Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami
W oddziale Dawny Pałac Biskupów Krakowskich udostępniane są cztery ekspozycje stałe, organizowane wystawy czasowe, koncerty, imprezy kulturalne, realizowana jest działalność edukacyjna i naukowo-badawcza. Siedzibą oddziału jest Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, najcenniejszy zabytek architektury Kielc, jedyna w Polsce tak doskonale zachowana rezydencja epoki Wazów.

Pałac, wzniesiony w latach 1637–1644 z inicjatywy biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika, miał być rezydencją magnacką godną najwyższego dostojnika państwowego i kościelnego. W architekturze, dyspozycji wnętrz, detalach architektonicznych, dekoracji przenikają się wpływy włoskie i rodzime, a wciąż czytelny bogaty wystrój architektoniczno-malarski przypomina o dokonaniach fundatora na rzecz Państwa i Kościoła.
W I połowie XVIII stulecia pałac został rozbudowany o dwa boczne skrzydła, które oprócz dodatkowej powierzchni mieszkalnej, zmieniły charakter budowli zbliżając ją do francuskiej rezydencji typu entre court et jardin [fr. „między dziedzińcem a ogrodem”]. Nadany wówczas układ przetrwał do dziś i stanowi malowniczą dominantę w krajobrazie miasta.
Pałac pełnił funkcję czasowej siedziby biskupów krakowskich do 1789 roku, czyli momentu upaństwowienia dóbr biskupich uchwałą Sejmu Wielkiego. Pozostał jednak ośrodkiem władzy państwowej. W XIX i XX wieku w pałacowych wnętrzach mieściły się biura instytucji publicznych, wojskowych, dydaktycznych.
W 1971 roku jako siedziba kieleckiego muzeum został przystosowany do celów ekspozycyjnych.

Stałe ekspozycje w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach

Wnętrza zabytkowe XVII-XVIII wieku – ekspozycja wysokiej klasy mebli, tkanin, obrazów, rzemiosła artystycznego z XVII i XVIII wieku zaaranżowana we wnętrzach piano nobile, gdzie zachowała się znakomita część oryginalnego wystroju: unikatowe stropy ramowe wykonane w warsztacie nadwornego malarza Wazów – Tomasza Dolabellego, polichromowane stropy belkowe, fryzy podstropowe, marmurowe portale, oprawy kominków, posadzki.

Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego – ekspozycja pamiątek związanych z legionową przeszłością Kielc, mieszcząca się w trzech pomieszczeniach południowo-zachodniego narożnika parteru. Inicjatywa stworzenia Sanktuarium w kwaterze głównej Józefa Piłsudskiego podczas jego pobytu w Kielcach w 1914 roku zrodziła się już w okresie międzywojennym. Powrócono do niej i zrealizowano w 1990 roku.

Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej mieści się w XVIII-wiecznym skrzydle północnym Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Ekspozycję tworzą, prezentowane w układzie symultanicznym, najcenniejsze zabytki malarstwa i rzemiosła artystycznego, plasujące kieleckie zbiory w rzędzie najciekawszych kolekcji w Polsce. Zwiedzający znajdą tu licznie reprezentowany portret, pejzaż, malarstwo rodzajowe, martwą naturę, weduty, sceny batalistyczne, przedstawienia alegoryczne czy symboliczne malarzy tej rangi co: Józef Szermentowski, Józef Brandt, Maurycy Gottlieb, Aleksander Gierymski. Chlubą Galerii jest malarstwo młodopolskie z obrazami wielkich indywidualności tej epoki: Olgi Boznańskiej, Józefa Pankiewicza, Jacka Malczewskiego i Stanisława Wyspiańskiego. Równolegle z malarstwem prowadzony jest pokaz najlepszych dzieł rzemiosła artystycznego. Wśród nich znajdują się porcelanowe naczynia dalekowschodnie z drezdeńskiej kolekcji Augusta II Mocnego, wyroby pierwszej europejskiej manufaktury w Miśni, a także wytwórni w Berlinie, Wiedniu, Korcu, Baranówce i licznie reprezentowana ceramika ćmielowska. Na uwagę zasługują szkła z hut czeskich, śląskich, niemieckich i polskich, tworzone od baroku po dwudziestolecie międzywojenne. Galerię rzemiosła uzupełniają meble i zegary z prezentowanych epok. Ekspozycja przeszła gruntowną modernizację w ramach projektu Pałac w muzeum, Muzeum w Pałacu. Ochrona, zachowanie i udostępnianie na cele publiczne zabytków ruchomych i nieruchomych o znaczeniu ogólnopolskim, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.  

Gabinet Numizmatyczny – najnowsza ekspozycja stała, prezentowana od listopada 2015 roku na piętrze pałacu, poświęcona historii pieniądza w regionie w średniowieczu i okresie nowożytnym.
 

W salach parteru prezentowane są wystawy czasowe, prowadzone warsztaty artystyczne. Tutaj znajduje się strefa edukacyjna dla rodzin, sklepik z muzealnymi publikacjami  i upominkami. W części recepcyjnej można również umilić czas zabawą grami multimedialnymi.

Od strony zachodniej pałacu znajduje się ogród włoski, zrekonstruowany zgodnie z przekazami historycznymi. Otacza go mur z bastionem (puntone) zwanym Basztą Prochową.

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach

 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach

pl. Zamkowy 1, 25-010 Kielce 

Telefon kontaktowy:

Kasa, informacja, zgłaszanie grup:
tel. (41) 344 40 15 wew. 213 oraz wew. 239
lub (41) 344 23 18
tel. kom. 660 957 875 (poniedziałek–piątek, godz. 7.30–15.30)

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: https://mnki.pl/palac 
Parking dla autobusów: Brak informacji
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

INDYWIDUALNY NA WYSTAWĘ STAŁĄ WNĘTRZA PAŁACOWE
Normalny 12,00 zł
Ulgowy 8,00 zł
INDYWIDUALNY NA WYSTAWĘ CZASOWĄ
Normalny 15,00 zł
Ulgowy 10,00 zł
INDYWIDUALNY NA GALERIĘ MALARSTWA POLSKIEGO I EUROPEJSKIEJ SZTUKI ZDOBNICZEJ
Normalny 20,00 zł
Ulgowy 12,00 zł
GRUPOWY NA GALERIĘ MALARSTWA POLSKIEGO I EUROPEJSKIEJ SZTUKI ZDOBNICZEJ
Normalny 18,00 zł
Ulgowy 10,00 zł
GRUPOWY NA WYSTAWĘ STAŁĄ WNĘTRZA PAŁACOWE
Normalny 10,00 zł
Ulgowy 6,00 zł
GRUPOWY NA WYSTAWĘ CZASOWĄ
Normalny 8,00 zł
Ulgowy 6,00 zł
RODZINNY
równowartość biletu ulgowego na wybraną ekspozycję
BILET - KULTURA DOSTĘPNA (dzieci od 7 roku życia i młodzież do 26 roku życia)
1,00 zł

Cennik przewodników:

OPŁATA ZA USŁUGĘ PRZEWODNICKĄ NA WYSTAWĘ STAŁĄ
(do poniższych kwot należy doliczyć obowiązującą cenę biletu dla każdego uczestnika)
Opłata za usługę przewodnicką w języku polskim 50,00 zł
Opłata za usługę przewodnicką w języku angielskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim* 70,00 zł

OPŁATA ZA USŁUGĘ PRZEWODNICKĄ NA WYSTAWĘ CZASOWĄ
(do poniższych kwot należy doliczyć obowiązującą cenę biletu dla każdego uczestnika)
Opłata za usługę przewodnicką w języku polskim 30,00 zł
Opłata za usługę przewodnicką w języku angielskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim* 50,00 zł

* Przewodnik dostępny dla grupy po wcześniejszym umówieniu

Minimalny czas zwiedzania: 40 minut
Maksymalny czas zwiedzania:

120 minut

Godziny i dni otwarcia:

OD 1 WRZEŚNIA DO 30 KWIETNIA

Poniedziałek - nieczynne
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa   9.00 - 17.00
Czwartek  9.00 - 17.00
Piątek  9.00 - 17.00
Sobota 9.00 - 17.00
Niedziela 9.00 - 17.00

*ostatnie wejście o godz. 16

OD 1 MAJA DO 31 SIERPNIA

Poniedziałek nieczynne
Wtorek 10.00 - 18.00
Środa 10.00 - 18.00
Czwartek 10.00 - 18.00
Piątek 10.00 - 18.00
Sobota 10.00 - 18.00
Niedziela 10.00 - 18.00

*ostatnie wejście o godz. 17

Sobota jest dniem wolnego wstępu na ekspozycje stałe.

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

https://mnki.pl/palac/pl/edukacja 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

brak

Stałe ekspozycje:
  • Wnętrza zabytkowe XVII-XVIII wieku 
  • Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego 
  • Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej 
  • Gabinet Numizmatyczny 

 

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 03 marzec 2020 11:35
REKLAMA