Świętokrzyskie

Centrum Starych Technologii przy Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu

Centrum Starych Technologii przy Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu

Centrum Starych Technologii przy Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu zaprasza szkoły, klasy i grupy zorganizowane na lekcje i warsztaty muzealne oraz pokazy dawnych technologii metalurgicznych i hydroenergetycznych. W ofercie dla szkół znajdują się specjalnie przygotowane lekcje muzealne, pokazy, gry i zabawy.

 

{youtube}UIpqhLWcW34{/youtube}

Centrum proponuje zwiedzanie fabularyzowane obiektu, które obejmuje:

Pokaz: Duże koło wodne („Marianna)

Sercem dawnej fabryki żelaza w Maleńcu jest największe w Polsce, wciąż działające, drewniane koło wodne „Marianna" o średnicy 6,0 m i szerokości 3,80 m. Koło jest elementem unikalnego systemu napędowego walcarki duo nienawrotnej z 1843 roku. Za jego pomocą energia kinetyczna i potencjalna wody przekazywana jest na zintegrowany z kołem układ przekładni zębatych z 1837 roku, w tym duże koło pędne o masie 20 ton, znane jako „Szaleniec z Maleńca". W trakcie pokazu prezentowane są zasady działania koła wodnego, jego obsługi i konserwacji: sterowanie dopływem wody za pomocą stawideł, piętrzenie wody w południowym korycie wody, sterowanie pracą koła wodnego za pomocą zasuwy, sposób dystrybucji energii z koła wodnego za pomocą wału drewnianego o długości 9 m na układ przekładni zębatych i walcarkę duo nienawrotną. Koło wprawiamy w ruch!!!

Pokaz: Wał transmisyjny

W XIX-wiecznych wiecznych zakładach przemysłowych dystrybucja energii pochodzącej z kół wodnych i maszyn parowych była realizowana za pośrednictwem parcianych lub skórzanych pasów transmisyjnych, zainstalowanych na kołach pasowych (szajbach) i poszczególnych urządzeniach. Koła pasowe były częścią wielosegmentowych, wałów transmisyjnych, których praca napędzała inne maszyny. Dawna fabryka w Maleńcu jest jednym z niewielu miejsc, w których nadal zobaczyć można pracujący XIX-wieczny wał napędowy. Wał  zostanie uruchomiony!!!

Pokaz : Gwoździarka mechaniczna

Jednym z najważniejszych produktów wytwarzanych w staropolskich warsztatach metalurgicznych były gwoździe. Podczas pokazu pracy gwoździarki prezentowana będzie XIX-wieczna technologia wyrobu gwoździ, a także zasady obsługi gwoździarki i warunki pracy na stanowisku gwoździarskim.

Pokaz: Dawne kowalstwo i odlewnictwo

Pokazy umożliwiają ich uczestnikom poznanie podstawowych technologii wytwórczych w zakresie kowalstwa i odlewnictwa, obejmujących m.in. rozgrzewanie, hartowanie surowca żelaznego i jego obróbkę (kucie, rozcinanie, dziurowanie, zakuwanie itp.), przygotowanie form odlewniczych i odlewanie w metalu. Pokazy prowadzone są przy kuźni kowalskiej wyposażonej w pełen komplet narzędzi kuźniczych.

Pokaz: Staropolskie tradycje produkcji broni i amunicji

Celem pokazów jest zapoznanie ich uczestników ze staropolskimi, konspiracyjnymi tradycjami produkcji broni i amunicji na potrzeby walki zbrojnej z okresu powstań narodowych. W trakcie zajęć przygotowana zostanie drzewcowa broń sieczna i kująca z okresu powstania styczniowego (kosy, piki). Wykonane zostaną odlewy amunicji karabinowej. Uczestnicy pokazów, pod kierunkiem prowadzących, zmontują 3-funtową armatę czarnoprochową i nauczą się jej obsługi.

Dodatkowo: projekcja filmu dokumentalnego

Bilet cały pakiet: 20 zł od osoby

Czas zwiedzania  około 90 min.

 

INNE ATRAKCJE:

Na terenie fabryki żelaza w Maleńcu przygotowane jest miejsce do organizacji ogniska i grilla. Znajduje się także stylowa altana kryta gontem. Jest ona wyposażona w piec opalany drewnem, pozwalający na przygotowanie pizzy lub zapiekanek. Altana wyposażona jest w zestaw 7 dużych stołów i 14 ławek, pozwalających na jednoczesne ugoszczenie 60 osób.

   

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023

Adres:

Centrum Starych Technologii przy Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu
Maleniec 54, 26-242 Ruda Maleniecka

Telefon kontaktowy:

(41) 373 11 42

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

https://www.maleniec.pl/pl/ 

Parking dla autobusów:

Tak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Bilet cały pakiet: 20 zł od osoby

Cena biletu podstawowego:

normalny: 10,00 PLN/os

ulgowy: 8,00 PLN/os

grupowy: 8,00 PLN/os

Cennik przewodników:

Brak informacji

Minimalny czas zwiedzania:

90 minut

Maksymalny czas zwiedzania:

180 minut

Godziny i dni otwarcia:

SEZON ZIMOWY (LISTOPAD-MARZEC)

poniedziałek-piątek 8:00-15:00

 

SEZON LETNI (KWIECIEŃ-PAŹDZIERNIK)

poniedziałek-piątek 8:00-15:00

sobota-niedziela 10:00-18:00

 

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

https://www.maleniec.pl/pl/oferta/dodatkowe-atrakcje/lekcje-tematyczne 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Brak informacji

Stałe ekspozycje:

brak informacji

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA