Muzeum Dialogu Kultur

Oceń ten artykuł
(8 głosów)
Muzeum Dialogu Kultur zaprasza wycieczki klasowe Muzeum Dialogu Kultur zaprasza wycieczki klasowe
Muzeum Dialogu Kultur, najnowszy oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, to miejsce nowoczesne i interaktywne. Muzeum idei, w którym treści przekazywane są w sposób narracyjny. Muzeum pozytywnych relacji, w którym, zarówno dialog kultur, jak i kultura dialogu są niezwykle ważne.

Muzeum Dialogu Kultur to przede wszystkim nowoczesne i interaktywne miejsce spotkań. Tu można swobodnie dzielić się poglądami i doświadczeniami, uczyć się innych kultur, poznawać tradycje Innych, czerpiąc z tego bogactwa inspiracje i informacje o sobie samym i własnej kulturze. Muzeum Dialogu Kultur przybliża idę dialogu międzykulturowego, przedstawia jego przykłady i perspektywy – te zapisane w historii, jak i współczesne. Prezentuje różnorodność narodową, etniczną, religijną, determinowaną przez płeć czy pozycję społeczną. Mówi o zjawiskach i pojęciach z takich dziedzin naukowych jak etnologia, socjologia, antropologia kulturowa, wyjaśnia czym jest kultura, tradycja, etnocentryzm, dyskryminacja, tolerancja, płeć kulturowa etc. Pokazuje także przykłady pozytywnych relacji, wzajemnego oddziaływania na siebie kultur oraz ich pokojowego współistnienia. Buduje świadomość różnic, przybliża ideę solidarności i równości, pokazuje odmienność jako wartość.

W swojej działalności Muzeum Dialogu Kultur wykorzystuje różnorodne narzędzia: multimedialną wystawę stałą, wystawy czasowe, spotkania i wykłady, bogatą ofertą warsztatów i zajęć edukacyjnych, koncerty, pokazy filmowe etc.

Idea powołania nowatorskiego, narracyjnego oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach powstała w 2009 roku z inicjatywy dyrektora dr. hab. Roberta Kotowskiego. Pomysł zyskał aprobatę i wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013. Realizacja projektu pn. „Modernizacja oraz wyposażenie Kamienicy pod Trzema Herbami z przeznaczeniem na Muzeum Dialogu Kultur” rozpoczęła się w lutym 2010 roku, a zakończyła 14 września 2012 roku uroczystym otwarciem nowego oddziału. Siedziba Muzeum znajduje się w centrum Kielc, na Rynku, w miejscu, w którym dialog i wszelkiego rodzaju dysputy prowadzone są niemal z definicji.

Muzeum Dialogu Kultur to miejsce spotkań, muzeum idei, pozytywnych relacji, laboratorium wzajemnego uczenia się. Na różnych płaszczyznach, a więc m.in. poprzez narracyjną i multimedialną ekspozycję, literaturę, muzykę, teatr, film, spotkania, konferencje i warsztaty chcemy przybliżać historię, kulturę i tradycję, nieustannie podkreślając mnogość i różnorodność poglądów, wyznań, przekonań. Chcemy mówić o różnicach narodowych i wyznaniowych, tych determinowanych przez rasę, religię, pozycję społeczną czy płeć. Wymieniając się poglądami i doświadczeniami przed wejściem do Kamienicy pod Trzema Herbami chcemy zostawiać wszelkie uprzedzenia oraz stereotypy i zastąpić je tolerancją oraz poszanowaniem odmienności.

 

Wystawy stałe w Muzeum Dialogu Kultury

 

Od różnorodności do dialogu – wystawa stała Muzeum Dialogu Kultur

Celem stałej ekspozycji Muzeum Dialogu Kultur jest przybliżanie różnorodności kulturowej, uświadamianie o możliwości integracji społecznej poprzez przywoływanie przykładów dialogu międzykulturowego. Budowa społeczeństwa otwartego na prawa człowieka, a także chęć wypracowania w odbiorcach postaw szacunku wobec subiektywnie rozumianej inności. Rolą Muzeum jest edukacja mająca na celu wieloaspektowe, wolne od stereotypów i uprzedzeń przedstawianie różnych kultur.

Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy

Wystawa archeologiczna otwarta we wrześniu 2017 roku prezentuje eksponaty od mezolitu po wczesne średniowiecze na obszarze obejmującym region Ponidzia, którego jednym z najbardziej interesujących miejsc jest Wiślica.

Historia motoryzacji w miniaturze

Wystawa skupia się na zaprezentowaniu najcenniejszych obiektów pochodzących ze zbioru podarowanego Muzeum Narodowemu w Kielcach przez Sławoja Franciszka Gwiazdowskiego (1927-2009), pioniera kolekcjonerstwa modeli pojazdów w Polsce.

Od sacrum do profanum. Malarstwo i rzeźba w sztuce ludowej

Ponad 400 eksponatów, dorobek blisko 60 artystów z regionu świętokrzyskiego w jednym miejscu. Na ekspozycję składają się rzeźby wykonane z drewna i gliny oraz obrazy malowane na płótnie, desce i papierze. Ich autorzy, to ludzie, którzy tworzyli z ogromnej potrzeby serca, często mimo braku zrozumienia i doskwierającej biedy.

Galeria:

Fotografie: Muzeum Dialogu Kultur

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Dialogu Kultur 

Kamienica pod Trzema Herbami
ul. Rynek 3, 25-303 Kielce

Telefon kontaktowy:

tel. 41 344 60 96 wew. 302 lub 307

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

http://mnki.pl/mdk/ 

Parking dla autobusów:

ul. Bodzentyńska (plac przy kościele św. Wojciecha)

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Bilet grupowy normalny - 12,00 zł
Bilet grupowy ulgowy - 5,00 zł
Bilet "Kultura dostępna" (uczniowie i studenci do 26 roku życia) - 1,00 zł
W każdą niedzielę wstęp do muzeum jest bezpłatny
Zajęcia edukacyjne - 5 zł od osoby
Warsztaty - 7 zł od osoby

Cennik przewodników:

Opłata za usługę przewodnicką w języku polskim - 25,00 zł
Opłata za usługę przewodnicką w języku angielskim - 35,00 zł

Minimalny czas zwiedzania: 45 minut
Maksymalny czas zwiedzania:

90 minut

Godziny i dni otwarcia:

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00       
Środa 8.00 - 16.00           
Czwartek 8.00 - 16.00   
Piątek 8.00 - 16.00          
Sobota nieczynne          
Niedziela 10.00 - 18.00

 *ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem.

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Wystawa stała przeznaczona jest dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ostatnie wejście zwiedzających na wystawę odbywa się na 45 min. przed zamknięciem muzeum.
Zajęcia edukacyjne przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób (w przypadku większych grup możliwość podziału).
Prosimy o wcześniejszą rezerwację terminu pod numerem telefonu (41) 344 60 96.
Tematy zajęć dostępne na stronie http://edukacja.mnki.pl/pl/oferta/zajecia_edukacyjne/zajecia_edukacyjne_-_dial og/ 

Stałe ekspozycje:

Od różnorodności do dialogu – wystawa stała Muzeum Dialogu Kultur

Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy

Historia motoryzacji w miniaturze

Od sacrum do profanum. Malarstwo i rzeźba w sztuce ludowej

 Planowane wydarzenia:

Brak informacji

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 03 marzec 2020 12:16

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA