środa, 05 październik 2016 13:46

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu
Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu otwarta dla turystów. Najciekawszy obiekt tego typu w Europie.

Kopalnia Guido to jedyna kopalnia węgla kamiennego, do której można zjechać i przekonać się na własne oczy, jak wygląda praca górników pod ziemią. Tak wyjątkowego zabytku techniki górniczej nie ma w całej Europie! Kopalnia została założona w 1855 roku przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarck, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Wydobycie węgla zakończono tu w 1928 roku, a do czasów współczesnych działała tu kopalnia doświadczalna. W 2007 roku podziemia Guido zostały udostępnione do zwiedzania jako samodzielna instytucja kultury.

Obecnie w Kopalni Guido zamiast pokładów węgla wydobywa się turystykę, kulturę i rozrywkę - na poziomach 170 i 320 czeka na turystów moc atrakcji, których nie sposób zobaczyć nigdzie indziej. Aby przekonać się, jak wyglądała praca górnika, poznać historię górnictwa i jego współczesne oblicze, wystarczy włożyć kask, pobrać górniczą lampę i ruszyć na spotkanie podziemnej przygody! Warto pamiętać o tym, by każdego napotkanego pod ziemią górnika pozdrowić tradycyjnym „Szczęść Boże”.

Zajęcia edukacyjne

Proponowana oferta edukacyjna dostosowana jest do wieku i możliwości psychofizycznych dzieci na poszczególnych etapach kształcenia oraz jest powiązana z podstawą programową dla przedszkoli oraz szkół podstawowych i gimnazjalnych. Zajęcia prowadzą przeszkoleni przewodnicy-animatorzy, posiadających odpowiednie predyspozycje do pracy z dziećmi. 

Zapewniamy naszym zwiedzającym sporą dawkę atrakcji, przyjazną atmosferę i pełne bezpieczeństwo.

 

1-5 Trasy zwiedzania

6-7 Zajęcia edukacyjne

 

1. Dla przedszkoli: Kopalnia Guido z Węgielkiem Muzykantem

Najmłodszych zwiedzających zapraszamy na ok. 60-minutowe zwiedzanie Kopalni Guido na poziomie 170, podczas którego zapewnimy przyjazną atmosferę, pełne bezpieczeństwo i odpowiedni do wieku zwiedzających dobór trasy zwiedzania oraz tematów i form pracy; proponujemy: opowiadanie, ekspozycję i film animowany o zwierzętach pracujących na kopalni, zapoznanie z prostymi narzędziami górniczymi. Zwiedzanie kończymy zabawą z Węgielkiem Muzykantem, w ramach której zapraszamy przedszkolaków do wspólnego muzykowania przy pomocy zestawu instrumentów muzycznych, a przy ich pomocy w przystępny sposób utrwalamy wiedzę o poznanych wcześniej urządzeniach kopalnianych. W oczekiwaniu na wyjazd zapraszamy do quizu – zabawy.

2. Dla przedszkoli: Czarne korytarze Kopalni Guido 

Drugim wariantem zwiedzania Kopalni Guido dla przedszkolaków jest inny fragment trasy turystycznej, na którym prezentujemy dzieciom takie tematy jak: powstanie węgla, badanie właściwości węgla, skamieniałości. Będzie też okazja do spotkania ze Skarbnikiem – dobrym duchem kopalnianych podziemi. Czarne korytarze Kopalni Guido to także podsumowująca zwiedzanie gra zespołowa, podczas której zwiedzający podzieleni na 4 grupy konkurują na planszy ułożonej na posadzce z kolorowych kręgów. Podczas gry posługują się ponadwymiarową kostką, odpowiadają na pytania oraz wykonują losowe zadania. Oferujemy niemal-sportową rywalizację. W oczekiwaniu na wyjazd przewodnik przybliża dzieciom postać św. Barbary – patronki górników.

Kopalnia Guido3. Dla klas I – III: Kopalnia Guido dla uczniów najmłodszych

Dla uczniów klas I – III szkół podstawowych przygotowaliśmy 60-minutową trasę zwiedzania kopalni na poziomie 170 metrów, ramach której uczniowie poznają świat kopalnianych legend, poszerzają wiadomości na temat zwyczajów górniczych, poznają legendę o św. Barbarze, a także poznają urządzenia górnicze służące do wydobywania węgla. Nie zabraknie tematu zwierząt pracujących na kopalni oraz innych atrakcji odpowiednich dla uczniów klas I – III. Na trasie zwiedzania pracujemy z dziećmi nie tylko metodami podającymi ale również aktywizującymi, a także stosujemy multimedia. Podczas zwiedzania uczniowie są podzieleni na dwie podgrupy (wyróżnione kolorami kasków), w ramach których podejmują elementy przyjaznej rywalizacji.

4. Dla klas IV – VI: Kopalnia Guido bez tajemnic

Uczniów klas IV – VI szkół podstawowych zapraszamy na zwiedzanie poziomu 170 lub 320 połączone z pracą w podgrupach, którym rozdajemy specjalnie przygotowane karty pracy. Podczas przemieszczania się górniczymi wyrobiskami każda z grup stara się prawidłowo oznaczyć oglądane urządzenia na schemacie kopalnianej mapy, stara się odpowiedzieć na zadane pytania, uzupełnić niedokończone zdania oraz nazwać i opisać sfotografowane narzędzia. Zwiedzanie ma charakter przygody edukacyjnej nawiązującej do umiejętności kształconym w ramach niektórych przedmiotów szkolnych. Informacje niezbędne do wypełnienia karty pracy prezentujemy na trasie zwiedzania, ale prawidłowo wypełnią ją tylko najbardziej uważni! 

5. Dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych: Bezpieczna historia węgla (zapraszamy w środy)

Edukacyjna wartość trasy zwiedzania, jaką przygotowaliśmy dla gimnazjalistów i młodzieży szkół ponadgimnazjalnych polega na bliskim powiązaniu treści na trasie zwiedzania z celami szczegółowymi szkolnej podstawy programowej. Będą to zagadnienia interdyscyplinarne z pogranicza biologii/ekologii, historii, wiedzy o społeczeństwie, geografii/geologii i edukacji dla bezpieczeństwa (warsztaty z resuscytacji). Elementem zwiedzania jest spotkanie – wywiad z Księciem Guido Henckel von Donnersmarckiem, założycielem kopalni – mile widziane przygotowanie pytań do Księcia! Trasa kończy się zespołową grą edukacyjną, podczas której uczniowie będą mogli w ramach zespołowej rywalizacji sprawdzić wiedzę nabytą podczas zwiedzania Kopalni Guido.

6. Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów:  Zostań odkrywcą kopalnianych podziemi!

W ramach trasy turystycznej zwiedzania Kopalni Guido zapraszamy do udziału w ok. 10-minutowych zajęciach edukacyjnych na poziomie 170, ukierunkowanych na tematykę skamieniałości. Po zwięzłym teoretycznym wprowadzeniu uczniowie zostają podzieleni na dwie grupy, które zajmują miejsca przy przygotowanych na specjalnych podwyższeniach piaskownicach – muszą w nich odszukać ukryte tam prastare skamieniałości. Poszukiwania prowadzą na czas. Pomocą w realizacji zadania służy szczegółowa plansza informacyjna umieszczona obok stanowiska z piaskownicami. Zwycięża grupa, która jako pierwsza nie tylko odkryje, ale także poprawnie zidentyfikuje swoje znaleziska. Zajęcia stanowią dodatkowy komponent trasy turystycznej. 

7. Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów: Z hajerem na szychta.

Podczas zwiedzania na trasie turystycznej poziomu 320 Kopalni Guido zapraszamy do udziału w ok. 15-minutowych zajęciach edukacyjno – wychowawczych, które pozwalają uczestnikom doświadczyć przedsmaku prawdziwej pracy górniczej. Dzieci i młodzież pod okiem wykwalifikowanego górnika – instruktora podejmuje się wykonania szeregu zadań przypominających prawdziwe zajęcia górnicze. Podczas zajęć instruktor posługuje się fachową terminologią górniczą, wskazówki wydaje w trybie poleceń, w wyrobisku pojawia się odrobina pyłu, prace prowadzone są pod presją czasu… Wszystko rozgrywa się w warunkach w pełni bezpiecznych. Po realizacji zajęć uczestnicy otrzymują certyfikat potwierdzający nabycie pierwszych kwalifikacji górniczych.

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu
ul. 3 Maja 93
41-800 Zabrze

Telefon kontaktowy: 32 271 40 77
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: http://www.kopalniaguido.pl 
Parking dla autobusów: Przy Kopalni
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Bilet szkolny z wybraną ofertą edukacyjną
wtorek-piątek: poziom 170 – 20 zł, poziom 320 – 23 zł, poziom 170+320 – 29 zł
sobota-niedziela: poziom 170 – 24 zł, poziom 320 – 27 zł, poziom 170+320 – 33 zł

Bilet normalny
wtorek-piątek: poziom 170 – 21 zł, poziom 320 – 26 zł, poziom 170+320 – 36 zł
sobota-niedziela: poziom 170 – 25 zł, poziom 320 – 29 zł, poziom 170+320 – 39 zł

Bilet ulgowy
wtorek-piątek: poziom 170 – 18 zł, poziom 320 – 21 zł, poziom 170+320 – 31 zł
sobota-niedziela: poziom 170 – 22 zł, poziom 320 – 25 zł, poziom 170+320 – 35 zł

Cennik przewodników:

Przewodnik polskojęzyczny jest w cenie biletu. Przewodnik obcojęzyczny (angielski, niemiecki, francuski, czeski, rosyjski) dodatkowo płatny, na poziom 170 – 190zł, na poziom 320 – 210zł, na dwa poziomy – 400 zł

Minimalny czas zwiedzania: Poziom 170 – około 1 h
Poziom 320 – około 2 h
Maksymalny czas zwiedzania: Poziom 170+320 – około 3 h
Godziny i dni otwarcia:

Godziny otwarcia:
wtorek-środa: 9.00-16.00
czwartek-niedziela: 9.00-22.00

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Konieczna wcześniejsza rezerwacja telefoniczna po numerem telefonu: 32 271 40 77, której najlepiej dokonać przynajmniej dwa tygodnie przed planowanym terminem przyjazdu. Przy składaniu rezerwacji konieczne jest podanie następujących danych:
- liczba osób z wyszczególnieniem liczby dzieci/młodzieży i opiekunów (na 10 uczniów jeden opiekun może wejść bezpłatnie)
- preferowany dzień i pora zwiedzania
- wybrany poziom zwiedzania i oferta edukacyjna
Jedna grupa może liczyć maksymalnie 23 osoby, w przypadku większej liczby osób zwiedzający są dzieleni na dwie lub więcej grup, z których każda zjeżdża z własnym przewodnikiem w odstępach 15 minut.

Stałe ekspozycje:

Poziom 170 – trasa obejmuje zwiedzanie budynku maszyny wyciągowej oraz wyrobisk na poziomie 170, gdzie zobaczyć można między innymi historyczne maszyny i urządzenia górnicze, stajnie końskie z XIX wieku, ekspozycję geologiczną, komorę pomp odwadniających, czy kaplicę św. Barbary. Trasa ma około 750 metrów długości i jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

Poziom 320 – trasa obejmuje przejście podziemnymi wyrobiskami o długości około 2 kilometrów, z czego 400 metrów turyści przejeżdżają elektryczną kolejką podwieszaną. Zobaczyć można XX-wieczne, działające maszyny i urządzenia górnicze (przenośniki, kombajn ścianowy, kombajn chodnikowy z obudową zmechanizowaną) w autentycznej kopalnianej scenerii. Trasa kończy się wizytą w Hali Pomp, gdzie znajduje się restauracja i sklepik z pamiątkami.

 

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 06 luty 2020 12:04

Artykuły powiązane

  • Centrum Edukacji Ekologicznej w Skoczowie Centrum Edukacji Ekologicznej w Skoczowie
    Główny cel naszej działalności to edukacja ekologiczna społeczności lokalnej, w szczególności dzieci i młodzieży. Jednak część naszych działań jest również przeznaczona dla całych rodzin oraz dla osób dorosłych. Integralną częścią Centrum Edukacji Ekologicznej jest też Park na Górnym Borze wraz ze znajdującą się tam ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą.
  • Sieradzki Park Etnograficzny Sieradzki Park Etnograficzny
      Sieradzki Park Etnograficzny położony jest przy ul. Grodzkiej 1, między Żegliną a Zalewem Paradzianka, w pobliżu Wzgórza Zamkowego. Idea powstania parku etnograficznego zrodziła się w latach 60-tych z inicjatywy ówczesnej Dyrektorki Muzeum pani Zofii Neymanowej.

93 3 Maja
Zabrze, śląskie.
Polska ,41-800