Warmińsko-mazurskie

poniedziałek, 08 listopad 2021 18:13

Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami
Odwiedzając Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku wyruszamy w podróż w czasie. Tradycyjna zabudowa wiejska, której najstarsze obiekty sięgają pierwszej połowy XIX wieku, a nade wszystko elementy kultury materialnej dawnych mieszkańców Warmii, Mazur i Powiśla pozwalają dotknąć świata, który znany jest już tylko etnografom i historykom kultury.

W malowniczo położonym Parku Etnograficznym można wędrować przez kultury, które tworzyły niegdyś specyficzny pejzaż pruskiej ziemi. Surowy styl życia ewangelickich Mazurów odkryjemy w aranżacji mazurskich chałup; nieco odmienny klimat odnajdziemy z kolei w chałupach warmińskich i powiślańskich.

 

Obiekty

Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku posiada  bogate zbiory muzealiów ruchomych i nieruchomych. Zgromadzone są w 79 obiektach dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy, o zróżnicowanych funkcjach, budowie i konstrukcji. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe. Wyposażenie budynków stanowią eksponaty pokazujące tradycyjne metody pracy i obrzędy na wsi w XIX i XX wieku. Zbiory muzealne kultury materialnej oraz sztuki ludowej przekraczają 14 tys. egzemplarzy.

W struktury organizacyjne Muzeum wchodzą Salon Wystawowy oraz Dom Mrongowiusza, znajdujące się w centrum miasta, gdzie organizowane są wystawy o różnorodnej tematyce.

 

Ogrody

Obiekty znajdują się w naturalnym otoczeniu zieleni. W ogródkach przyzagrodowych uprawiane
są kwiaty, warzywa i zioła. W Muzeum działania związane z projektowaniem i zakładaniem ogrodów wiążą się z podkreślaniem potrzeby zachowania charakterystycznych cech krajobrazu wiejskiego.

 

Zwierzęta

Muzeum prowadzi hodowlę zwierząt gospodarskich.  Muzealne zwierzęta – od koni i krów poczynając, poprzez kozy, króliki, owce, a na drobiu kończąc – stanowią dużą atrakcję dla odwiedzających.

 

Wydarzenia

W sezonie letnim organizowanych jest wiele imprez plenerowych. Wydarzeniom towarzyszą kiermasze, pokazy dawnych zajęć i  umiejętności, koncerty, konkursy, prezentacje i prelekcje. Dla najmłodszych zwiedzających  przygotowywane są specjalne warsztaty, gry i zabawy. Najważniejsze wydarzenia na stałe wpisane do kalendarza imprez to Regionalne Święto Ziół, Majówka, Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie czy Targi Chłopskie.

 

 

Lekcje Muzealne

Muzeum dysponuje bogatą ofertą lekcji muzealnych i warsztatów plastycznych. Zajęcia prowadzone są w  zabytkowych obiektach Parku Etnograficznego oraz w Salonie Wystawowym. Charakter i zakres zajęć uzależniony jest od wieku uczestników. Najpopularniejsze zajęcia to „Malarstwo na szkle”, „Nie święci garnki lepią…”,  „Kaligrafia” oraz „Budownictwo wiejskie Warmii, Mazur i Powiśla”.

 

Zwiedzanie

Na zwiedzanie Muzeum należy przeznaczyć co najmniej 2 godziny. Istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem lub samodzielnie.

 

Gastronomia

Na terenie Muzeum znajduje się Karczma oferująca regionalne przysmaki. Odwiedzając nasze Muzeum warto odwiedzić i to miejsce, które oferuje kulinarne doznania w postaci smaków z Warmii i Mazur.

 

Podczas spaceru warto odwiedzić również Pijalnię Ziół, która oferuje autorską markę: Mazurskie Słoiki, czyli wysokiej klasy lokalne produkty np. syrop z kwiatów sosny, syrop z kwiatów bzu czarnego, syrop pokrzywowy, syrop lipowo-rokitnikowy, syrop mniszkowy, ziołomiody, soki z aronii, dżem z malin i wiele innych. Wytwarza również płatki dzikiej róży w syropie.

  

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku
Leśna 23, 11-015 Olsztynek

Telefon kontaktowy:

(89) 519-21-64

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

https://muzeumolsztynek.pl/ 

Parking dla autobusów:

Parking płatny, obok wejścia do Muzeum. Opłata parkingowa wynosi 15 zł – bus i 20 zł – autokar.

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

 

Grupy zorganizowane:

W zależności od wieku bilet normalny lub ulgowy, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny.

Zwolnienie z opłat za wstęp przysługuje dwóm opiekunom zorganizowanych grup liczących ponad 20 osób oraz jednemu opiekunowi zorganizowanych grup liczących 10-20 osób.

Pozostałych opiekunów obowiązuje opłata za bilet ulgowy.

 

Goście indywidualni:

Bilet normalny - 17,00 zł
Bilet ulgowy - 11,00 zł
Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci do lat 16) - 48,00 zł
Bilet na Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny - 10,00 zł

Cennik przewodników:

Przewodnik w języku polskim (grupy do 40 osób łącznie z opiekunami) – 70,00 zł

Minimalny czas zwiedzania:

60 min.

Maksymalny czas zwiedzania:

120 min.

Godziny i dni otwarcia:

Wtorek - Niedziela
10:00 - 15:00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Szczegółowy opis tematów lekcji muzealnych znajduje się ma stronie muzeum.

https://muzeumolsztynek.pl/edukacja/ 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Rezerwacji przewodnika oraz lekcji muzealnych należy dokonać minimum 2 tygodnie przed planowaną wizytą.

Lekcje muzealne – do 25 osób. W przypadku większych grup są one dzielone na mniejsze.

Rezerwacje na lekcje muzealne przyjmujemy od grupy, która liczy min. 10 osób.

Rezerwacji można dokonywać od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-15.30

Pod nr tel.: (89) 519-21-64, nr wewnętrzny 36

Stałe ekspozycje:

Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku posiada  bogate zbiory muzealiów ruchomych i nieruchomych. Zgromadzone są w 79 obiektach dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy, o zróżnicowanych funkcjach, budowie i konstrukcji. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe. Wyposażenie budynków stanowią eksponaty pokazujące tradycyjne metody pracy i obrzędy na wsi w XIX i XX wieku. Zbiory muzealne kultury materialnej oraz sztuki ludowej przekraczają 14 tys. egzemplarzy.

W struktury organizacyjne Muzeum wchodzą Salon Wystawowy oraz Dom Mrongowiusza, znajdujące się w centrum miasta, gdzie organizowane są wystawy o różnorodnej tematyce.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 listopad 2021 18:28

Artykuły powiązane

  • Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
      Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych Poznaniaków, przestrzenią spotkań kulturalnych oraz miejską ostoją różnorodności biologicznej. Otwarty w 1925 roku obiekt początkowo liczył jedynie 2,5 ha powierzchni. Aktualnie na terenie blisko 22 ha prezentowanych jest kilka tysięcy gatunków roślin, pochodzących niemal ze wszystkich kontynentów.
  • Muzeum Kanału Bydgoskiego Muzeum Kanału Bydgoskiego
    Muzeum Kanału Bydgoskiego znajduje się w budynku dawnego przedszkola przy ul. Staroszkolnej, pomiędzy IV a V śluzą, około 100 metrów od koryta starego odcinka Kanału Bydgoskiego. W muzeum oglądać można zdjęcia i eksponaty przedstawiające Kanał Bydgoski, pracę oraz życie codzienne toczące się nad Kanałem oraz Brdą.

10A Leśna
Olsztynek, Warmińsko-Mazurskie.
Polska ,11-015

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Małe Licho i babskie spra...

on 11 listopad 2021
Małe Licho i babskie sprawki. Recenzja

Bożek to chłopiec niezwyczajny, choć jednocześnie bardzo zwyczajny. Brzmi to jak wstęp do opisu superbohatera,...

Lalani z dalekich mórz. R...

on 29 wrzesień 2021
Lalani z dalekich mórz. Recenzja

Lalani to niepozorna dwunastolatka mieszkająca na wyspie okrążonej niezmierzonymi wodami. Głównym punktem tej wyspy jest...

Kuba na tropie czyli wszy...

Kuba na tropie czyli wszystko to, czego nie powiedzą wam w szkole. Recenzja

Często trudno jest "zarazić" (to mało popularne dziś słowo) dzieci i młodzież zainteresowaniem do historii...

Jak założyć magiczny skle...

on 27 kwiecień 2021
Jak założyć magiczny sklepik w tydzień. Recenzja

Magenta Nagła powraca! I to z przytupem. W dodatku nie zważając na nic robi magiczne...

« »
© 2021 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.