Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Centrum Dziedzictwa Szkła to nowoczesne, interaktywne miejsce w Krośnie, w którym zwiedzający mogą wziąć udział w fascynującej opowieści o historii szklanej wytwórczości, a także na poznanie pięknych szklanych obiektów – szkła użytkowego i artystycznego. Pokazy formowania szkła, jego zdobienia, warsztaty dla turystów, wreszcie wystawy stałe i czasowe składają się na bogatą ofertę, z której warto skorzystać.

Do głównych atrakcji placówki należą efektowne, odbywające się na oczach publiczności pokazy produkcji i zdobienia szkła. Zespół hutników pracuje przy piecu wybierając porcje gorącego szkła i formując ręcznie, przy pomocy prostych narzędzi, przedmioty – figurki, kwiaty, wazony, patery, itp. Rozżarzona masa szklana o temperaturze 1100-1200 stopni, precyzyjne ruchy hutników, wreszcie obserwacja powstawania szklanych obiektów to widowisko przykuwające uwagę i budzące silne emocje.

Na kolejnym poziomie zwiedzający obserwują prace dekoratorów czyli zdobników szkła, pracujących różnymi metodami i technikami. Grawer i kulger rzeźbią szklaną powierzchnie przedmiotów tworząc dekoracje i płaskorzeźby.
Obok swoje stanowisko mają malarki, dalej piec fusingowy spiekający w jedną całość przygotowane przez artystkę szklane kompozycje. Przy warsztacie witrażowym można poznać stare i nowe techniki tworzenia przeszkleń.
Wyjątkowe zainteresowanie budzi obserwacja ręcznego formowania na palniku. W ten sposób, na oczach widzów powstają szklane miniatury.

Zwiedzający mogą czynne angażować się w zwiedzanie – zadawać pytania, oglądać szczegóły, wreszcie spróbować swoich sił w szklarskim rzemiośle: wydmuchać szklaną bańkę, wybić medal, czy uczestnicząc w warsztatach zdobienia szkła.

 

{youtube}a0B-IuZjR48{/youtube}

 

W piwnicach przedprożnych znajduje się ekspozycja najcenniejszych dzieł szklanej sztuki, wykonanych przez artystów związanych z Krosnem lub pochodzących z niego. W tej części znajduje się również sala „Szkło w fizyce”, w której eksponowane są szklane rekwizyty, np. soczewki, kalejdoskop, światłowody. Za ich pomocą można poznać fizyczne właściwości szkła. W piwnicach prezentujemy również przykłady szkła wyprodukowanego dla światowych marek, takich jak weneckie Murano, w którym początki przemysłu szklarskiego datuje się nawet na koniec XIII wieku.

Podczas wszystkich etapów zwiedzania towarzyszą nam ekspozycje szklanych wyrobów. To dzieła historyczne i współczesne. Szkła użytkowe, dekoracyjno-użytkowe i unikaty – czyli jednostkowe, artystyczne artefakty.
Kolejną atrakcją są, organizowane kilka razy w roku, wystawy czasowe. Prezentujemy na nich to, co w temacie szkła najpiękniejsze, najciekawsze. Zobaczyć można więc szkła polskich i światowych wytwórni oraz warsztatów, dzieła międzynarodowej sławy twórców, obiekty historyczne czy unikatowe kolekcje. To także okazja poznania niebywałych możliwości, jakie daje ta trudna, wymagająca i krucha materia.

Na turystów czeka też sklep firmowy, a w nim bogactwo szklanych pamiątek, biżuterii, szkieł dekoracyjnych i użytkowych. Wreszcie można potraktować to miejsce jak wygodną, podręczną galerię szklanej sztuki. Każdy w naszym salonie firmowym znajdzie coś dla siebie.

Centrum Dziedzictwa Szkła jest szczególną atrakcją dla dzieci i młodzieży. Przygotowywane dla nich szklane warsztaty silnie angażują uczestników, a wyjątkowy klimat miejsca (warsztaty odbywają się w pomieszczeniu, gdzie przy piecu hutniczym na bieżąco powstają szklane przedmioty) dodatkowo podnosi atrakcyjność wydarzenia. Dzieci wybijają w gorącej masie szklanej również szklane medale i zabierają takie medale (jak również zrobione przez siebie w ramach warsztatów, przedmioty) do domu.

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
38-400 Krosno, ul. Blich2

Telefon kontaktowy:

13 444 00 31

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: https://miastoszkla.pl/ 
Parking dla autobusów: Ul. Legionów, naprzeciwko dolnego wejścia do CDS (wydzielony parking dla autokarów wzdłuż ulicy
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Zwiedzanie: bilet dla grup szkolnych - 18 PLN od osoby
Zwiedzanie: bilet dla grup przedszkolnych - 12 PLN od osoby
Pakiet (warsztaty + zwiedzanie) dla grupy zorganizowanej w wieku przedszkolnym – 32 PLN/osoba
Pakiet (warsztaty + zwiedzanie) dla grupy zorganizowanej w wieku szkolnym – 37 PLN/osoba
Warsztaty malowania na szkle – 24 PLN/osoba
Warsztaty inne (piaskowanie, grawerowanie) oraz warsztaty w okresie ferii i wakacji – 27 PLN/osoba
Warsztaty dla grup zorganizowanych (szkolnych i przedszkolnych) w miejscu wskazanym przez klienta – 30 PLN/osoba (minimum 10 osób)

 

Goście indywidualni:

CDS i Piwnice Przedprożne - 35 PLN
CDS - 28 PLN
Piwnice Przedprożne - 10 PLN

Cennik przewodników:

W cenie biletu. Zwiedzanie zawsze z przewodnikiem.

Minimalny czas zwiedzania:

Zwiedzanie ok. 60 min. Warsztaty ok. 45 min

Maksymalny czas zwiedzania:

Zwiedzanie 105 min. Warsztaty 105 min.

Godziny i dni otwarcia:

Pon. – sob. 9:00 – 17:00
Niedziela 11:00 – 17:00
ostatnie wejście na zwiedzanie całości obiektu o 15:00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

W CDS nie ma lekcji muzealnych, są bardzo interesujące warsztaty. Powstałe w ich trakcie szklane przedmioty uczestnicy zabierają do domu. Więcej: https://miastoszkla.pl/dla-szkol/ 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Rezerwacja i szczegółowa informacja pod nr tel. 134440031 w godzinach pracy placówki. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie prosimy o możliwie najszybszy kontakt celem rezerwacji terminu.
Zarówno zwiedzanie, jak i warsztaty dostosowujemy do wieku i potrzeb uczestników.
Stałe ekspozycje:

Wystawy szkła historycznego i współczesnego. Największa atrakcją są pokazy ręcznego formowania i dekorowania szkła.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA