy przedszkolne do skorzystania z lekcji muzealnych połączonych z warsztatami plastycznymi
- "Moja pierwsza lekcja muzealna": lekcja muzealna z oprowadzaniem,
w trakcie której dzieci dowiadują się co to jest muzeum, eksponat, ekspozycja, czym zajmuje się muzealnik i dużo innych ciekawostek dotyczących przyrody, historii i sztuki naszego miasta i regionu. Po zakończonej wycieczce po muzeum odbywają się warsztaty plastyczne.
- legendy świebodzińskie - czytanie legendy oraz warsztaty plastyczne.
Lekcja z warsztatami trwa od 60 do 90 minut (umawiać można od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00).
Prosimy o rezerwację z minimum jednodniowym wyprzedzeniem.

2. Lekcje muzealne dla szkół podstawowych i średnich
REGULAMIN
1. Lekcje muzealne odbywają się w sposób nieperiodyczny na wniosek zainteresowanej osoby, instytucji. Poniżej znajdują się opracowane z prezentacją multimedialną tematy lekcji.
Tematyka zajęć muzealnych:
- Zabytki ziemi świebodzińskiej.
- Miasto średniowieczne na przykładzie Świebodzina.
- Rok 1945 w dziejach ziemi świebodzińskiej.

2. Osoba zainteresowana przeprowadzeniem lekcji muzealnych kontaktuje się w sprawie terminu, a także miejsca i tematu z biurem Muzeum Regionalnego
tel. 68 475 08 39 lub z osobą prowadzącą lekcje – Tomaszem Plichtą tel. 665 006 821.
3. W przypadku obiektywnych okoliczności umawiające się strony mogą dokonać korekty terminu i miejsca lekcji.
4. W przypadku szkół, nauczyciele mogą zaplanować lekcje muzealne na cały rok szkolny, podając co najmniej miesiąc i temat lekcji.
Na początku wyznaczonego miesiąca termin należy ściśle skonkretyzować, tj. podać dzień i godzinę planowanej lekcji.
5. Odpłatności:
- lekcja muzealna na umówiony, z 2-tygodniowym wyprzedzeniem, temat - 2 zł/osoba.

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

brak

Stałe ekspozycje:

"Przyroda Ziemi Lubuskiej"

"Historia miasta i regionu"

 

 

Ostatnio zmieniany piątek, 26 marzec 2021 08:39

Artykuły powiązane

  • Muzeum Emigracji w Gdyni Muzeum Emigracji w Gdyni
        Muzeum Emigracji w Gdyni znajduje się w samym sercu gdyńskiego portu. To właśnie tutaj znajdował się niegdyś Dworzec Morski. Wybudowany w dwudziestoleciu międzywojennym budynek, to nie tylko wspaniały przykład architektury modernistycznej, ale i unikatowe miejsce na mapie Polski – miejsce, w którym zaczynała się podróż.
  • Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej
    Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej to nowoczesna placówka, która łączy w sobie charakter muzeum i domu kultury, choć wychodzi poza typową działalność obu wymienionych instytucji.
Więcej w tej kategorii: « Muzeum Miejskie w Nowej Soli

1 plac Jana Pawła II
Świebodzin, lubuskie.
Polska ,66-200

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Lalani z dalekich mórz. R...

on 29 wrzesień 2021
Lalani z dalekich mórz. Recenzja

Lalani to niepozorna dwunastolatka mieszkająca na wyspie okrążonej niezmierzonymi wodami. Głównym punktem tej wyspy jest...

Kuba na tropie czyli wszy...

Kuba na tropie czyli wszystko to, czego nie powiedzą wam w szkole. Recenzja

Często trudno jest "zarazić" (to mało popularne dziś słowo) dzieci i młodzież zainteresowaniem do historii...

Jak założyć magiczny skle...

on 27 kwiecień 2021
Jak założyć magiczny sklepik w tydzień. Recenzja

Magenta Nagła powraca! I to z przytupem. W dodatku nie zważając na nic robi magiczne...

Tatry. Przewodnik dla duż...

on 22 kwiecień 2021
Tatry. Przewodnik dla dużych i małych. Recenzja

O ile przewodniki z reguły kojarzą się z niewielkimi gabarytowo publikacjami, które łatwo zmieszczą się...

« »
© 2021 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.