Warmińsko-mazurskie

wtorek, 31 sierpień 2021 15:31

Szpital p.w. św. Ducha - Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Szpital św. Ducha we Fromborku zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami Szpital św. Ducha we Fromborku zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami
Dawny szpital św. Ducha z kaplicą św. Anny we Fromborku był zbudowany pierwotnie w konstrukcji szachulcowej, tylko kaplica od wschodu oraz tzw. dom gotycki od zachodu wymurowane były z cegły. Czas budowy przypada na lata 1426-1433. Był to silnie wydłużony, prostokątny budynek szpitalny z trzema izbami: dla ubogich mężczyzn i kobiet i jednej dla chorych.

W latach 1507 do 1513 przypada drugi etap budowy obiektu, kiedy główne ściany szpitala wymurowano z cegły. W 1686 roku prowadzono trzeci etap prac i wówczas wewnątrz szpitala wybudowano ściany, które stworzyły układ trójnawowy, bazylikowy, a w nawach bocznych utworzono po sześć cel dla kobiet i dla mężczyzn. W części tzw. domu gotyckiego zasypano późnogotyckie piece hypokaustyczne, zmieniając ogrzewanie szpitala przez wymurowanie pieców kaflowych w ścianach rozdzielających cele, które opalane były w formie otwartego kominka z nawy głównej. Główne wejście do budynku od strony zachodniej zamknięto późnorenesansowym portalem. W roku 1712 do kaplicy ufundowano dwukondygnacyjny ołtarz główny, a po sześciu latach przylegające doń dwa ołtarze boczne.

W latach 1927-1932 zespół poddano restauracji i w apsydzie kaplicy św. Anny odsłonięto średniowieczne freski z przedstawieniami scen Sądu Ostatecznego. W wyniku działań II wojny światowej budynek bardzo ucierpiał. Od roku 1977 do 1990 w zespole poszpitalnym prowadzono szereg prac konserwatorsko-remontowych i od 1992 roku we wnętrzach urządzono Dział Historii Medycyny Muzeum Mikołaja Kopernika, a na terenie otaczającym dawny zespół szpitalny założono ogród ziołowy. Nawa główna szpitala została przeznaczona na prezentację wystaw czasowych, a nawy boczne na wystawy stałe: Z dziejów historii medycyny gdzie prezentowana jest tu bardzo cenna kolekcja nowożytnych drewnianych, ceramicznych, szklanych i fajansowych naczyń aptecznych (głównie z wieku XVIII), a także starodruki medyczne, zabytkowe protezy rąk i nóg, narzędzia chirurgiczne, preparaty i modele anatomiczne. W kaplicy prezentowana jest Warmińska rzeźba i malarstwo do XVIII wieku.

Przy dawnym zespole szpitalnym istnieje ogród zielny, założony w 1992, w którym uprawiane rośliny lecznicze. Wejście do niego wiedzie przez niewysoką bramę umieszczoną w murze ceglanym po stronie południowej szpitala. Założone stanowiska roślin zaczynają się tuż przy ścianie nawy południowej głównego budynku szpitala, kolejne znajdują się na rabatach po stronie południowej i wschodniej zespołu szpitalnego. Ogród zielny ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie jest to typowy ogród botaniczny, gdzie rośliny grupuje się wg rodzin i nie jest też średniowieczną imitacją. Rośliny zielne, jakie zostały tu zgrupowane na niewielkich kwaterach ekspozycyjnych, występują zarówno na naszych polach i łąkach jak również pochodzą z obszarów śródziemnomorskich Miejsce uprawy roślin leczniczych ma na celu nawiązanie do tradycji, kiedy od średniowiecza przy zespole szpitalnym uprawiano rośliny służące do sporządzanie leków.

 

 

Dostępne lekcje muzealne

Medyczne przygody w szpitalu św. Ducha (klasy IV–VIII szkoły podstawowej, szkoła średnia).
Zajęcia pokazują kim był lekarz wczoraj i dziś, szpitalnictwo, sprzęty medyczne i apteczne oraz różne opowiastki wraz z prześledzeniem muzealnych zawartości prezentowanych wystaw.


Ogród zielny i jego funkcja (przedszkole, szkoła podstawowa, szkoła średnia).
Zajęcia odpowiadają na pytania: czy zioła mogą leczyć? jak korzystać z ziół? jak je rozpoznawać? Obejmują także przejście szpitalnym ogrodem z wyjaśnieniem do czego służył, czym był, wraz z omówieniem poszczególnych zasobów flory.

 

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku 

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Zespół Poszpitalny p.w. św. Ducha Dział Historii Medycyny Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
ul. Stara 6, 14 - 530 Frombork

Telefon kontaktowy:

55 243 75 62

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: www.frombork.art.pl 
Parking dla autobusów: Parking przy ulicy Dworcowej
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Bilet normalny 9 zł, ulgowy 5 zł od osoby
Bilet zbiorczy obejmujący Szpital św. Ducha i Dawny Pałac Biskupi : normalny 14 zł, ulgowy, 8 zł od osoby
Lekcja muzealna 80 zł od grupy (maksymalni 25 os.)

Cennik przewodników:

Brak przewodników muzealnych

Minimalny czas zwiedzania:

30 minut

Maksymalny czas zwiedzania:

60 minut

Godziny i dni otwarcia:

Październik - kwiecień
Wtorek - niedziela 9.00 - 16.00

Maj - wrzesień
Wtorek - niedziela 9.30 - 17.00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Jak w opisie wyżej

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Wewnątrz obiektu a także w ogrodzie ziołowym przy obiekcie są organizowane zajęcia edukacyjne, które należy zamawiać pod numerem telefonu Działu Edukacji - Planetarium i Park Astronomiczny 55 243 80 88, lub mailowo e - mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Stałe ekspozycje:

Z dziejów historii medycyny, Rzeźba warmińska XVII-XVIII wiek

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 31 sierpień 2021 13:53

Artykuły powiązane

  • Muzeum Emigracji w Gdyni Muzeum Emigracji w Gdyni
        Muzeum Emigracji w Gdyni znajduje się w samym sercu gdyńskiego portu. To właśnie tutaj znajdował się niegdyś Dworzec Morski. Wybudowany w dwudziestoleciu międzywojennym budynek, to nie tylko wspaniały przykład architektury modernistycznej, ale i unikatowe miejsce na mapie Polski – miejsce, w którym zaczynała się podróż.
  • Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej
    Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej to nowoczesna placówka, która łączy w sobie charakter muzeum i domu kultury, choć wychodzi poza typową działalność obu wymienionych instytucji.

5 Stara
Frombork, Warmińsko-Mazurskie.
Polska ,14-530

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Lalani z dalekich mórz. R...

on 29 wrzesień 2021
Lalani z dalekich mórz. Recenzja

Lalani to niepozorna dwunastolatka mieszkająca na wyspie okrążonej niezmierzonymi wodami. Głównym punktem tej wyspy jest...

Kuba na tropie czyli wszy...

Kuba na tropie czyli wszystko to, czego nie powiedzą wam w szkole. Recenzja

Często trudno jest "zarazić" (to mało popularne dziś słowo) dzieci i młodzież zainteresowaniem do historii...

Jak założyć magiczny skle...

on 27 kwiecień 2021
Jak założyć magiczny sklepik w tydzień. Recenzja

Magenta Nagła powraca! I to z przytupem. W dodatku nie zważając na nic robi magiczne...

Tatry. Przewodnik dla duż...

on 22 kwiecień 2021
Tatry. Przewodnik dla dużych i małych. Recenzja

O ile przewodniki z reguły kojarzą się z niewielkimi gabarytowo publikacjami, które łatwo zmieszczą się...

« »
© 2021 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.